Očajna igra mladih Vatrenih: Rumunji deklasirali hrvatske ‘glumce‘ u užasnoj Gračanovoj režiji

Piše D  /  18.06.2019., 08:06h

Katastofalan start imala je hrvatska U-21 reprezentacija na Europskom prvenstvu. U Serravalleu Rumunji su deklasirali izabranike Nenada Gračana s velikih 1:4 u prvoj utakmici skupine C.

Veoma dinamičan je bio početak ovog susreta, a iz svega toga je Rumunjska više izvukla. Hrvati su opasno zaprijetili preko Brekala, ali njegov dalekometni udarac odlazi tik pored vratnice.

No, opasni su Rumunji bili iz kontra napada, a hrvatska obrana je bila prepuštena sama sebi na milost i nemilost protivničkih napadača. U vrhu napada su Rumunji imali ‘klasičnu 9‘ Georga Puscasa koji je radio problema hrvatskim stoperima i u pravilu uvijek bio jači u duelima.

Od 9. minute počele su se naplaćivati sve te greške hrvatske obrane, Benković je rukom igrao u svom kaznenom prostoru, a škotski sudac nakon duge provjere VAR-a pokazuje na bijelu točku. Odgovornost preuzima Puscas i pogađa za 0:1.

Nije se ni krenulo s centra nakon pogotka, a Gračan je morao odraditi prvu prisilnu zamjenu. U 12. minuti ozlijedio se Josip Brekalo, a umjesto njega je ušao Hajdukov kapetan Domagoj Bradarić.

Nisu se Hrvati oporavili od svega toga, a već im je uslijedio novi šok.  U 14. minuti Andrei Ivan je nadskočio Uremovića i poslao loptu u šesnaesterac, a tamo Puscas između vratara Posavca i dva hrvatska stopera prvi dolazi do lopte. Hrvatska obrana je uspjela izbaciti loptu s gol crte, ali samo do Hagija koji ju iz natrčavanja zakucava u mrežu za 0:2.

Vidjelo se odmah kako je Nenad Gračan katastrofalno pogriješio s postavom stavivši zajedno Halilovića, Vlašića, Brekala, Moru i Jakoliša od prve minute. Svi su samo igrali napad bez ikakvog razmišljanja da pomognu obrani, a jedino je Ivan Šunjić igrao tog defenzivnog veznog.

Možda su svi ovi ofenzivni hrvatski veznjaci glumili zvijezde, ali među njima je i bila jedna prava zvijezda - Nikola Vlašić koji u 18. minuti pokazuje zašto slovi za najboljeg igrača svoje generacije. Došla mu je lopta u protivničkoj polovici nakon greške Rumunja, a igrač CSKA-a se lijepo sjurio prema golu i s 20-ak metara superprecizno naciljao u sami kut za 1:2.

Taj pogodak dao je Hrvatskoj vjetar u leđa, ali previše su komplicirali u napadu i Rumunji su se spašavali i još usput prijetili iz kontra napada.

Tako je bilo i u drugom poluvremenu, hrvatski napadači su sve htjeli sami uraditi u fazi napada, a Rumunji su im oduzimali lopte i opasno prijetili iz kontri. Iz jedne takve Sosa je napravio prekršaj u opasnoj zoni, a sin rumunjske legende Gheorghea Hagija, Ianis iz slobodnjaka pogađa gredu.

Preživjela je hrvatska obrana i tu situaciju, ali i seriju rumunjskih naleta u nastavku, no u 68. minuti nije bilo spasa. Sosa je katastrofalno pogriješio dodavši loptu Tudoru Baluti koji je zakucava u hrvatsku mrežu za 1:3.

U 90. minuti Rumunji su postigli i četvrti pogodak, a u strijelce se upisao Adrian Petre koji je tek ušao u igru i iz prvog dodira matirao Posavca za najveći poraz U-21 repretentacije Hrvatske na Europskim prvenstvima.

Pokazali su Rumunji u ovoj utakmici kako da je nogomet ipak momčadski sport, što izgleda hrvatske ‘zvijezde‘ nisu shvatili. Oni su više gledali kako će napraviti koji dobar dribling jer ove utakmice gledaju skauti velikih klubova, a ne kako bi nešto korisno uradili za momčad. O pomoći obrani, ne treba ni govoriti, jedino se Šunjić rastrgao na sve strane kako bi zakrpao rupe, ali sam nije uspio. Obrana je djelovala izgubljeno i čini se kako je nedolazak Duje Ćalete-Cara ipak bio prevelik udarac za hrvatske ambicije na ovom prvenstvu.

A, nakon Rumunjske slijede nam dvije još teže utakmice, protiv Francuske i Engleske, koji bi do vrha mogli napuniti hrvatsku mrežu, ako se nešto drastično ne promijeni u igri mladih Vatrenih.

S obzirom i na čudan format natjecanja gdje iz svake skupine dalje ide samo prva momčad, te jedna najbolja drugoplasirana, izabranici Nenada Gračana mogu polako pakirati kofere i pridružiti se Ćaleti-Caru na odmoru.