StoryEditor

Nadbiskup beogradski Hočevar: Covid-19 potvrdio da smo svi jedna obitelj

Piše D  /  12.04.2020., 04:04h

Koronavirus udario je čovjeka u najosjetljivije mjesto, ali je pandemija potvrdila da smo svi jedna jedinstvena obitelj svih naroda, jezika, boja kože i kultura, poručio je u nedjelju nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar u uskrsnoj poslanici.

Kao u crkvama diljem svijeta, i nadbiskup Hočevar uskrsnu misu služio je bez vjernika u kapeli Nadbiskupije, umjesto tradicionalno u crkvi Krista Kralja, a obred je izravno prenosila Radio-televizija Srbije.

"Ako nas pandemija virusa drži pod vanjskom kontrolom, vezane i sputane, naš duh je slobodan. Stupimo hrabro u ovo slavlje Uskrsa i s dostojnim pokajanjem izgnajmo iz naših srca svaku pa i najmanju sjenu nevjere, straha, bojazni, sumnje i beznađa", poručio je Hočevar.

U poslanici prožetoj pandemijom, koja je postala središnja točkom svih uskrsnih molitvi u svijetu, istaknuo je da su virusom svi ljudi upućeni jedni na druge.

"Ako nismo sposobni da to spoznamo i ispovjedimo svojim razumom, svojim razmišljanjem, onda nam pandemija poručuje svojom agresivnošću - svatko od nas može bližnjeg svog zaraziti ili spasiti. A neposluh tom pozivu i toj činjenici žanje premnoge snopove smrti", naglasio je Hočevar.

Svijet se pretvorio "u bezbrojne tvornice oružja", misleći da će "na taj način osigurati i mir i sigurnost i jaku ekonomiju", rekao je nadbiskup Hočevar.

Čovječanstvo se stalno naoružava pokazujući to "raskošnim paradama najsuvremenijeg oružja", a vođe država govore da se ne plaše jer će svakog neprijatelja zaustaviti, rekao je nadalje.

"A tko je mogao reći da će ovaj nevidljivi, ali sveobuhvatni virus, kao velika svjetska metla, počistiti sve te, muzikom praćene, trijumfalne defileje", zapitao je Hočevar.

Ovih dana više se ne čuju "takve odlučne riječi da će neprijatelj biti lako pobijeđen", rekao je.

"Pandemija je učinila da svi budemo mnogo skrušeniji i ponizniji", ocijenio je nadbiskup beogradski.

"Virus je prešao sve granice država i sad odjednom svi osjećamo da moramo biti povezani, da nas svako pozitivno iskustvo drugih naroda čini bogatim, a svako prijateljstvo nas ohrabruje", naglasio je nadbiskup Hočevar.

Ova nevolja govori ljudima da "ne prave socijalne razlike, klase i blokove, već da, umjesto suparništva, žive suradnju, solidarnost i sinergiju".

Isus se "zauzima za male i siromašne, izbjeglice i strance", rekao je Hočevar, a danas "mi, iskorištavajući jedni druge, stvaramo svijet bogatih i siromašnih, svijet blokova i klasa, svijet velikih i malih; svijet prve, druge ili treće brzine razvoja".

Misleći da se razvijamo time "što stavljamo na sebe, oko sebe i pokraj sebe", u toj sebičnosti zaboravili smo "da samo srce može naslućivati budućnost i samo razum očišćen od sebičnosti stvarati logiku".

"Po covidu-19 sin Božji upućuje da trebamo što bolje slušati jedni druge", kako bi "dublje u nama odjeknuli vapaji drugih".

"Koliko će još samo biti potrebno poslušnosti da bismo dublje spoznali da je cjelokupno čovječanstvo samo jedna mala obitelj u kojoj odjekuje baš svaki pojedinačni korak i najmanji pokret ruke - bilo pozitivno, bilo negativno", upitao se Hočevar.

Nadbiskup beogradski je tradicionalnim pozdravom "Mir Božji, Hrisot voskrese - uistinu voskrese", čestitao Uskrs Srpskoj pravoslavnoj crkvi i vjernicima koji Kristovo uskrsnuće slave po julijanskom kalendaru za tjedan dana, 19. travnja, prenosi Hina.

Uskrsne blagdane katoličkim vjernicima u Srbiji čestitali su najviši državni dužnosnici te čelnici institucija i tijela koja se skrbe o manjinama i manjinskim pravima.

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 19:19