StoryEditor

Dan D za Veliku Britaniju: Slijedi li paraliza države?

Piše D  /  15.01.2019., 10:01h

Britanska premijerka Theresa May pozvala je u ponedjeljak zastupnike da "još jednom prouče" sporazum o Brexitu koji je postigla s EU-om i odbila je zahtjeve da odgodi izlazak Britanije iz Unije.

Premijerka je zaključila da sporazum "nije savršen" i da je rezultat kompromisa.

Odbacila je zahtjeve nekih zastupnika da odgodi izlazak Britanije iz EU-a zakazan za 29. ožujka, kako bi se dalo više vremena za postizanje konsenzusa ili kako bi se održao novi referendum.

"EU ćemo napustiti 29. ožujka", naglasila je May. "Vjerujem da je zbog naše demokracije važno da provedemo rezultate referenduma iz 2016.", dodala je.

Britanski zastupnici koji će, kako se čini, odbiti dogovor o Brexitu premijerke Therese May riskiraju paralizu zemlje, te otvaraju mogućnost da Velika Britanija potencijalno ne napusti Europsku uniju, upozorio je u petak britanski ministar vanjskih poslova Jeremy Hunt.

Velika Britanija, peta svjetska ekonomija, trebala bi napustiti najveći trgovinski blok u roku od 80 dana, no izgleda da će parlament vjerojatno odbiti sporazum o kojemu je May pregovarala, povećavajući mogućnost kaotičnog brexita.

"Bude li dogovor odbijen, vjerojatnije je da ćemo imati rizik paralize nakon Brexita a kad se to dogodi nitko ne zna što bi se moglo dogoditi; velik rizik koji izaziva zabrinutost jest da zapravo nećemo postići ono za što su ljudi glasali", rekao je prošli tjedan Jeremy Hunt za Sky News.

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk i Komisije Jean-Claude Juncker uputili su u ponedjeljak zajedničko pismo britanskoj premijerki, kojim joj pokušavaju pomoći u uvjeravanju zastupnika da glasaju za sporazum o razdruživanju od Unije.

Britanski parlament glasovat će u utorak navečer o sporazumu koji je britanska vlada ispregovarala s preostalih 27 članica u studenome prošle godine.

Međutim, kako sada stvari stoje taj će sporazum teško dobiti potporu u britanskom parlamentu.

U slučaju da sporazum ne dobije potporu moguće je više scenarija, od raspisivanja novih izbora, odgode roka za izlazak, novog referenduma do Brexita bez sporazuma, mogućnosti koje se pribojavaju obje strane zbog kaosa koji bi mogao nastati naglim raskidanjem veza koje su stvarane tijekom 45-godišnjeg britanskog članstva. Također je moguće i odustajanje od odluke o napuštanju EU-a.

Za britanske parlamentarce najspornija je odredba o tzv. "backstopu", zaštitnom mehanizmu koji jamči da neće biti tvrde granice na irskom otoku u slučaju da se do isteka prijelaznog razdoblja ne dogovori novi sporazum koji će omogućiti da se izbjegne ponovna uspostava graničnih kontrola između Irske i Sjeverne Irske.

Dnevnik.ba

24. travanj 2024 22:57