Hrvatska osvojila povijesno srebro na Euru u futsalu

Piše D  /  14.09.2019., 08:09h

No, bez obzira na poraz ponosna Hrvatska reprezentacija je stigla do velikog srebra i ostvarila najveći uspjeh u povijesti našeg futsala.

Hrabra Hrvatska prva je zaprijetila u velikom finalu igranom u Rigi. U trećoj minuti Mudronja je oduzeo loptu protivničkom igraču i izašao jedan na jedan s golmanom Antonijom Navarrom s lijeve strane, ali je poslao loptu u vanjski dio mreže, piše Index.hr.

Da je zabio za vodstvo tko zna što bi se dogodilo u nastavku, ovako je tri minute kasnije stigla kazna jer Španjolci ne praštaju promašaje rivala. Nakon kornera s desne strane Mayor je sjajno utrčao na prvu vratnicu, pobjegao Cvišiću i zabio za 1:0.

Bio je to šok za Mavrovićeve igrače, pa su Španjolci u sljedećih šest-sedam minuta dominirali i stvarali prilike, ali su neprecizni bili Peña, Perez, Adrian...

I onda iz ničega Nacho je u 13. minuti za dres povlačio Vukilića, a sudac mu pokazao žuti karton i dosudio slobodni udarac. Mužar je namjestio lopti, opalio i prekrasno pogodio gornji lijevi kut za izjednačenje i veliko slavlje na hrvatskoj klupi.

Činilo se da Hrvatska može parirati sjajnom protivniku, ali je takva nada potrajala svega dvije minute. Nakon akcije iz auta lopta je stigla do Adriana koji je opalio iz daljine po sredini gola te iznenadio golmana Čizmića od kojeg se lopta odbila u mrežu za novo vodstvo Španjolske i najavu njene dominacije u ostatku dvoboja.

U 18. minuti već je bilo 1:3. Adrian je napravio tamo pravi show pred hrvatskim golom i prošao dva igrača (jednom prebacio kroz noge), a lopta stigla do Moline koji je iz prve zakucao loptu pod gredu i praktički ubio sve nade Hrvatske u mogući povratak.

Naši igrači pokušali su reagirati s igračem više u polju i bez golmana, ali sve što su što uspjeli jeste primiti novi gol u 20. minuti. Suci su dosudili dvojbeni deseterac, a Perez sigurno svladao Čizmića za velikih 1:4, što je bio rezultat s kojim se otišlo na odmor.

Španjolski ples nastavljen je i u drugom dijelu, pa su Povill u 23. i Adrian u 24. minuti zabili za 1:6 i osvojen naslov europskog prvaka u velikom stilu.

S druge strane, Hrvatska ima veliku budućnost u futsalu, što se i pokazalo u Rigi, a titula europskog doprvaka velika je stvar za ovu povijesnu generaciju.

Podsjetimo, Hrvatska je svoj put u Latviji započela spomenutim porazom od Španjolske, nakon čega je razbila Nizozemsku 6:0 golovima Sučića, Mudronje, Petrušića i dvostrukog strijelca Rendića. Nakon toga je naša reprezentacija preokretom svladala Ukrajinu 3:1 uz dva gola Hrstića te jedan Sučića za drugo mjesto u skupini i plasman u polufinale Eura.

Tamo je Hrvatska dva puta gubila od Portugala. No, golovima Jurline i Vukelića stigla je do 2:2, a onda preko šesteraca slavila 3:2 i izborila plasman u veliko finale. Mudronja, Cvišić i Jurlina bili su precizni u raspucavanju, dok je u trećoj seriji Čizmić obranio Nevesov udarac za finale i najveći uspjeh hrvatskog futsala do sada.

Španjolci su pored startne pobjede nad Hrvatskom slavili protiv Ukrajine 7:1, potom protiv Nizozemske 5:0, a dominaciju su potvrdili i u polufinalu preokretom nad Poljskom 3:1 te slavljem u finalu protiv Hrvatske 6:1.

Crvena furija je prvenstvo završila uz fantastičnu gol razliku 24-3.

26. travanj 2024 00:56