Tottenham svladao Manchester City, Liverpool lagano ukrotio otvoreni Porto

Piše D  /  09.04.2019., 11:04h

Napokon smo dočekali i nastavak najelitnijeg europskog, ali i svjetskog klupskog natjecanja. Prve dvije utakmice četvrtfinala Lige prvaka donijele su engleski sraz između Tottenhama i Manchester Cityja, te duel bivših osvajača ovog natjecanja Liverpoola i Porta.

Liverpool je opravdao ulogu favorita i na svom Anfieldu svladao Portugalce s 2:0, a Tottenham je u prvoj europskoj utakmici na svom novom stadionu porazio Građane s 1:0.

No, unatoč boljoj igri domaćina, imao je City ogromnu priliku da dođe do vodstva. U 12. minuti Sterling je pucao prema golu, a njegov udarac Rose blokira rukom. Nakon gledanja VAR-a, sudac Kuipers opravdano pokazuje na bijelu točku. Odgovornost je preuzeo Aguero, ali udarac Argentinca sjajno brani Lloris!

Ta obrana francuskog vratara kao da je dodatno napunila samopouzdanjem nogometaše Tottenhama koji su u potpunosti preuzeli dominaciju. Imala je momčad Mauricia Pochettina više od igre, ali i nismo se nagledali nekih velikih prilika.

Najbolju su imali u 24. minuti kada je Dele Alli driblingom prevario Walkera, a bek Cityja ga ruši. Mislili su gostujući nogometaši kako će Kuipers svirati prekršaj, ali on pušta prednost, a lopta dolazi do Harry Kanea. Piak, udarac najboljeg strijelaca Tottenhama brani Ederson.

U 43. minuti još se jednom istakao brazilski vratar. Rose je imao dobru priliku iz slobodnjaka s vrha šesnaesterca kojeg je izborio Son nakon povlačenja Sterlinga. Bek londonske momčadi je poprilično loše šutirao i njegov udarac po sredini gola lako kroti Ederson te se na odmor odlazi s 0:0.

No, zato pogodaka nije nedostajalo u drugoj četvrtfinalnoj utakmici večeri. Otvoreno je Porto ušao u susret s Liverpoolom na Anfieldu, a to im se već u 5. minuti obilo o glavu.

Mane je prošao po lijevoj strani, dodao do Firmina, a ovaj odmah prosljeđuje do Naby Keite. Udarac gvinejskog veznjaka zakačio je jednog igrača u pokušaju bloka, te prevario Casillasa.

Gol pogledajte OVDJE!

U 22. minuti najbolji igrač Liverpoola iz prošle sezone pokazuje kako nije u toj formi. Mohamed Salah nije iskoristio veliku grešku Otavija, koji ga je izbacio u ‘jedan na jedan‘ situaciju s Casillasom, jer Egipćanin puca pored gola.

Ali, zato u 26. minuti nije bilo pomoći Portugalcima. Fantastičnom loptom je Henderson pronašao Alexandre-Arnolda koji kao na tacni servira Firminu i to je 2:0 za Redse.

Otvoreno se igralo i do kraja poluvremena, ali se rezultat nije mijenjao.

Početak drugog dijela u Londonu donosi nam po jednu priliku s obje strane. Prvo je Sterling zaprijetio Llorisu, a na drugoj strani Son je dobrim udarcem poslao loptu tik pored vratnice. Korejski napadač je nekoliko minuta kasnije ponovno bio u prilici nakon proigravanja Kanea, ali ovog puta Ederson, ponovno s lakoćom, brani.

U 56. minuti veliki hendikep za Tottenham, ne samo u ovoj utakmici već i u preostaloj sezoni. Ozlijedio se Harry Kane nakon što ga je Delph nagazio i odmah je iznesen s terena u svlačionicu.

Mora se reći kako su nogometaši Cityja prljavo igrali u ovoj utakmici. Možda Delph nije namjerno nagazio Kanea, ali je engleski napadač i u prvom poluvremenu pretrpio nekoliko udaraca u skoku, pogotovo od Fernandinha.

Početak drugog poluvremena u Liverpoolu donio je novi pogodak Redsa. Mane je pogodio, ali je označeno zaleđe. I uistinu je senegalski napadač bio nekoliko centimetara u nedozvoljenoj poziciji, te je gol opravdano poništen.

Shvatio je Porto u nastavku kako je samoubojstvo igrati otvoreno protiv momčadi Jurgena Kloppa, te se povukao i tražio priliku iz kontri. U 70. minuti Mane je odlično potegao iz daljine, ali je lopta otišla malo pored vratnice.

I Porto je uspio jednom zaprijetiti preko Marega koji je pobjegao Lovrenu, ali je i on pucao pored gola.

Ozljeda Kanea ostavila je traga na Tottenham. Prvo su njegovi napadi posustali, a kasnije je i City preuzeo inicijativu. No, momčad Pepa Guardiole nije uspijevala ozbiljnije ugroziti Llorisa. Ali, onda u 78. minuti hladan tuš za Građane.

Son Heung-Mina je odlično proigrao Eriksen, ali Koreancu bježi lopta. Ipak, napadač Tottenhama zadržava loptu u terenu, oslobađa se protivnika i pogađa za 1:0. Ponovno se VAR koristio, ali i on je pokazao kako nije bilo zaleđa i kako lopta nije izašla van terena.

Ostaje nepoznanica zašto je Guardiola čekao do 88. minute da u igru uvede Sanea i de Bruynea jer City nije uspijevao stvoriti ozbiljnije prilike i nismo vidjeli onu njihovu prepoznatljivu igru kakva ih krasi u Premiershipu.

Rezultat se do kraja nije mijenjao, baš kao ni u Liverpoolu, te su Tottenham i Redsi upisali pobjede bez primljenog gola na svom terenu. No, i dalje sve momčadi imaju dobre prilike da se dokopaju polufinala. Porto je tu u najnepovoljnijem položaju, ali tko zna što se sve može dogoditi na njihovom Dragaou.

Vrijedi spomenuti kako je Dejan Lovren odigrao svih 90. minuta za Liverpool.