Potop Srbije u Ukrajini: Istočni susjedi ogorčeni na svog izbornika i ukrajinske navijače

Piše D  /  08.06.2019., 01:06h

Reprezentacija Srbije doživjela je jedan od najgorih poraza u svojoj povijesti. U kvalifikacijskom susretu skupine B za Europsko prvenstvo, Ukrajina je deklasirala Srbiju u Lavovu s velikih 5:0.

U paklenoj atmosferi pred 35 tisuća gledatelja, izabranici Mladena Krstajića izgledali su kao amaterska momčad. U ranoj fazi utakmice Srbi su bili čak i bolja ekipa, ali u nastavku su se razmahali Ukrajinci. Veznjak Dinamo Kijeva Viktor Tsygankov s dva brza pogotka u 26.‘ i 28. minuti najavio je katastrofu Srbije.

Tek što se krenulo u drugo poluvrijeme Konoplyanka je pogodio za 3:0, a u 59. u strijelce se upisao i Yaremchuk. Konačan rezultat i ‘petardu‘ postavio je Konoplyanka svojim drugim pogotkom.

Tako se nastavio crni niz Srbije protiv Ukrajinaca jer nakon šest odigranih susreta imaju isto toliko poraza. No, ovaj je posebno zabolio jer je Srbiju stavio u tešku poziciju da se dokopa Europskog prvenstva. Ispred njih je čak i Luksemburg, a Ukrajina se već sada čini nedostižnom.

Srbijanski mediji ogorčeni su taktikom njihovog izbornika Mladena Krstajića kojeg smatraju najodgovornijim za ovaj debakl. Krstajić se odlučio za trojicu u zadnjem redu (Milenković, Kolarov i Spajić) bez bekova, a postavio je previše ofenzivan vezni red s pet igrača, dok su u vrhu napada bili Jović i Prijović. Ni novi igrač Real Madrida, kao ni njegova dva dojučerašnja suigrača iz Frankfurta – Gaćinović i Kostić, pa čak i Dušan Tadić koji je oduševljavao u dresu Ajaxa, bili su nevidljivi. Jednostavno, Ukrajina im visokim presingom nije dozvoljavala da iznesu loptu sa svoje polovice, a kamo li da zaprijete Pyatovu, a čim su se malo otvorili, uništili su ih kontrama. Ukrajinski izbornik i legenda Andrij Ševčenko je u potpunosti nadmudrio kolegu s druge strane i Srbi mogu čak biti zadovoljni da nisu doživjeli i teži poraz.

Veliku podršku ukrajinski nogometaši su imali od navijača, koji su malo i preplašili srbijanske zvijezde zviždanjem na himnu i skandiranjem „Ruska ku.vo“ što je također zgrozilo srbijanske medije. No, ni to im ne može biti opravdanje za ovakav poraz, a vjerojatno im je olakšanje što će u sljedećoj utakmici u ponedjeljak protiv Litve u Beogradu igrati pred praznim tribinama jer bi ih i domaći navijači dočekali ‘na nož‘.

Ta utakmica će im biti ključna ako žele plasman na Euro preko kvalifikacija, jer će se kasnije biti teško ‘čupati‘ protiv Portugala.

25. travanj 2024 17:57