StoryEditor

Zbog Brexita engleski nogomet će se iz temelja promijeniti

Piše D  /  16.01.2021., 08:01h

Premierligaški klubovi ograničeni su na dovođenje tri U21 igrača u svakom prijelaznom roku, a svi strani nogometaši podliježu bodovnom pragu da bi mogli nastupati u Velikoj Britaniji, piše Daily Mail.

Igrači iz zemalja Europske unije neće moći potpisati ugovor s britanskim klubom prije nego što ishode radnu dozvolu, dok se prema post-Brexit propisima nijedan strani igrač mlađi od 18 godina ne može preseliti na Otok, što znači da premierligaši moraju čekati punoljetnost vrhunskih mladih talenata iz inozemstva, prenosi Index.

Zašto su uvedena ova pravila?

Nakon što je Velika Britanija napustila Europsku uniju, klubovi Premier lige više ne mogu slobodno dovoditi igrače iz EU jer Velika Britanija više nema pristup jedinstvenom tržištu i slobodnom kretanju radne snage.

Što je Governing Body Endorsement (GBE)?

Nogometne vlasti dogovorile su s vladom plan ulaznih uvjeta za strane igrače. Engleski nogometni savez (FA), Premier liga i English Football League (EFL) uputili su Governing Body Endorsement (Odobrenje upravnog tijela) prošlog mjeseca, koje je odobrilo Ministarstvo unutarnjih poslova. Kriteriji su klubovima dali okvir za angažiranje igrača nakon 31. prosinca i izlaska Velike Britanije iz Europske unije.

Što je dogovoreno?

Propisi koje su donijeli Premier liga, FA i EFL osmišljeni su kako bi se zaštitila budućnost engleske reprezentacije, istovremeno dopuštajući domaćim klubovima da ostanu konkurentni i imaju mogućnost dovođenja vrhunskih igrača. Vlasti već nekoliko mjeseci vode dijalog o preciznim uvjetima dolaska za transfere iz inozemstva.

Koji su uvjeti dolaska iz inozemstva?

Kriteriji se temelje na nastupima igrača za reprezentaciju i poziciji njegove zemlje na FIFA-inoj ljestvici. Veći broj nastupa i bolji renking zemlje igraču daju više bodova. Igrač iz 10 vodećih zemalja prema FIFA-inoj ljestvici koji ima više od 50 posto nastupa za nacionalnu reprezentaciju u prošle dvije godine moći će potpisati ugovor s premierligaškim klubom. No igrači iz nižerangiranih zemalja morat će odigrati gotovo sve utakmice da bi skupili dovoljno bodova. Nadalje, boduju se i klupski uspjesi u natjecanjima. Ako igrač skupi 15 bodova, bit će mu odobren transfer u Premier ligu.

Može li biti iznimki?

Da, igrač može dobiti odobrenje na temelju subjektivnih kriterija ako ne može skupiti dovoljno bodova. Odbor za iznimke, koji čine ljudi iz nogometa, procijenit će situaciju kod takvih prijava. Igrač mora biti ocijenjen "vrhunskom kvalitetom" da bi dobio GBE. Ako igrač ima između 10 i 14 bodova, njegov slučaj automatski se upućuje Odboru za iznimke.

Koja su ključna pravila?

Klubovi su od siječnja ograničeni na samo tri inozemna pojačanja mlađa od 21 godinu te samo šest stranih igrača po sezoni. Nakon Brexita igrači iz zemalja EU moraju dobiti GBE, a na ostale strance odnosi se sustav radnih dozvola. GBE se daje na temelju bodovnog sustava koji proizlazi iz nastupa za mladu i seniorsku reprezentaciju, klupskih nastupa i kvalitete kluba koji prodaje igrača i lige iz koje dolazi. Igrači koji skupe dovoljno bodova automatski će dobiti GBE, dok oni ispod praga mogu zatražiti odobrenje preko Odbora za iznimke.

Hoće li to dovesti do većeg broja domaćih igrača?

FA je predložio da se Brexit iskoristi za izmjenu pravila o broju domaćih igrača i smanjenje broja stranaca koji mogu zaigrati u Premier ligi. FA želi smanjiti broj igrača koji nisu ponikli u klubu sa 17 na 13, ali Premier liga se tome suprotstavlja i želi održati standarde kvalitete. Nema sumnje da će nogometna imigracija nakon Brexita utjecati na transfere u Premier ligi, a tek treba vidjeti kako će promjene oblikovati klupske strategije u transferima tijekom 2021. godine.

Dnevnik.ba

 

19. travanj 2024 00:24