StoryEditor

Učetverostručen broj oboljelih od Q-groznice, najviše u SBŽ

Piše D  /  30.08.2018., 03:08h

U sedam mjeseci ove godine od Q-groznice u FBiH oboljele su 32 osobe, što je ogroman porast u odnosu na prethodne godine. Prošle godine ih je bilo 14, godinu ranije osam, 2014. i 2015. godine registrirano je po 11 slučajeva, a 2013. 18. Ti podaci pokazuju kako je od početka ove godine broj zaraženih gotovo dosegnuo ukupan broj oboljelih za prethodne tri godine.

Q-groznica kod ljudi registrirana je na području sedam županija, a najviše oboljelih je iz Srednjobosanske županije, njih devetero, slijedi Tuzlanska županija, gdje je registrirano osom oboljelih.

U Zeničko-dobojskoj županiji ih je šest, a po troje u Sarajevskoj i Zapadnohercegovačkoj županiji. U ZHŽ-u po jedna oboljela osoba zabilježena su u lipnju, travnju i ožujku. Od početka godine u HNŽ-u od Q-groznice oboljele su dvije osobe, jedna u svibnju i jedna u veljači, dok je u HBŽ-u od početka godine registriran jedan oboljeli, i to prošloga mjeseca.

Najveća stopa obolijevanja u 2017. registrirana je na području SBŽ-a, gdje je evidentirano devet slučajeva. Na području Posavske, BP, ZH i HB županije bolest lani nije registrirana. Q-groznica je najčešće zoonoza, rasprostranjena u cijelom svijetu, posebice u ruralnim područjima. U stočarskim predjelima Q-groznica je endemska bolest. To je bolest nekih divljih i gotovo svih domaćih životinja, među kojima se održava i prenosi preko vektora (krpelji). Od domaćih životinja najčešći rezervoar i izvor bolesti za čovjeka su ovce i koze, iako to mogu biti i konji, goveda, mačke, perad i psi. Kod nas su kao izvor infekcije najčešće ovce, potom koze i goveda. Kod domaćih životinja bolest je kronična, najčešće bez vidljivih simptoma. Za vrijeme trudnoće kod životinja vrsta bakterija koje izazivaju Q-groznicu (Coxiella burnettii) intenzivno se razmnožava u organima ovce, posebice u maternici, plodovim ovojima i posteljici. Bakterija koja uzrokuje groznicu je otporna pa može dugo preživjeti u sasušenim životinjskim izlučevinama, na vuni ovaca, sijenu, gnojivu, prašini i u mlijeku. Čovjek se uglavnom zarazi udisanjem inficiranog aerosola (npr. rad u vrtu sa zaraženim stajskim gnojivom ili boravak blizu stada na ispaši).

Razvoj bolesti

Inkubacija Q-groznice je relativno duga, najčešće 2-3 tjedna. Bolest u pravilu nastupa naglo s vrlo visokom temperaturom uz izražene opće simptome. Otprilike kod polovine oboljelih, uz opće simptome, razvija se i upala pluća (atipična pneumonija). Q-groznica završava potpunim ozdravljenjem, spontano ili uz liječenje antibioticima. Smrtnost je manja od 1 posto. Pasterizacijom mlijeka na 67,2 °C 30 minuta ili na 71,6 °C 15 sekundi ili kuhanjem (vrenjem) inaktivira se uzročnik Q-groznice.

Dnevnik.ba

20. travanj 2024 08:13