(VIDEO) Ništa od Eura: BiH poražena od Sjeverne Irske na Grbavici

Piše D  /  08.10.2020., 11:10h

Silovito su Zmajevi krenuli od samog početka i odmah su htjeli Sj. Ircima dati do znanja tko je gazda večeras na Grbavici. Apsolutna kontrola lopte i nekoliko opasnih poluprilika dali su naslutiti kako bi bh. reprezentativci mogli do ranog pogotka.

I on se dogodio u 12. minuti. Sjajno je Cipetić probio po desnoj strani i uputio povratnu loptu prema Radi Kruniću, a veznjak Milana je rutinski s 10 metara šalje u mrežu za veliko slavlje oko 1.800 ‘Fanaticosa‘.

No, taj pogodak je probudio Sjevernu Irsku koja preuzima inicijativu, ali nisu uspijevali stvoriti veću priliku. Ali, zato je na drugoj strani BiH bila blizu drugog gola. Ponovno je Krunić bio u velikoj prilici, ali umjesto da puca, odlučuje se nesebično dodati do Pjanića čiji udarac odlazi par centimetara pored gola. Nekoliko minuta kasnije ponovno je Pjanić oprobao udarac, ali ovog puta je bio izblokiran, Bila je to nova sjajna prilika za BiH.

Do prve veće i to stopostotne prilike Sj. Irci dolaze u 44. minuti. Klasična ‘otočka‘ akcija - ubačaj s lijeve strane na drugu vratnicu, povratna lopta u sredinu, a tamo Saville s nekih pet-šest metara prebacuje loptu preko gola. Dosta sreće za BiH jer bila bi prava šteta da su gosti iz prve prave prilike došli do izjednačenja.

Na kraju izabranici Dušana Bajevića zasluženo s vodstvom odlaze na odmor.

No, nastavak susreta donosi mnogo opasniju Sjevernu Irsku koja je u ranom djelu drugog poluvremena bila bolji protivnik. I to su gosti odmah iskoristili.

U 53. minuti duga lopta iz zadnje linije prema napadu, a tamo McGinn dolazi do lopte ispred Saničanina i zabija za 1:1.

Otvoreno se igralo nakon izjednačenja, a gosti su ponovno opasno zaprijetili preko McGinna koja s par metara glavom promašuje gol. Dosta sreće za BiH u tim trenucima.

Imao je i Krunić na drugoj strani također veliku priliku kada njegov udarac brani Peacock-Farre, a Sjeverni Irci odmah kreću u kontru, ali je udarac Lewisa izblokirao Cipetić. Nogometaš Širokog Brijega bio je ponajbolji igrač u Bajevićevoj momčadi.

Nakon toga ponovno BiH preuzima inicijativu i žestoko napada. Pjanić je u 62. minuti sjajno izveo slobodan udarac, ali lopta pogađa gredu, a dvije minute kasnije snažan udarac Hadžiahmetovića brani vratar gostiju. U 68‘ i Džeko ima veliku šansu, ali napadač Rome puca preko gola.

Bila je to i posljednja veća prilika u regularnom dijelu, jer je utakmica ušla u mirne vode te se otišlo u produžetke.

Mnogo sreće imala je BiH u ‘94. minuti jer je Jones pogodio vratnicu. Bila je to i jedina prava prilika u oba produžetka što je i razumljivo jer ni jedna momčad nije željela previše riskirati. Tako su nakon 120 minuta teške, rovovske borbe penali bili ti koji su odlučivali pobjednika.

Sjeverni Irci su i prije utakmice govorili kako su vježbali jedanaesterce, a to im se i isplatilo večeras na Grbavici. Hajradinović (obrana vratara) i Višća (preko gola) promašili su svoje penale, dok je kod gostiju samo Saville bio neprecizan.

Bosna i Hercegovina tako neće vidjeti ni ovo Europsko prvenstvo dok će Sjeverni Irci plasman na isto tražiti protiv Slovačke koja je također nakon penala (0:0) svladala Republiku Irsku.

29. travanj 2024 17:16