StoryEditor

Top 10 najvećih potrošača ljeta: Španjolci potukli konkurenciju

Piše D  /  03.09.2019., 03:09h

Završio je još jedan uzbudljivi prijelazni rok i veliki europski klubovi mogu s popunjenim rosterom započeti borbu za najviše pozicije kako u domaćim, tako i u europskim natjecanjima.

Lige petice, naravno, uvijek su pretplaćene za velike transfere, a ni ovog ljeta nije izostalo zvučnih pojačanja. Nakon što su ih prošle godine u europskim natjecanjima engleski klubovi potukli, Španjolci nisu štedjeli ovog ljeta. Očekivano, Real Madrid i Barcelona su na samom vrhu potrošnje, a ovog ljeta ni Simeone i njegov Atletico Madrid nisu previše zaostajali. Čak se i Sevilla nalazi u Top 10 najvećih europskih potrošača ovog ljeta.

Među tih Top 10 klubova, niti jedan nije iz Francuske lige što znači kako je PSG ovog ljeta štedio.

Top 10 klubova s najskupljim transferima:

10. Bayern Munchen (143 milijuna eura)

Bavarski div se ove sezone suočio sa smjenom generacije, a to je prvenstveno zbog odlazaka Robbena (mirovina), Riberyja i Hummelsa. Obranu su popunili zlatnim francuskim dvojcem Pavardom i Hernandezom, a u napadu su odličan posao odradili posudbama Perišića i Coutinha. Bayern je i dalje apsolutni favorit u njemačkom prvenstvu, ali od ove momčadi se očekuje i da u Europi daleko dogura.

Ključni transferi: Lucas Hernandez (80 milijuna iz Atletico Madrid), Benjamin Pavard (35 m iz Stuttgarta), Ivan Perišić (posudba iz Intera), Jann-Fiete Arp (3 m iz Hamburga), Philippe Coutinho (8.5 m posudba iz Barcelona), Mickael Cuisance (12 m iz Borussia Monchengladbach)

9. Aston Villa (148 milijuna eura)

Povratak u englesku elitu Aston Villa je proslavila silnim pojačanjima s kojima se nadaju da mogu do pozicija koje vode u Europu. Iako nije bilo nekih zvučnijih imena, Villa je promijenila gotovo cijelu momčad.

Ključni transferi: Wesley (25 m iz Club Brugge), Tyrone Mings (22 m iz Bournemoutha), Douglas Luiz (16 m iz Manchester City), Matt Targett (15 m iz Southamptona), Tom Heaton (8 m iz Burnley)

8. Arsenal (152 milijuna eura)

Topnicima je čini se dosadilo igrati sporednu ulogu među engleskom elitom, a ove godine će pokušati iskoristiti UEFA-inu kaznu Chelseaju da na kraju budu ispred gradskih rivala. Naravno, Arsenal će se pokušati ove godine približiti Manchester City i Liverpool koji nisu gotovo ništa trošili.

Ključni transferi: Nicolas Pepe (80 m iz Lillea), William Saliba (30 m iz Saint-Etienne), Kieran Tierney (27 m iz Celtic), David Luiz (8 m iz Chelsea), Gabriel Martinelli (6 m iz Ituano), Dani Ceballos (posudba iz Real Madrid)

7. Sevilla (158 milijuna eura)

Baš kao i Arsenalu, i Sevilli je dosadilo igrati sporednu ulogu u La Ligi. No, za razliku od Arsenalovih rivala, Sevillini su također trošili i teško je očekivati kako Andalužani mogu dalje od četvrtog mjesta koji bi svakako bio veliki uspjeh. No, Sevilla vjerojatno veći trag želi ostaviti u Europskoj ligi i skinuti s trona engleske klubove.

Ključni transferi: Jules Kounde (25 m iz Bordeauxa), Rony Lopes (25 m iz Monaca), Munas Dabbur (17 m iz RB Salzburg), Luuk de Jong (12.5 m iz PSV), Sergio Reguilon (posudba iz Real Madrid), Javier Hernandez (8 m iz West Hama)

6. Manchester United (159 milijuna eura)

Kakav bi to prijelazni rok bio, a da Crveni vragovi ne odriješe vreću. Iako su, za njihove prilike, solidno potrošili, teško Manchester United ove godine može igrati zapaženiju ulogu u engleskom prvenstvu. Nema ih ni u Ligi prvaka, pa će pokušati kroz Europsku ligi izboriti najelitnije europsko natjecanje jer kroz Premiership ove godine će to biti nemoguća misija.Što se pojačanja za ovu ljeto tiče, na red je došla obrana.

