Pobjeda Hrvatske na otvaranju Svjetskog prvenstva: Šego i Stepančić razbili tvrdi Island

Piše D  /  11.01.2019., 07:01h

Hrvatska rukometna reprezentacija pobjedom je otvorila nastup na Svjetskom prvenstvu u Danskoj i Njemačkoj. Kauboji su u Munchenu pred ‘domaćim‘ tribinama pobijedili tvrde Islanđane s

Odlično su Hrvati igrali većim dijelom susreta, ali bilo je i poteškoća na kojima će izbornik Červar morati poraditi. Pogotovo u fazi obrane, koja, osim vratar Šege, gotovo da nije ni postojala. Ipak podigla se ta obrambena igra u završnici i bio je to ključ pobjede Kauboja.

Na početku se dugo vremena igralo gol za gol, a Islanđani su unatoč nekoliko obrana Šege bili većinu vremena u minimalnoj prednošću. U 18. minuti Islanđani odlaze na plus dva (9:11), a u 24. minuti Horvat promašuje sedmerac, te Island u sljedećem napadu odlazi i na najvećih plus 3 (11:14).

Mogao je Island i na plus 4, ali Šego je svojom novom obranom preokrenuo momentum i Hrvati se bude. Brzonogi Karačić na drugoj strani zabija za smanjenje prednosti i usput iznuđuje igrača više.

Uslijedila je nova obrana Šege, a Duvnjak preko cijelog terena pogađa za minus 1 (13:14) te u sljedećem napadu najbolji hrvatski rukometaš donosi i izjednačenje. Ni time-out nije pomogao Islanđanima jer Štrlek iz sedmerca donosi Hrvatima prednost. U posljednjoj minuti Karačić krade loptu Islanđanima i nakon duplog pasa s Duvnjakom iz kontre postavlja rezultat prvog poluvremena (16:14).

Početkom drugog poluvremena Stepančić s dva gola vodi Hrvatsku na najvećih plus 4 (18:14), ali se Islanđani brzo vraćaju i nakon 10 minuta nastavka dolaze na minus 1 (22:21).

Razbranio se u nastavku drugi islandski vratar, a u 46. minuti Magnusson zabija dva vezana gola za vodstvo Islanđana  od plus 2 (22:24). Ipak Šipić na drugoj strani zabija i iznuđuje igrača više, a u sljedećem hrvatskom napadu Horvat iz kontre zabija za poravnanje 24:24.

Kada je bilo najpotrebnije u 53. minuti Šego dolazi do svoje 10 obrane, a na drugoj strani Stepančić postiže svoj 8. gol za novo vodstvo Kauboja 27:26.

U 55. minuti Islanđani griješe, a Horvat ponovno iz kontre zabija za plus dva Hrvatske 28:26. U nastavku se digla i hrvatska obrana, oduzeli su loptu Islanđanima, a Cindrić iz kontre zabija za 29:26. Ponovno je obrana bila sjajna i dva puta blokirala islandske napade, a u 58. minuti Karačić iznuđuje novog igrača više, a Mandić u najboljem mogućem trenutku zabija svoj prvi pogodak na svjetskim prvenstvima za velikih i neuhvatljivih plus 3 (30:26). Na kraju je završilo 31:27.

Hrvatsku je do pobjede predvodio Luka Stepančić s 8 golova. Cindrić je zabio 6, Horvat 5, a Duvnjak 4 gola. Po dva pogotka su zabili Musa, Karačić i Šipić, a u strijelce su se upisali i Štrlek te Mandić. Fantastičan je bio i hrvatski vratar Marin Šego s 12 obrana.

Kod Islanđana je najefikasniji bio Palmarsson sa 7 golova.

Za najboljeg igrača susreta proglašen je Luka Stepančić, a sjajan potez su napravili njemački organizatori jer mu je nagradu uručio trener Bayern Munchena Niko Kovač.

U subotu Hrvati imaju dan odmora, a u nedjelju slijedi drugo kolo protiv Japana koji je ranije danas poražen od Makedonije s 38:29.