Norveška šokirala Njemačku i otišla u skandinavsko finale

Piše D  /  25.01.2019., 10:01h

U finalu 26. Svjetskog prvenstva u rukometu koje se igra u Danskoj i Njemačkoj nećemo gledati finale domaćina već skandinavsko finale između Danske i Norveške. Nakon što su Danci pregazili Francuze, u drugom polufinalu su nešto slično uradili Norvežani Nijemcima pobijedivši ih s 25:31.

Fantastičnu utakmicu smo gledali u Hamburgu, pravo rukometno majstorstvo ove dvije zemlje. Ali, od početka se vidjelo kako Norvežani imaju jasan plan u svojoj igri. Na ruku im je išao i sudački kriterij koji ni u ovoj utakmici nije dozvoljavao grubu igru. Stvaralo je to Nijemcima probleme u obrani i baš kao u utakmici s Hrvatskom imali su 5 isključenja (Norveška 3).

Dugo su Norvežani držali domaćine na dva pogotka zaostatka, a u 26. minuti Skandinavci odlaze i na plus 3 (10:13). Nisu imali rješenja Nijemci za norveškog pivota Myrhola koji ili je zabio, ili je izborio sedmerac ili je isključio jednog Nijemca.

Ali domaćini su se vratili na samo gol zaostatka kada su Norvežani bili s igračem manje, a za konačan rezultat prvog poluvremena iz sedmerca Norvežani vraćaju dva gola razlike 12:14.

U drugom poluvremenu, suci su se i dalje držali kriterija iz prvog dijela za razliku od one utakmice s Hrvatskom kada su domaćinima dopustili grubu igru. Kao da su se i Nijemci tome začudili, a Norvežani to koriste i u 37. minuti Tangen pogađa za velikih plus 4 (15:19).

Dugo su Skandinavci držali tu razliku od 3-4 gola, a Nijemcima se ukazala nada tek tri minute prije kraja kada dolaze na minus 2 (25:27). Probudila se i dvorana u tim trenucima, ali su hladnokrvni u napadu ostali Norvežani koji pogađaju za novih plus 3. Na drugoj strani su morali Nijemci brzo realizirati svoj napad, ali istakao se norveški golman i sve je bilo gotovo. Do kraja su još Skandinavci zabili tri gola za konačnih 25:31.

Norvešku su do pobjede predvodi Abelvik Rod sa 7 te Myrhol i Sagosen s po 6 golova. Kod Nijemaca je najefikasniji bio Gensheimer sa 7 golova.