Hrvatska i uz briljantnu partiju Kovačića izgubila od Portugala, ali je ostala u eliti

Piše D  /  17.11.2020., 10:11h

Iako je bilo očito kako je Hrvatska u ovaj susret ušla odlučnije u odnosu na prethodnu utakmicu, Portugalci su bili ti koji su radili pritisak u ranoj fazi. No, nisu ozbiljnije zaprijetili Livakoviću.

Prvu priliku je Hrvatska imala u 22. minuti. Vlašić je ubacio za Perišića, ovaj spustio u peterac Pašalića, ali veznjak Atalante ne uspijeva doći do lopte.

I u 29. minuti Hrvatska dolazi do vodstva. Vlašić je opet probio po desnoj strani, ubacio, a Semedo poklanja loptu Pašaliću koji pronalazi Kovačića, a igrač Chelseaja iz drugog pokušaja zabija za 1:0.

U 37‘ su mogli Vatreni do veće prednosti. Perišić nakon prodora centrira s lijeve strane, Juranović skače na desnom kutu peterca i glavom gađa suprotni kut, ali lopta prolazi u gol-aut pokraj stative nemoćnog Patricija.

Minuti kasnije opasno prijeti i Portugal. Danilo Pereria snažno puca iz voleja s desetak metara, ali Livaković odlično brani te se na odmor odlazi s vodstvom Hrvatske. U tim trenucima Francuska je vodila protiv Švedske s 2:1 i Vatreni su bili u jako dobroj situaciji.

Rana faza drugog poluvremena je u potpunosti pripala Portugalcima, no nikako nisu uspijevali zaprijetiti u okvir gola.

Ali, u 51. minuti im je uveliko pomogao Marko Rog koji radi prekršaj na Ronaldu i dobiva drugi žuti karton. Taj slobodnjak je izveo Ronaldo kojem Livaković sjajno brani snažan udarac, ali nakon gužve u kaznenom prostoru Dias zabija za poravnanje.

U 60. minuti Portugalci dolaze do vodstva. Jota je primio loptu nakon greške Lovrena, ali ga ona pogađa u ruku. No, sudac to nije vidio, a naravno, sada nije bilo VAR-a i Liverpoolov ofenzivac pronalazi Joaoa Felixa koji matira Livakovića za 1:2.

Mateo Kovačić je večeras igrao najbolju utakmicu u dresu hrvatske reprezentacije, a dokaz toga došao je u 65. minuti. Vlašić mu je ostavio loptu, a Kovačić majstorski s vrha šesnaesterca pogađa u malu mrežicu za poravnanje 2:2.

Bio je to treći gol Matea Kovačića za Vatrene.

Iako su igrali s igračem manje, Hrvati su bili bolji. Perišić i Brekalo su imali dobre prilike, ali su obojica odlučili za nešto između ubačaja i šuta te su propale te dobre prilike.

Nakon toga žestok pritisak Portugalaca, ali Livaković je u nekoliko navrata sjajno reagirao.

No, u 90. minuti i on radi veliku grešku. Uhvatio je Livaković jednu ‘svijeću‘, ali onda rukama udara u Lovrena, lopta ispada, a Ruben Dias zabija svoj drugi gol za pobjedu Portugala 2:3.

Na svu sreću Francuska je svladala Švedsku s 4:2 i Hrvatska zbog bolje gol razlike ostaje u elitnom razredu Lige nacija.

20. travanj 2024 00:45