Uspjeli su!!! Mladi Vatreni pobijedili Grčku i stigli na korak desetljetnog sna

Piše D  /  12.10.2018., 08:10h

Hrvatska U21-reprezentacija pobijedila je u ključnoj utakmici Skupine 1 vršnjake iz Grčke i tako došla na korak od plasmana na Europsko prvenstvo. Ma, ustvari, ovom pobjedom u Puli od 2:0 možemo reći kako su se i plasirani na završnicu u Italiju i San Marino. Strijelci za Hrvatsku bili su Pasalidis autogolom, te Josip Brekalo duboko u sudačkoj nadoknadi.

Nije Hrvatska najbolje ušla u susret i na samom startu su imali dosta sreće. Grčka je već u 4. minuti zaprijetila iz njihovog najjačeg oružja - prekida. Prvi udarac je obranio Posavec, a iz drugog pokušaja Grci pogađaju gredu.

Bolja je Grčka bila u prvom dijelu poluvremena. Imali su posjed lopte i bolje prilike, dok Hrvatska nije uspijevala sastaviti tri točna dodavanja prema naprijed.

U 23. minuti stopostotna prilika za Vergosa koji se našao sam na deset metara, ali Posavec još jednom briljantno brani i čuva svoju mrežu.

Ta obrana kao da je razbudila momčad Nenada Gračana, koja je konačno došla do svoje igre. Oslobodili su se Hrvati početnog grča i počeli su prijetiti Grcima. Jakoliš, Brekalo i Ćaleta-Car imali su dobre prilike, ali one su samo bile uvertira u vodeći pogodak Vatrenih.

U 40. minuti Sosa je uposlio Vlašića, ovaj se sjajno oslobodio čuvara i došao do prilike za udarac. Njegov šut se odbija od Pasalidisa, a lopta vara vratara i ulazi u gol koji je na kraju i pripisan grčkom braniču.

Mogla je Hrvatska s većom prednošću na odmor, ali Halilovićem sjajno izveden slobodnjak s 25 metara još ljepše zaustavlja Kotsaris.

Drugo poluvrijeme donijelo je još bolju igru Hrvata. Prvo je u 53. minuti Halilović zaprijetio topovskim udarcem, ali Kotsaris se još jednom istakao.

Na drugoj strani obrana Hrvatske neobjašnjivo pušta Lamproua, ali Posavec je u ovom susretu bio nesavladiv. Još jedna briljantna obrana vratara Hajduka.

Posao Hrvatskoj je u 65. minuti olakšao Nikolaou kojem Jakoliš krade jednu loptu, a grčki branič ga zaustavlja prekršajem za njegov drugi žuti, odnosno crveni karton. Nakon toga Hrvati su znalački prebacili igru na grčku polovicu terena i nisu im dozvoljavali da zaprijete Posavcu.

U sudačkoj nadoknadi točku na i stavio je Josip Brekalo svojim pogotkom nakon solo akcije. Bilo je to kao šlag na kraju za pobjedu od 2:0.

Ovom pobjedom U-21 reprezentacija Hrvatske se nakon 14 dugih godina ponovno plasirala na Europsko prvenstvo. Doduše, ostala je još utakmica protiv San Marina koja se mora pobjediti, ali to ne bi trebao biti problem za momčad Nenada Gračana.