Na današnji dan Majstor s mora odigrao je najveću utakmicu u povijesti

Piše D  /  19.03.2020., 11:03h

Splitski klub se 1979. godine kao prvak Jugoslavije s mitskog Starog placa preselio na tek izgrađenu poljudsku ljepoticu. Prvu službenu utakmicu na Poljudu Bijeli su odigrali 19. listopada protiv turskog Trabzonspora u sklopu prvog kola Kupa prvaka, a kao prvi strijelac na tek izgrađenom stadionu u povijesnu knjigu Hajduka upisao se Boro Primorac. Hajduk je slavio 1:0, a identičnim rezultatom prolaz je potvrdio i u Turskoj.

Drugo kolo za protivnika Splićanima donijelo je danski Vejle, a Bijeli su već u prvoj utakmici riješili pitanje četvrtfinalista. Golovima Šurjaka, Krstičevića i Šalova Hajduk je osigurao nastup među najboljih osam klubova u Europi, tako da je domaći poraz 1:2 u uzvratu bio posve bezbolan.

Hajduk je ušao u četvrtfinale Kupa prvaka, a dobio je vjerojatno najtežeg mogućeg protivnika. HSV je u tadašnjim okvirima bio jednako moćan kao danas Bayern, a predvodio ga je najbolji europski igrač Kevin Keegan, piše index.hr.

Hajduk je nezasluženo izgubio u Njemačkoj

Splićani su u prvu utakmicu u Njemačkoj ušli s dvojicom juniora, Pudarom na golu te Ivanom Gudeljem na mjestu stopera. Posve neočekivano, Hajduk je velikog favorita ugurao u njegov šesnaesterac. Šanse su se redale kao na traci, no Zlatko Vujović nije mogao pogoditi ništa, a u 45. minuti Reimann, nakon više nego očitog faula na Pudaru, zabija jedini gol na utakmici.

Uoči uzvratne utakmice stvorila se klima da Hajduk može proći Nijemce, a na valovima euforije Hajdukovi navijači očekivali su osvetu za one bolne poraze protiv PSV-a ili St-Etiennea iz prošlosti. Karte su se na crno prodavale za neviđene svote, a tog 19. ožujka cijela Hrvatska, cijela tadašnja država, bila je ujedinjena. Te večeri su svi bili Hajduk.

Na stadion na Poljudu natiskalo se čak 52 tisuće ljudi, a legenda kaže da se od silnih decibela s tribina konstrukcija tek izgrađenog stadiona opasno ljuljala. Međutim, antijunak splitske utakmice bio je Mostarac Boro Primorac. Tih 90 minuta i nije odigrao loše, štoviše, no što to vrijedi kad se već u drugoj minuti poskliznuo te je tako omogućio Hrubeschu da zabije, a onda je kod rezultata 1:1 (u međuvremenu je u 22. minuti izjednačio Zlatko Vujović) u 24. minuti promašio i penal.

Navodno Primorac, inače nepogrešiv izvođač jedanaesteraca, nije ni želio pucati, a Gudelj je već bio uzeo loptu. Ipak, Tomislav Ivić je s klupe naredio Primorcu da preuzme odgovornost. Loš šut Kargus brani, a da nevolja bude veća, a Primorčeva tragedija poprimi šekspirijanske obrise, iz kontre Hieronymus zabija za 1:2.

Umalo čudo

Hajduk se u nastavku nije predavao. Nošeni gromoglasnom podrškom s tribina Bijeli su uraganski napadali gol HSV-a i njemački se prvak grčevito branio. Borislav Đorđević je najprije u 50. minuti izjednačio, a baš je nesretni Primorac u 86. minuti glavom zabio za 3:2. Posljednjih nekoliko minuta Hajduk je pokušao sve, no do četvrtog gola, koji bi mu omogućio prolaz u polufinale, nije došao.

Nakon posljednjeg sučevog zvižduka cijeli Poljud je bio na nogama. Pljesak i jednoj i drugoj momčadi nije prestajao. Splićani su ispali, a HSV se preko Reala (pobjeda u Hamburgu 5:1) plasirao u finale u kojem je izgubio od Nottingham Foresta...

19. travanj 2024 22:17