nba

Denver osvojio prvi naslov prvaka: Jokić MVP finala

Piše hina  /  13.06.2023., 08:54h

Denver Nuggetsi osvojili su prvi naslov prvaka NBA nakon što su sinoć u petoj utakmici finala pred svojom publikom sa 94-89 pobijedili Miami Heat i slavili u seriji sa 4-1.

Denver je do pobjede odveo Nikola Jokić koji je utakmicu završio sa ​​28 koševa i 16 skokova.

Nakon što prvi put u tri sezone nije proglašen MVP-jem sezone, Jokić je umjesto toga pomogao Denveru da osvoji svoj prvi naslov i izabran je za MVP-ja finala. Nuggetsi nikada nisu izgubili više od dva puta u bilo kojoj seriji doigravanja i završili su s deset pobjeda u zadnjih 11 utakmica u postsezoni.

"Dobro je, dobro je. Sada konačno možemo kući",  rekao je Jokić odmah nakon pobjede

Michael Porter Jr. je ubacio 16 koševa i 13 skokova, Jamal Murray je imao 14 poena, a Kentavious Caldwell-Pope dodao je 11 za Denver koji je regularni dio sezone završio kao prva momčad Zapadne konferencije.

Denver je napredovao do ABA finala 1976. godine, pridružio se NBA ligi sljedeće sezone, a zatim izgubio u finalu Zapadne konferencije četiri puta prije nego što je ove sezone došao do naslova.

Najbolji u redovima Miamija bio je Jimmy Butler ssa 21 ubačajem, a Bam Adebayo je dodao 20 koševa i 12 skokova. Heat je na putu do finala izbacio prve nositelje Milwaukee Buckse i druge nositelje Boston Celticse.

Heat je također postao tek drugi osmi nositelj koji je došao do NBA finala, pridruživši se New York Knicksima 1999. koji su izgubili seriju naslova od San Antonio Spursa.

Nuggetsi su pogodili samo jednu tricu iz 15 pokušaja u prvom poluvremenu i tri slobodna od osam. Na poluvremenu su gubili samo 44-51 prije nego što su u trećoj četvrtini poveli s tri razlike. Denver je u zadnju četvrtinu ušao zaostajući samo jedan koš (70-71).

Jokić je doveo Nuggetse u vodstvo na početku zadnje četvrtine (72-71). Nakon što ni jedna momčad nije zabila koš dvije i pol minute, Jamal Murray je zabio za vodstvo Denvera 81-76 na 6:43 minuta prije kraja.

Jokić povećava prednost Nuggetsa na 83-76 s preostalih 4:43. Butler je živnuo u zadnjoj četvrtini, postigavši ​​posljednjih 13 poena momčadi, ali to nije pomoglo Miamiju koji nije zabio zadnjih 1:57 prije kraja.

U skoku i povratnom košu Brucea Browna Nuggetsi su poveli s 90-89 uz preostalo minutu i pol, a ukradena lopta nakon koje su uslijedila dva slobodna bacanja Caldwell-Popea 24,7 sekundi do kraja dovela je Denver u vodstvo 92-89.

Butler je promašio pokušaj za tri poena 17,1 sekundi do kraja, a Brown je zapečatio naslov s dva slobodna bacanja za prednost 94-89 14,3 sekunde do kraja.

26. travanj 2024 05:41