StoryEditor

Obljetnica stravičnog zločina u Grabovici

Piše D  /  09.09.2017., 01:09h

Povodom 24. obljetnice stravičnog zločina tzv. ARBiH danas su položeni vijenci ispred spomen obilježja. Vijence su položili i najviši politički predstavnici hrvatskog naroda u BiH, a na mjesnom groblju kasnije je služena misa.

"Želimo da se nikada više ne dogode bilo kakvi zločini, nego da ovdje u Bosni i Hercegovini živimo jedni kraj drugih, jedni s drugima, da živimo jedini za druge, da susjed susjeda voli, da ga poštuje i da mu pomaže, da smo upućeni jedni na druge bez obzira na vjeru i naciju", kazao je prisutnima don Mile Vidić.

Don Vidić ukazao je danas u Grabovici i na zločine svugdje po svijetu i stradanja nevinih ljudi 

Udruženja hrvatskih stradalnika "Grabovica ‘93" još uvijek traži 17 tijela stradalih te apeliraju na nadlažne da urade više po ovom pitanju.

"Svjedoci smo obilježavanja 24. godišnjice stradanja hrvatskih civila, danas smo tužni, a razlog naše tuge i boli je nepronalazak tijela ovdje ubijenih. Mi danas još potražujemo 17 tijela, za koja ne znamo da li su pokopani ili su možda bačeni u Neretvu. Mnogi dokazi su izašli na vidjelo, ali one institucije koje su trebale da urade svoj posao nisu to uradile", kazao je Josip Drežnjak, predsjednik Udruženja hrvatskih stradalnika "Grabovica ‘93", apelirajući na sud i tužiteljstvo da urade više.

Blagoslov Križnog puta, a kasnije i Svetu misu predvodio je mostarsko-duvanjski biskup i trebinjsko-mrkanski upravitelj Ratko Perić.

Podsjetimo; U danima netom nakon izvršene prekomande, 07., 08., i 09. rujna na tom području su se dogodili nebrojeni zločini. Samo u selu Grabovica registrirano je 33 ubijenih Hrvata, dok se za mnoge druge iz okolice još ne zna, budući da su neka tijela bačena u HE Salakovac, neka su raskomadana i spaljena sa kućama, a zbog posljedica pretrpljenih mučenja, silovanja i maltretiranja bilo je kasnije i slučajeva samoubojstava onih koji su zločine preživjeli.

Za ove zločine nije bilo kolektivne odgovornosti. Za zločin u Grabovici sudilo se bivšem generalu Armije BiH Seferu Haliloviću, no Haški sud oslobodio ga je optužbi, navevši u presudi: "vojna operacija Neretva 93. uopće nije postojala. General Halilovića teretilo se po zapovjednoj odgovornosti, budući da je bio obnašao dužnost načelnika Glavnog stožera Armije BiH i što je bio koordinatorom operacije "Neretva ‘93"

Dnevnik.ba

25. travanj 2024 23:08