Finska i Švedska izborile EURO, rekord Italije, Olmo zabio u debiju

Piše D  /  16.11.2019., 07:11h

Fincima će to biti premijera ne samo na europskim već i na svim velikim natjecanjima, dok je Švedska izborila svoje sedmo europsko prvenstvo.

Finska i Švedska su se pridružile reprezentacija koje su EURO već su osigurale, a to su Belgija, Češka, Engleska, Francuska, Italija, Poljska, Rusija, Španjolska, Turska i Ukrajina.

Nadamo se kako će u ovom društvu u subotu naći i Hrvatska kojoj treba barem bod protiv slovačke na Rujevici kako bi izvadila vizu za europsko prvenstvo.

U skupini F Rumunjska i Švedska su u izravnom okršaju u Bukureštu odlučivale tko će se iz ove skupine pridružiti Španjolcima na EP-u. Šveđani su uoči utakmice imali bod više, a pobjedom u Bukureštu sa 2-0 razriješili su sve dvojbe uoči zadnjeg kola.

Gosti su poveli u 18. minuti golom Marcusa Berga koji je zabio glavom nakon odličnog ubačaja Emila Forsberga. Korak bliže karti za EP Šveđani su došli u 34. minuti kada je Robin Quaison zabio za 2-0.- Bila je to još ljepša akcija, a napadaču Mainza za pogodak je asistirao Berg. U drugom dijelu gosti su mirno obranili prednost i zasluženo slavili.

U drugom susretu Španjolska je bez većih problema pobijedila Maltu sa 7-0 potvrdivši prvo mjesto. Među strijelce se u svom premijernom nastupu za seniorsku vrstu Španjolke upisao i Dani Olmo. Vezni igrač zagrebačkog Dinama ušao je u igru u 66. minuti, a samo tri minute zabio je pogodak. Strijelci za ‘furiju‘ bili su i Alvaro Morata (23), Santi Cazorla (41), Pau Torres (62), Pablo Sarabia (63) i Gerard Moreno (71)

Španjolska vodi na ljestvici sa 23 voda, Švedska je druga sa 18 bodova, dok Rumunjska i Norveška imaju po 14 bodova.

U skupini J Italija se i prije ovog kola plasirala, a "Azzurrima" se večeras pridružila i Finska pobjedom protiv Lihtenštajna sa 3-0.

Finska reprezentacija će tako prvi put u povijesti nastupiti na nekom velikom natjecanju. Finci do sada nisu nastupili niti na jednom od 21 svjetskog prvenstva, niti na jednom od 15 odigranih europskih prvenstava.

U kvalifikacijama za EURO 2020. su napokon uspjeli premda nisu imali laganu skupinu. Pobjedom protiv Lihtenštajna sa 3-0, kolo prije kraja natjecanja u skupini J osigurali su drugo mjesto iza pobjednika skupine Italije koja je u Zenici pobijedila Bosnu i Hercegovinu sa 3-0.

Pobjedu Fincima donijeli su Jasse Tuominen (21) i Teemu Pukki s dva nova gola (64-11m, 75), ukupno devet u kvalifikacija.

Utakmica između Bosne i Hercegovine i Italije nije imala rezultatsku važnost jer su Finci ranije obavili posao, no Talijani su u Zenici lovili rekord i uspjeli su. Prvi put u povijesti nanizali su deset pobjeda. Do sada su imali devet pobjeda u nizu čime su izjednačili rekord iz 1939. godine.

Italija je nakon prvog poluvremena vodila 2-0 golovima Francesca Acerbija (21) i Lorenza Incignea (37), a u drugom dijelu među strijelce se upisao i Andrea Belotti (52)

Italija vodi na ljestvici sa 27 bodova, Finska ima 18 bodova, Grčka 11, a BiH, koju vodi Robert Prosinečki i Armenija po 10 bodova.

U skupini D još ništa nije poznato.

Danska je pobijedila Gibraltar sa 6-0, dok je Švicarska bila bolja od Gruzije sa 1-0. Uoči zadnjeg kola Danska Švicarska i Irska su u igri za prolaz. Na ljestvici vodi Danska sa 15 bodova, Švicarska ima 14, a Irska 12 bodova. U zadnjem kolu Švicarci imaju najlakši posao, gostuju kod Gibraltara, dok će Irska i Danska u Dublinu loviti drugu kartu.

20. travanj 2024 10:21