StoryEditor

Sjećanje na Miroslava Ferića: Travničanin koji je rušio njemačke lovce

Piše D  /  28.06.2021., 12:06h

Miroslav Ferić je rođen Travniku 17. lipnja 1915. godine, a u Drugom svjetskom ratu je bio pilot poljske 303. lovačke eskadrile Kraljevskog ratnog zrakoplovstva Velike Britanije.

Miroslav Ferić (lijevo)

Majka mu je bila Poljakinja, a otac Hrvat. Njegova obitelj se 1919. preselila u Poljsku. Ferić je 1938. diplomirao na kadetskoj školi letenja u Deblinu. Služio je u Eskadrili 111 kao potporučnik, piše Slobodna Dalmacija.

U vrijeme invazije na Poljsku 1939. godine Ferić je bio raspoređen u Potražnu brigadu u kojoj je bio zadužen za obranu varšavske regije. Njegov avion je 3. rujna bio teško oštećen, ali Ferić se uspješno izbacio padobranom. U suradnji s drugim pilotom, 8. rujna, oborio je njemački avion, ali mu se pripisuje i druga pobjeda, također u suradnji, obaranje još jednog njemačkog aviona, ali ona nije službeno zabilježena.

Dana 17. rujna Ferić je, zajedno s drugim pilotima, dobio naređenje da se evakuira u Rumunjsku. Iz Rumunjske je morem prebjegao u Francusku. Nakon treninga s francuskim avionom, dodijeljen je pod zapovjedništvo Kazimierzu Kuzianu. Letio je M. S.406-icom i štitio radove na avionima u Nantesu. U to vrijeme Ferić nije iskusio zračne borbe. Nakon pada Francuske, evakuiran je u lipnju 1940. u Ujedinjeno Kraljevstvo.

Nakon obavljene obuke u Kraljevskim zračnim snagama (RAF), Ferić je raspoređen u 303. poljsku eskadrilu s bazom u Northoltu u zapadnom Londonu. Letio je Hurricanom s kojim je iskusio i Bitku za Britaniju koja je počela 31. kolovoza 1940. Prvoga dana borbe oborio je njemačku Bf 109-ku. Dana 2. rujna vjerojatno je oborio još jednu, ali zbog oštećenja na avionu bio je primoran na prisilno slijetanje. Još jedan avion oborio je 6. rujna, a 15. rujna oborio još dva. Dana 27. rujna oborio je dva aviona, a 5. listopada još jedan. Ferić je oborio sedam aviona za manje od dva mjeseca.

Nakon odmora, njegova eskadrila ponovo je aktivirana u siječnju 1941. Ovoga puta Ferić je letio Spitfireom nad Francuskom. Kao pratnja bombarderima oborio je 22. lipnja još jedan njemački avion. U listopadu mu je određen šestomjesečni odmor i bio je zadužen kao instruktor, ali tri mjeseca kasnije javio se za letenje kao dobrovoljac. U siječnju 1942. vratio se u 303. poljsku eskadrilu. Ovoga puta Ferić je letio Spitfireom nad Francuskom kao pratnja bombarderima, a u jednoj akciji u siječnju 1942. gine nakon što nije uspio provući svoj lovac i spasiti se padobranskim skokom na visini od 910 metara.

Suvremeno poljsko zrakoplovstvo čuva sjećanje na svoje ratne veterane pa tako i na lovačkog asa, Poljaka hrvatskog porijekla Miroslawa Ferića, čija slika se nalazi na repu MiG-a 29 u sastavu poljskog ratnog zrakoplovstva. Na taj način željelo se sačuvati sjećanje na svoje ratne veterane, među kojima je i hrabri Travničanin koji je tijekom Drugog svjetskog rata kao pilot poljske 303. lovačke eskadrile Kraljevskog ratnog zrakoplovstva Velike Britanije sudjelovao u Bitki za Britaniju.

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 12:19