StoryEditor

Što je Liga nacija? Format i sve što trebate znati o ovom natjecanju

Piše Toni Raspudić  /  04.09.2018., 02:09h

Nakon Svjetskog prvenstva u Rusiji i povijesnog srebra, nogometna reprezentacija Hrvatske se okreće novim obvezama. 2018. godina će ostati upamćena i kao godina u kojoj je startala Liga nacija, međunarodno natjecanje 55 europskih reprezentacija, mnogima poznatije kao zamjena za prijateljske utakmice.

No, kako bi susreti u ovom natjecanju bili zanimljiviji od prijateljskih utakmica, UEFA je odlučila da pobjednici svojih ‘Liga‘ u Ligi nacije izbore izravan plasman na Europsko prvenstvo 2020. godine.

To jeste zanimljivije, ali je teško objasniti, pogotovo bez gestikulacije rukama, ali pokušat ćemo:

Liga nacija je podijeljena u četiri turnira, odnosno četiri Lige (A,B,C,D) formirane po jakosti reprezentacija. Ligu A čini 12 najjačih reprezentacija Europe po UEFA-inom koeficijentu. U toj najjačoj Ligi nalazi se i Hrvatska s 11. najboljim koeficijentom u Europi (UEFA-in koeficijent iz studenog prošle godine). 

Svaka Liga je podijeljena u četiri skupine (s po tri ili četiri reprezentacije), a samo pobjednici skupina prolaze u nokaut fazu – polufinale (final-four). U skupinama Lige A se nalaze po tri reprezentacije (kao i u Ligi B), a Hrvatska je u Skupini 4 sa Španjolskom (nositelj skupine) i Engleskom. U Ligi B se nalazi Bosna i Hercegovina kao 20. reprezentacija Europe, a u skupini je s Austrijom (nositelj) i Sjevernom Irskom.

Pobjednici Skupina (1,2,3,4) u svim Ligama (A,B,C,D) prolaze u polufinale ili bolje reći klasični Final-four i pobjednici svih tih Final-foura (A,B,C,D) imaju izravan plasman na Euro. Možda je pomalo nepravedno jer će se i iz Lige D (u kojoj se nalaze Luksemburg, Kosovo, Andora...) također jedna reprezentacija izravno plasirati na EP, ali je baš zbog toga UEFA željela privući i ‘male‘ reprezentacije ovom natjecanju, pa ćemo tako na Euru 2020 imati i jednoga totalnog autsajdera.

Zanimljivo je da pobjednici svih Skupina (1,2,3,4) idu u višu Ligu (osim Lige A jer nemaju gdje više), a posljednji u skupinama ispadaju iz svoje Lige i idu u nižu (osim Lige D jer oni i nemaju gdje ispasti). Uzmimo na primjer BiH koja je u Ligi B i ako ona bude prva u svojoj Skupini 3 (ispred Austrije i Sj. Irske) na sljedećim Ligama nacija će se nalaziti u Ligi A.

Igranje po Skupinama (1,2,3,4,) Lige nacija će završiti prije početka kvalifikacija za Europsko prvenstvo, ali će se ovi Final-fouri igrati poslije njih (kval. za Euro). Zašto?

Iz jednostavnog razloga jer zašto bi neke reprezentacije uopće igrale klasične kvalifikacije, ako su već preko Lige nacije osigurale plasman na Euro. Zbog toga, se ovi Final-fouri igraju poslije kvalifikacija kao dodatna prilika da se plasiraš na Euro, ako već nisi kroz prave kvalifikacije. A ako si svoj plasman na EP ostvario kroz klasične kvalifikacije, nećeš igrati te Final-foure jer nema potrebe, već svoje mjesto prepuštaš onoj reprezentaciji koja nije izborila plasman kroz prave kvalifikacije.

Sada prelazimo na trofej Lige nacija...

Važno je spomenuti kako se Liga nacija MOŽE osvojiti, može se osvojiti pehar za ovo natjecanje, a njega mogu osvojiti samo one reprezentacije koje su u Ligi A (12 najboljih). Znam, rekao sam da će se Final-fouri igrati poslije kvalifikacija za Euro, ali kod Lige A to neće biti slučaj. Liga A će svoja polufinala i finale igrati u lipnju 2019. godine nakon 2. kola kvalifikacija za Euro (ovih klasičnih kval.). Pobjednik Lige A će dobiti trofej osvajača Lige Nacija, ali to ga ne vodi izravno na EP. Zašto? Iz istog razloga koji gore stoji podebljanim slovima.

Svi ti sudionici iz Lige A će imati i onaj Final-four kada i ostale Lige, znači poslije pravih kvalifikacija za Euro. Realno je očekivati da se te četiri reprezentacije iz ovog Final-foura Lige A već plasiraju na EP preko pravih kvalifikacija, te sigurno nećemo gledati reprize iz lipnja 2019.

Znači, taj Final-four u lipnju 2019 nije borba za plasman na Euro, već samo borba za prestiž, borba za trofej Lige Nacija.

Ne znam jeste li uopće išta shvatili (i meni je trebalo nekoliko puta da sve povežem), ali ovo se uopće ne može lako objasniti.

Možda je najlakše ovako objasniti: Na Europskom prvenstvu 2020 će biti 24 reprezentacije. 20 njih će plasman izboriti preko kvalifikacija za Euro (2 najbolje iz 10 grupa), a 4 kroz te Final-foure poslije kvalifikacija za EP.

Dnevnik.ba

23. travanj 2024 23:24