Hrvatska se plasirala na Europsko prvenstvo!!!

Piše D  /  15.10.2018., 08:10h

Izabranici Nenada Gračana riješili su taj susret u Serravalleu u svoju korist s visokih 0:4 i tako izborila plasman na EP koje se igra baš u San Marinu i Italiji.

No, nije sve prolazilo glatko na ovoj utakmici. U prvih 45 minuta Hrvatska nikako nije mogla probiti snažan bedem San Marina, a u nekoliko trenutaka je opasno živjela, pogotovo u 36. minuti kada je Raschi pogodio okvir gola.

Ipak, u drugom poluvremenu Hrvati su slomili otpor domaćina i u pet minuta im zabili dva pogotka. Blitzkrieg je započeo u 48. minuti kada Halilović dovodi Hrvatsku u vodstvo nakon asistencije Brekala. U 53. minuti Nikola Vlašić povećava na 0:2 i bilo je jasno kako se San Marino ne može vratiti u ovu utakmicu.

U nastavku je i mladim Vatrenima bilo puno lakše. Nije više bilo pritiska te se mogao vidjeti i koji lijep potez. U 61. minuti ponovno se Brekalo upisuje u asistente. Ovog puta je ubacio za Uremovića, a stoper Rubin Kazana neumoljivo pogađa za 0:3.

Sedam minuta kasnije i drugi hrvatski stoper se upisuje u strijelce. Asistenciju je upisao Fiolić, a Bosančić zabija za konačnih 0:4.

Možda ostaje mali žal što se Josip Brekalo nije upisao u strijelce kako bi postao najbolji strijelac U-21 reprezentacije Hrvatske. Krilni napadač Wolfsburga ostao je na sedam golova, jednim manje od Tome Šokote koji je u kvalifikacijama za Euro 2000 zabio osam golova.

No, najvažnije je da se Hrvatska plasirala na to dugo očekivano Europsko prvenstvo, treće u svojoj povijesti. Prvi put su mladi Vatreni na EP otišli te 2000. godine, a drugi put 2004. godine predvođeni Darijom Srnom i Eduardom da Silvom. Niti jednom Hrvati nisu uspjeli proći grupu na završnom turniru, valjda je vrijeme da se i to prokletstvo skine.