Ključni transferi: Harry Maguire (87 m iz Leicester Cityja), Aaron Wan-Bissaka (55 m iz Crystal Palacea), Daniel James (17 m iz Swansea City)

5. Inter (170 milijuna eura)

Nerazzurri godinama pokušavaju približiti se Juventusu koji suvereno već nekoliko godina drži talijanski tron. Teško da će skinuti Staru damu s vrha, ali ove godine bi joj se Inter mogao približiti. Iako su dosta potrošili, njihovo najveće pojačanje će biti pored klupe - trener Antonio Conte.

Ključni transferi: Romelu Lukaku (80 m iz Manchester Uniteda), Valentino Lazaro (22 m iz Herthe), Matteo Politano (20 m iz Sassuola), Alexis Sanchez (posudba iz Manchester Uniteda), Diego Godin

4. Juventus (192 milijuna eura)

Kako u Italiji i ove godine ne bi bilo neke senzacije pobrinula se Stara dama koja ni ovog ljeta nije propustila šoping. U napadu i vezi klub iz Torina ima i previše igrača te je odlučio još više učvrstiti obranu.

Ključni transferi: Matthijs de Ligt (75 m iz Ajaxa), Danilo (37 m iz Manchester Cityja), Cristian Romero (30 m iz Genoa), Luca Pellegrini (22 m iz Rome), Merih Demiral (18 m iz Sassuola), Aaron Ramsey (bez naknade), Gianluigi Buffon (bez naknade)

3. Atletico Madrid (247 milijuna eura)

Ratnici Diega Simeonea se već godinama bez problema mogu nositi u domaćem prvenstvu s gradskim rivalom Realom, a ove sezone žele pomrsiti račune i Barceloni. Iako su im Katalonci ‘oteli‘ najboljeg igrača, Atletico je sjajnim transferima nadomjestio Griezmanna i od njih zapaženu ulogu možemo očekivati i u Ligi prvaka.

Ključni transferi: Joao Felix (126 m iz Benfice), Marcos Llorente (30 m iz Real Madrid), Mario Hermoso (29 m iz Espanyola), Kieran Trippier (22 m iz Tottenhama)

2. Barcelona (255 milijuna eura)

Iako su PSG i Manchester City ove godine posustali s transferima, Barcelona i dalje nemilice troši. Na naslov španjolske La lige već godinama imaju pretplatu, ali ono što nedostaje je osvajanje Lige prvaka. Katalonci iz godine u godinu traže Messiju partnera u napadu, a ove su se odlučili za Antoinea Griezmanna za kojeg su potrošili polovicu od ukupnih transfera.

Ključni transferi:  Antoine Griezmann (120 m iz Atletico Madrid), Frenkie de Jong (75 m iz Ajax), Neto (26 m iz Valencia), Junior Firpo (18 m iz Real Betis)

1. Real Madrid (305 milijuna eura)

Nakon debakla prošle godine, Kraljevi se žele vratiti u vrh europskog i španjolskog nogometa i bez Cristiana Ronalda. Kada je Zidane na klupi mogla se i očekivati velika potrošnja. Došla je toliko čekana želja u vidu Edena Hazarda, ali se Belgijanac odmah ozlijedio. Iako navijači godinama traže zvučnog napadača, čini se kako će klasičnog centarfora i ove sezone igrati Benzema jer Kraljevi ne vide Luku Jovića u glavnoj ulozi premda su ga masno platili.

Ključni transferi: Eden Hazard (100 m iz Chelsea), Luka Jović (60 m iz Eintrachta), Eder Militao (50 m iz Porta), Ferland Mendy (48 m iz Lyona), Rodrygo (45 m iz Santosa), Alphonse Areola (posudba iz PSG)

TOP 10 TRANSFERA:

1. Joao Felix (Iz Benfice u Atletico Madrid) – 126 milijuna eura
2. Antoine Griezmann (iz Atletico Madrida u Barcelonu) – 120
3. Eden Hazard (iz Chelseaja u Real Madrid) – 100
4. Harry Maguire (iz Leicester Cityja u Manchester United) – 87
5. Matthijs de Ligt (iz Ajaxa u Juventus) – 87
6. Lucas Hernández (iz Atletico Madrida u Bayern) – 80
7. Nicolas Pepe (iz Lillea u Arsenal) – 80
8. Frenkie de Jong (iz Ajaxa u Barcelonu) – 75
9. Rodri (iz Atletico Madrida u Manchester City) – 70
10. Romelu Lukaku (iz Manchester Uniteda u Inter) – 65

Dnevnik.ba/ T.R.

20. travanj 2024 18:07