Očekivalo se, dodaje Pavliček, da do izmjena Izbornog zakona BiH neće doći jer, kako kaže, SDA i druge bošnjačke stranke imaju tvrda stajališta po tom pitanju.
“Hrvati će i dalje ostati građani drugog reda u BiH u usporedbi sa ostala dva konstitutivna naroda. Ovakav izborni zakon doprinijet će dodatnim podjelama u BiH te nefunkcionalnosti brojnih institucija“, rekao je Pavliček i dodao kako bi rješenje krize u BiH bila federalna jedinica s hrvatskom većinom unutar BiH.
Hrvatska treba tražiti reviziju Daytona, Hrvati će postati manjina u BiH
“Zasebna federalna jedinica, koja bi obuhvaćala općine koje je HVO držao tijekom rata pod kontrolom i oslobodio, bila bi sigurno jamstvo opstanka Hrvata, posebice u središnjoj Bosni. I krajnje je vrijeme da i službeni Zagreb otvoreno o tome počne razgovarati, jer su svi dosadašnji pokušaji promjene izbornog zakona nažalost neslavno završili“, rekao je Pavliček.
Hrvatska treba, dodaje, kao potpisnica Daytonskog sporazuma tražiti reviziju jer Dayton jest zaustavio rat i ništa više od toga.
“Nije uspio BiH pretvoriti u funkcionalnu i modernu državu. Čak suprotno, BiH se pretvorila u međunarodni protektorat, državu u kojoj živi sve manje ljudi, bez obzira na nacionalnost, no u usporedbi sa ostala dva naroda, Hrvata je ipak najviše iselilo iz BiH. A s obzirom da se radi o najmalobrojnijem narodu, uistinu postoji bojazan da će, ukoliko se ovi trendovi nastave, Hrvati postati uistinu nacionalna manjina u BiH“, izjavio je.
Bošnjačka politika forsira građansku državu koja bi bila nacionalna država Bošnjaka
Bošnjačka politika je, dodaje, vrlo mudra jer kroz tzv. građansku BiH žele ostvariti nacionalnu državu jer su najbrojniji narod.
“A to tzv. građanstvo je na zapadu, posebice u EU rado prihvaćeno, bez da su svjesni što se krije iza toga. Žalosno je da je očigledno utjecaj bošnjačkih političara u EU jači od službene hrvatske politike, koja ima svoje europarlamentarce već devet godina u Europskom parlamentu“, rekao je i dodao da se očigledno nije dovoljno lobiralo i upoznalo sve europske institucije o nepravednom izbornom zakonu, kojim Bošnjaci biraju hrvatskog člana predsjedništva BiH.
“Da je Plenkovićeva Vlada učinila dovoljno, onda bi izborni zakon u BiH bio promijenjen. Nitko ne spori da hrvatska diplomacija nije pokušala riješiti probleme BH Hrvata, međutim rezultat je nažalost izostao. Problem Hrvata, odnosno nepravednog izbornog zakona se provlači već gotovo 20 godina. Nažalost niti jedna Hrvatska vlada nije odradila svoj posao što se tiče zaštite hrvatskog naroda u BiH“, rekao je Pavliček.
Dnevnik.ba