StoryEditor

Čovjek zvan Ove

Piše Magdalena Blažević  /  29.07.2021., 22:41h

Za suvremenog je čitatelja prva asocijacija na švedsku književnost, ako izostavimo književne klasike, Stieg Larsson i posthumno objavljena trilogija ‘‘Millennium‘‘. Larssonova djela postigla su izniman uspjeh širom svijeta ponajprije jer pripadaju omiljenom žanru skandinavskog noira. Teško da će ijedan švedski roman u skorije vrijeme dostići vrtoglavo visok broj prodanih primjeraka trilogije, ali nakon Larssona u ovoj se zemlji pojavila još jedna književna zvijezda.

Mladi bloger, kolumnist i književnik Fredrik Backman predstavlja istinsku senzaciju posljednjih nekoliko godina, točnije od 2012. godine kad je izašao njegov književni prvijenac ‘‘Čovjek zvan Ove‘‘. To je roman u koji je malo tko vjerovao, izdavači su ga ili ignorirali ili odbijali, a danas je preveden na četrdesetak jezika i prodan u tri milijuna primjeraka.  Kako je Backman  kazao i sam je iznenađen uspjehom koji je postigao literarnim portretom 59-godišnjaka koji bi se u našem jeziku mogao najjednostavnije opisati kao čangrizalo. Ove je sinonim za prigovor, zajedljivost, umjerenost, ekonomičnost, principijelnost - on bi rekao za zdrav razum!

Ako su vam se svidjeli Walt Kowalski (Clint Eastwood) i Warren Schmidt (Jack Nicholson) u filmovima ‘‘Gran Torino‘‘ i ‘‘About Schmidt‘‘ tada ćete uživati i u Backmanovu romanu pa i istoimenom filmu koji je ove godine bio nominiran za nagradu Oscar u kategoriji za najbolji strani film. Sve, dakako, ovisi o tome koliko ste skloni ironiji i crnom humoru.

Što je privlačno u likovima grube vanjštine koji toliko vole obično da su odavno prešli granicu običnog i postali ekscentricima? Nesvjesni svoje duhovitosti izazivaju čitatelja/gledatelja da saznaju što se krije u mekšim slojevima njihove ličnosti. Ove je kao Kowalski i Schmidt, upravo izgubio suprugu, jedinu ženu koju je volio i sada bi trebao nastaviti život bez nje. Svjestan je da više ništa neće i ne može biti isto stoga je jedina stvar koja mu preostaje samoubojstvo. Iako eksplozivan Ove zna da takav događaj treba pomno isplanirati. Otkazao je pretplatu za novine, platio sve račune, ostavio upute za pogreb i naravno postavio najlon ispod kuke za koju bi se trebao objesiti. Nema smisla praviti nered, tako je razmišljao Ove, čovjek koji je volio pravila i provjerene robne marke. Ipak, neće sve ići onako kako je zamislio.

U beskrajno duhovitim komentarima upoznajemo i njegove susjede: botoksiranu plavušu sa silikonskim usnicama, njezinog partnera koji besposličari džogirajući u čudnoj opremi, iransku obitelj s dvoje glasne djece i kao šlag na kraju homoseksualca kojeg Ove zgodno zove peško.  Koliko je on šokiran njihovim modernim ponašanjem toliko su oni šokirani njegovom drskošću i odbijanjem bilo kakve pomoći. U sudaru dvaju različitih kultura, običaja i osobnosti Ove će se malo pomalo, uz glasno negodovanje, uključiti u život imigrantske obitelji i otkriti ponešto o svijetu izvan svog. 

Backmanov je stil jednostavan i ekonomičan. Sveznajući pripovjedač kazuje događaje objektivno, bez epiteta i dodataka što se slaže s osobnošću junaka koji prezire nepotrebno. Svaku književnoumjetničku manjkavost Backman nadomješta komičnim elementima i dirljivošću priče kojoj se čitatelj teško možete othrvati. Roman ‘‘Čovjek zvan Ove‘‘ jeste bestseller, ali na svu sreću netipičan. Danas se tim imenom obično nazivaju romani za široke mase čitatelja koji podrazumijevaju krimiće s dobro isprobanom formulom, očajne knjige za samopomoć ili ljubiće koji vrijeđaju zdrav razum. Ove će nam ispripovijedati nepatetičnu priču o običnim ljudima, svakodnevnici, istinskoj ljubavi, razumijevanju i sućuti.

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 02:05