Teško izborena pobjeda Vatrenih: Nezaustavljivi Kramarić spasio Dalića blamaže

Piše D  /  21.03.2019., 10:03h

Hrvatska nogometna reprezentacija došla je do pobjede na startu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. godine. Na prepunom Maksimiru, uz dosta muke, teže nego se očekivalo pao je Azerbejdžan s 2:1, a junak večeri bio je Andrej Kramarić koji je postigao pobjednički gol.

Ono što smo od Hrvatske vidjeli u prvih pola sata, bez ikakvog ublažavanja, je najgora igra Vatrenih ikada. Potpuno promašena taktika Dalića u kojoj se od početka vidjelo što nedostaje – brz protok igre i ubačaji sa strana.

Uporno su Hrvati pokušavali kroz sredinu, ali to je gotovo nemoguće kada se protivnička momčad brani s desetoricom iza lopte.

Prvu priliku je imao Azerbejdžan i to kakvu. Šejdajev je prošao s desne strane, oslobodivši se Vide i Ćalete-Cara, ali Kalinić skida zicer gostima koji su se u nastavku akcije i spetljali propustili priliku za vodstvo.

No, zato se spetljali nisu u 19. minuti. Ponovno iz polukontre Azeri dolaze do prilike, a u završnici Šejdev topovskim udarcem zabija preko Kalinića za šokantnih 0:1. Morao je hrvatski vratar bolje reagirati u ovoj situaciji.

Nakon pola sata konačno se ubrzala igra Hrvatske i odmah se vidjelo kako gosti sada sve teže odbijaju napade Hrvata. No, ponovno ta obrana nije pucala, a Vatreni su najbolje prilike imali iz prekida. U 35. minuti Vida je iz teške situacije dobro pucao glavom, ali gosti s gol  linije izbacuju loptu.

Ipak, u 43. minuti Hrvatska napokon postiže gol. Nakon ubačaja na prvu vratnicu iz kornera, Perišić prebacuje u sredinu do Ćalete-Cara, a njegov udarac brani vratar. No, Barišić je na pravom mjestu i šalje loptu u mrežu.

U drugo poluvrijeme kreću Vatreni puno ozbiljnije i agresivnije. Redale su se prilike, ali ponovno ništa nismo mogli Azerima iz igre. Tek iz prekida je Hrvatska opasno prijetila. U 56. minuti Modrić je odlično pokušao iz slobodnog udarca preko Agajeva, ali gostujući vratar fantastično brani.

Imali su i Azeri svoju veliku priliku. Nazarev se našao sam na 10 metara od Kalinićevog gola, ali je očajno pucao pored gola.

Na drugoj strani nakon kornera, Ćaleta-Car je pucao, a sada i Petković čuva gostujuću mrežu. Redali su se napadi Hrvatske, ali do gola se nije moglo. Izvadio je Dalić Petkovića i ubacio Rebića, a kasnije i neprimjetnog Kovačića zamijenio Vlašićem. Slučajno ili ne, baš je i Hrvatska večeras s njim u postavi izgledala kao i Chelsea u najlošijim partijama pod Sarrijem. Bezbroj sporih dodavanja i nikakve ideje u napadu.

Ali, sva sreća pa Hrvatska ima napadača koji je u neviđenoj formi. U 79. minuti Andrej Kramarić je došao do lopte na lijevoj strani, oslobodio se čuvara i fantastično pogodio u daljnji kut za preokret i 2:1.

Na kraju je tako i završilo, te su Vatreni teže nego se očekivalo i ostvarili ono što se od njih očekivalo - tri boda.

U drugoj utakmici skupine E Slovačka je pobijedila Mađarsku s 2:0.