Dinamo hrvatskim klubovima donio dva mjesta u Ligi prvaka i ukupno pet u Europi

Piše D  /  07.03.2019., 09:03h

Dinamo je pobijedio Benficu u prvoj utakmici osmine finala s 1:0 golom Brune Petkovića iz jedanaesterca.

Ne samo da se toj pobjedi može radovati Dinamo, već mogu slaviti i ostali hrvatski klubovi. Hrvatski nacionalni klupski koeficijent je ovom pobjedom preskočio onaj švicarski i danski te će 1. HNL od sezone 2020/21. davati dva kluba u kvalifikacijama Lige prvaka.

A, samim tim da je Hrvatska među TOP 15 nogometnih liga po UEFA-inom rankingu, njezini klubovi će imati ukupno pet mjesta u europskim natjecanjima. Dva u kvalifikacijama Lige prvaka i tri u kvalifikacijama Europske lige.

Hrvatski klubovi će također dobiti i bolje startne pozicije u toj sezoni. Prvak ide u drugo pretkolo Lige prvaka u ždrijeb prvaka i vjerojatno će biti nositelj u svim pretkolima, a drugoplasirani ide u drugo pretkolo Lige prvaka u ždrijeb neprvaka.

Možemo reći kako će najviše profitirati pobjednik Kupa ili trećeplasirana momčad prvenstva (ako Kup osvoji prvak ili viceprvak) jer će ona svoju europsku avanturu započeti od trećeg pretkola Europa lige. Dva preostala predstavnika će, kao i do sada, krenuti od drugog pretkola Europa lige.

To znači da će hrvatski klubovi u najgorem slučaju odigrati 14 europskih utakmica. Ali, naravno, za očekivati je kako će se barem jedan predstavnik plasirati u grupnu fazu, mada bi i to bio loš scenarij jer te sezone 2020/21. hrvatski klubovi će imati veliku priliku da donesu što više bodova u ukupni nacionalni koeficijent.

24. travanj 2024 11:45