Hrvatske košarkašice srušile Njemačku i plasirale se na Euro

Piše D  /  04.02.2021., 06:02h

Sjajnu utakmicu odigrale su Iva Slonjšak, koja je postigla 23 poena uz 10 skokova, te Ivana Dojkić koja je odigrala svih 40 minuta, a završila s 23 poena, sedam skokova, šest asistencija i tri osvojene lopte. Pod košem je gospodarila iskusna Marija Režan sa 17 poena, šest skokova i dvije blokade. Lea Miletić je ubacila 11 poena, piše Index.hr.

Kod Njemica je najbolja bila Luisa Geiselsoder s 21 poenom i devet skokova.

Hrvatske košarkašice nisu dobro otvorile utakmicu u kojoj im je pobjeda donosila prvi plasman na Europsko prvenstvo nakon 2015. Njemice su povele 6:0 i takvu prednost održavale do sredine prve četvrtine, kad su s dvije pogođene trice došle do 12 poena prednosti (21:9) u 6. minuti.

No do kraja prvog perioda utakmice izabranice Stipe Bralića su značajno podigle obrambenu agresivnost pa su Njemicama dopustile još svega dva poena, a uz nekoliko ukradenih lopti i uspješno izvedenih kontranapada svoj zaostatak svele na pet poena (18:23).

Na isti su način hrvatske košarkašice nastavile igrati i u drugoj četvrtini te su u 13. minuti prvi put dohvatile Njemice (25:25), a u 16. minuti došle i do svoje najveće prednosti do tada (34:27). Na ulasku u posljednju minutu prvog dijela Hrvatska je došla i do +9 (41:32), ali su Njemice odmor dočekale sa sedam poena zaostatka (41:34).

Baš kao što je bio slučaj u drugoj četvrtini, sjajno su Bralićeve izabranice odigrale i treću četvrtinu, ponovno limitiravši Njemice na samo 11 poena. Obrana je funkcionirala besprijekorno, a napadački su prednjačile sjajno raspoložena Iva Slonjšak, Ivana Dojkić i iskusna Marija Režan na centarskoj poziciji. Tako je Hrvatska s okruglih +20 (65:45) ušla u posljednjih deset minuta utakmice.

Njemice su u posljednjoj četvrtini zaprijetile i smanjile zaostatak na samo sedam poena (73:66) dvije i pol minute prije kraja, ali Ivana Dojkić je s posljednjih sedam poena zapečatila pobjedu Hrvatske i plasman na završni turnir Europskog prvenstva kojem će od 17. do 27. lipnja domaćini biti Španjolska i Francuska.

Njemicama u subotu ostaje borba s domaćinom Latvijom za drugo mjesto, koje također može donijeti plasman na završni turnir jer će pet najboljih drugoplasiranih reprezentacija iz devet skupina izboriti mjesto na Eurobasketu.

Izbornik Stipe Bralić tek se sinoć nakon komplikacija s testiranjem na koronu priključio reprezentaciji te je vodio prvi, a ujedno i posljednji trening pred odlučujuću kvalifikacijsku utakmicu.

Druga kvalifikacijska utakmica, ona protiv Sjeverne Makedonije koja je trebala biti odigrana 6. veljače, otkazana je zbog pozitivnih nalaza dva člana stožera makedonske reprezentacije i njihovog bliskog kontakta s igračicama i ostalim članovima stožera.

"Situacija je dosta neobična, bio mi je ovo prvi i jedini trening prije utakmice. Sigurno je da taj zadnji trening nije punog intenziteta, više se svodi na šutiranje, a prošli smo i igru 5 na 5, no situacija je zaista nesvakidašnja. Ipak, moramo se tome prilagoditi. Atmosfera u ekipi je dobra, cure su dobro raspoložene. Čeka nas teških 40 minuta protiv Njemačke. Ključna je stvar da uđemo s jakom energijom u utakmicu i borimo se za svaku loptu i svaki skok, da odigramo u skladu s mogućnostima i mislim da bi to trebalo biti dovoljno", kazao je Bralić uoči utakmice.

U reprezentaciju se vratila i Marija Režan, članica euroligaške Prahe.

"Mariju Režan sam dugo trenirao, tri sezone u Gospiću i godinama u reprezentaciji, uključivši Olimpijske igre u Londonu i završno s Eurobasketom 2013. godine. Ovo nam je prvi susret od tada, no znam što ona može, bez sumnje je među pet najboljih centara u Europi, a ekipi puno znači i kvalitetom i kao izuzetna osoba", dodao je izbornik u najavi susreta.

26. travanj 2024 02:25