StoryEditor

U Grudama blagdan slobode: Prije 300 godina oslobođeni od Turaka

Piše D  /  03.08.2017., 02:08h

Interesantno je kako su Gospini blagdani i njezina prisutnost tako konkretno povezani sa poviješću našeg hrvatskog naroda. Tako je npr. na dan obljetnice ukazanja u Međugorju 25. 06. istovremeno i Dan državnosti RH, a na dan 5. kolovoza, kad je Gospa u Međugorju rekla da je njezin pravi rođendan, kad Crkva slavi blagdan Gospe snježne – tada je Dan domovinske zahvalnosti RH.


Ove podudarnosti otkrivaju nam koliko je duhovna stvarnost povezana sa našom materijalnom stvarnošću i koliko zapravo onaj duh koji nosimo oblikuje našu povijest i okolnosti oko nas.

Lijepo je stoga bilo vidjeti kako je organizator ovog događaja Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Županije Zapadnohercegovačke, pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja iz Domovinskoga rata Zapadnohercegovačke županije, prepoznala i naglasila duhovne temelje čovjeka kao „bića stvorenog za slobodu“, bića koje se ostvaruje samo u Bogu i stoga se Blagdan slobode održao u znamenu riječi iz Evanđelja: „Istina će vas osloboditi.“

Organizatori su smatrali kako će u tome svjetlu razvidnijom postati katastrofalna činjenica izdaje i korupcije iz godine 1717., kada je znatan dio junački oslobođenoga hrvatskoga narodnoga područja u Hercegovini vraćen pod tursku vlast i stavljen pod etiketu „Donja Bekija“ i „Gornja Bekija“, a Imotsko polje kao jedna zemljopisna i gospodarska cjelina bilo prepolovljeno. Naime, iako je Požarevačkim mirom cijela Imotska krajina, netom oslobođena, pripala Mlečanima, mletački je mjernik Cavrović, podmićen s 200.000 turskih dukata „prodao“ dio oslobođenoga naroda i ozemlja – ponovno Turcima.


Bilo je doista lijepo vidjeti kako jedan kulturni događaj započinje s pjesmom koja pozdravlja Gospu (Ave Maria) i završava pjesmom Tebe Boga hvalimo u izvedbi Lucije Zovko, dajući mu tako onu potrebnu DUHOVNU CIVILIZACIJSKU OKOMICU o kojoj je u svom govoru.

O slobodi i otetoj slobodi govorio inicijator susreta, hrvatski književnik MILE PEŠORDA, (rođen gle slučaja na Veliku Gospu - 15. kolovoza 1960. u Grudama). Iz njegovih riječi izbijao je žar njegova srca da ISTINA bude ona koja će s nama ravnati i silna čežnja da upoznamo radost samospoznaje o nama samima, o našoj povijesti!


Baš ovo njegovanje i odgoj u duhu istinske slobode Evanđelja, tako se vidno odražavao na ponositim i lijepim mladim ljudima koji su obogatili kulturni program večeri: glazbenicima Filipu Milošu i Marku Bošnjaku te recitatorima Martini Grubišić i Bruni Mikuliću.


Povjesničar dr. fra Josip Sopta, bivši provincijal Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri, a sada župnik župe Marijinog Uznesenja u Rožatu u Dubrovačkoj biskupiji, govorio je o historijatu povijesne pobjedničke zastave pod kojom su se Imoćani borili protiv Turaka, a koja je postala simbolom ne samo narodne slobode, nego i tragedije: izgorjela je naime godine 1947. zajedno s etnografskom zbirkom Franjevačke gimnazije na Širokome Brijegu, u kojoj je bila pohranjena. Sretna je okolnost što je u Franjevačkoj knjižnici i arhivu u Mostaru pronađena fotografija i podroban opis zastave.

Zahvaljujući tomu, na ovom Blagdanu slobode prvi put je predstavljena javnosti, ali tek kao replika izvornika. Ipak, sugestivno je bilo vidjeti taj veliki crveni križ na zastavi – KRIŽ koji nam kroz stoljeća govori kako je naš hrvatski narod, iako narod na granici, opet nekako Bogu važan i mio jer se uzdaje u jedinu pravu i istinitu snagu križa, snagu molitve. Zbog svih potencijala i vrijednosti uzora koje ovaj događaj u sebi posjeduje bilo bi doista lijepo kad bi se ostvarila zamisao inicijatora i pokretača, a to je da ovaj susret preraste u trajnu kulturnu manifestaciju posvećenu stvaralačkoj dimenziji slobode naroda i čovjeka, njegovanju nacionalnoga identiteta i kulturnomu dijalogu., pišu grude.com

Dnevnik.ba

18. travanj 2024 10:11