Nova infarkt završnica: Hrvatska poražena u finalu od Španjolske

Piše D  /  26.01.2020., 06:01h

Sjajno su Hrvati otvorili utakmicu i pobjegli na plus 2, ali Španjolci se brzo vraćaju i nakon toga smo gledali gol za gol.

U 15. minuti ponovno Hrvatska odlazi na plus 2 (8:6) kada Duvnjak realizira svoj treći sedmerac. Zanimljivo prošla je bila polovica poluvremena, a golmani nisu ništa obranili.

Uveo je Červar Ašanina koji odmah brani, ali se lopta nesretno odbija do Aguinagaldea koji ponovno smanjuje na minus 1.

No, uslijedila je mini serija od 2:0 i Marić svojim drugim golom odvodi Hrvatsku na plus 3 (10:7) i morao je španjolski izbornik zvati time-out.

Promijenio je igru u obrani, a ušao je i De Vargas među vratnice i brzo skupio tri obrane te Španjolci poravnavaju rezultat na 10:10. Bezidejno je Hrvatska tada izgledala u napadu te je i Červar morao reagirati time-outom.

No, vratio se i kod Hrvatske Šego i upisao svoju prvu obranu, a iz kontre Horvat je izborio sedmerac i igrača više. No, Duvnjaku je De Vargas obranio udarac i Španjolci s igračem manje dolaze do prvog vodstva 10:11.

Nastavio je De Vargas briljirati na golu, skupio je svoju 6. obranu i ono što je još važnije, Hrvatska mu nije uspjela zabiti gol otkako je ušao u igru. Čak je 11 minuta Hrvatska bila bez gola, ali konačno tu crnu rupu iz kontre prekida Mandić za 11:11.

Iskusni Entrerrios postavlja rezultat prvog poluvremena 11:12. Na kraju nije teško zaključiti kako je ta crna rupa i serija Španjolske 5:1 presudili rezultat poluvremena. Ne treba zaboraviti ni španjolskog vratara De Vargasa koji je obranio 6 lopti dok su hrvatski vratari imali po jednu.

Iako je Šego otvorio drugo poluvrijeme s obranom, uslijedio je sedmerac i igrač više za Španjolsku koja s dva brza gola na prazna vrata i serijom 4:0 odlazi na plus 4 (16:12).

Uslijedio je time-out Line Červara i rečenica: "Ljudi imaju 40 godina i bacaju se na glavu, a vi se ovdje igrate! Tako se ne igra u finalu!" Imalo je to učinka na Kauboje koji dolaze na minus 2. Počeo je i Šego braniti, ali na drugoj strani je De Vargas radio čuda. Obranio je zicere Mariću i Matanoviću i nije dozvolio Hrvatima da se u potpunosti vrate u utakmicu. Ali, hrvatska je obrana bila sjajna. 8 minuta su držali Španjolce bez gola, a onda Mamić krade loptu i Karačić iz kontre dovodi Hrvatsku na 15:16.

12 minuta do kraja Marino Marić zabija za izjednačenje 18:18  i delirij na tribinama Arene u Stockholmu u kojoj su Kauboji bili kao na domaćem terenu.

6 i pol minuta do kraja Stepančić bombom donosi prednost Hrvatskoj 19:18. Furija pet minuta do kraja poravnava iz sedmerca i bilo je jasno kako će i ovo biti infarkt završnica.

Španjolci s igračem manje uz dosta sreće dolaze do vodstva, ali Brozović s centra na prazan gol donosi novo poravnanje 20:20 dvije minute do kraja. No, ponovno Španjolci iz sedmerca  ponovno dolaze do vodstva, a Karačić u napadu radi korake. Nevjerojatna odluka sudaca u finalu!

Dujshebaev pola minute do kraja zabija za 22:20 i bilo je sve gotovo.

Tako je Španjolska obranila naslov prvaka Europe, a Hrvatska se mora zadovoljiti srebrom. No, kada se sve sagleda, ovo je također jedan od najvećih uspjeha hrvatskog sporta.

Malo tko je davao šanse Kaubojima da mogu do medalje, a oni su izborili finale.

Kod Španjolske je najbolji bio De Vargas s 10 obrana, a Abello je zabio 5 golova.

Kod Hrvatske po običaju najbolji bio Domagoj Duvnjak s 5 golova, dok su Karačić, Stepančić i Marić zabili po 3. Šego je imao 5 obrana, a Ašanin 1.

17. travanj 2024 01:58