Košarkaši BiH razbili Grčku za prvo mjesto u skupini

Piše D  /  20.02.2021., 05:02h

Košarkaši BiH već ranije su osigurali plasman na Eurobasket pa meč nije imao prevelik natjecateljski značaj, ali BiH je imala priliku da u slučaju trijumfa većeg od pet razlike osvoji prvo mjesto u grupi H i tako ostvari povoljniju poziciju u ždrijebu za predstojeće EP.

I Grčka je, baš kao i bh. reprezentacija, izborila put na smotru najboljih europskih reprezentacija i popularni Heleni su nastupili u oslabljenom i podmlađenom sastavu.

Bh. tim je odlično otvorio susret i već sredinom prve dionice imali smo osam koševa prednosti (15:7), a tu razliku smo uspjeli zadržati i do isteka prvih deset minuta.

I u drugoj dionici izabranici Vedrana Bosnića su kontrolirali zbivanja na parketu, ali u finišu četvrtine Grci su smanjili na 39:35 i činilo se kako se vraćaju u meč.

Ipak, bh. košarkaši su u posljednje dvije minute napravili seriju 8:0 i na kraju prvog poluvremena vodili sa 49:37.

Činilo se da je meč definitivno prelomljen u trećoj četvrtini kada smo sjajnom igrom u obrani poveli sa 64:40, ali Grčka je do kraja smanjila na 64:51 i u posljednjih deset minuta i dalje je imala aktivan rezultat.

Ipak, bh. igrači su se vrlo brzo vratili u pravi ritam te su do kraja stigli do veoma uvjerljive pobjede rezultatom 84:69. Prvo ime u sastavu BiH bio je Emir Sulejmanović sa 23 koša i 13 skokova, a pratili su ga Kenan Kamenjaš sa 16, Aleksandar Lazić sa 11, John Daniel Roberson sa deset koševa i devet asistencija, te Amar Gegić sa devet koševa i deset asistencija.

Kod Grka bolji od ostalih bio je Vassilis Kavvadas sa 16 koševa, a solidni su bili i Dimitrios Katsivelis sa 12 te Linos Chrysikopoulos sa deset ubačaja.

Bh. košarkaši su ovom pobjedom s obzirom na bolji međusobni omjer od Grka osigurali prvo mjesto u skupini, a u ponedjeljak nas očekuje utakmica posljednjeg kola protiv Bugarske.

Podsjetimo, Eurobasket će se održati u rujnu 2022. godine u Češkoj, Gruziji, Italiji i Njemačkoj, prenosi Klix.

18. travanj 2024 06:50