Čudesni Messi srušio United na Camp Nou, Ajax još jednom oduševio i izbacio Juventus

Piše D  /  16.04.2019., 10:04h

Saznali smo imena dva polufinalista Lige prvaka, a to su Barcelona i . Katalonci su na svom Camp Nou već u prvom poluvremenu riješili sve dileme preko čudesnog Lea Messija te je Barcelona slavila s 3:0 i s ukupnih 4:0 se plasirala u polufinale. Puno neizvjesniju utakmicu smo gledali u Torinu gdje je Ajax priredio još jednu fantastičnu utakmici i svladao Juventus 1:2 te se s ukupnih 3:2 plasirao u polufinale.

Prevelik je udarac za Juventus bila ozljeda Marija Mandžukića jer se vezni red Stare Dame nije mogao nositi s Ajaxovim bez pomoći jednog od napadača.

Uraganski su Crveni vragovi ušli u utakmicu i već su u prvoj minuti mogli do vodstva kada udarac Rashforda uz pomoć Ter Stegena odsjeda na gredi. No, unatoč fantastičnom startu, Barca je brzo pronašla svoju igru i preokrenula stvari na terenu,

U 10. minuti Fred je u kaznenom prostoru srušio Rakitića, a sudac Brych pokazuje na bijelu točku. No, nakon pregledavanja VAR-a njemački sudac je poništio svoju odluku i Katalonci su ostali bez penala.

Ali, u 16. minuti VAR nije mogao spasiti Manchester United od Lea Messija. Argentinac je došao do vrha šesnaesterca i bez previše razmišljanja potegao i superprecizno pogodio desni kut za 1:0.

Nisu se gosti oporavili od tog šoka, a argentinski čarobnjak im je priredio novi četiri minute kasnije. Sam se Messi sjurio na trojicu braniča i ponovno pucao s vrha šesnaesterca, ali ovog puta dosta slabije. Činilo se kako je to lagan plijen za De Geu, ali španjolski vratar katastrofalnom reakcijom propušta loptu i to je već 2:0 za Barcelonu.

U Torinu smo za to vrijeme gledali poprilično dosadnu utakmicu. Ajax nije bio onako opasan i ofenzivan kao u Amsterdamu u prvoj utakmici, a Juventusu je odgovaralo tih 1:1 te nisu previše riskirali u napadu.

Tek u 21. minuti rasplamsala se utakmica i vidjeli smo prvu pravu priliku. Tadić je sjajnim potezom izbacio Neresa čiji je udarac izblokiran, ali do lopte dolazi van de Beek i s pet metara je šalje preko gola. Na drugoj strani je Dybala zaprijetio, ali Onana brani.

I onda se u 23. minuti ukazao Cristiano Ronaldo. Miralem Pjanić je izveo korner, a Portugalac je ostao usamljen i lagano glavom zabija za 1:0 Stare dame. Pokazao je još jednom Ronaldo da je igrač za velike utakmice. Bio je ovo 6. gol Portugalca u Ligi prvaka, a 5. u posljednje tri utakmice.

No, nije se smirilo ni slavlje na tribinama, a Ajax je utišao domaće navijače u 34. minuti. Zaboravila je obrana Juventusa van de Beeka koji nije bio u zaleđu te mirno matira Szczesnyja za 1:1 i u Torinu se krenulo ispočetka. Do kraja poluvremena susret je prošao bez većih uzbuđenja i ostalo je 1:1.

U Barceloni se domaća momčad zadovoljila sa sigurnim vodstvom i svojom prepoznatljivom igrom su kontrolirali susret dok su gosti potpuno izgubili volju i ni sami nisu vjerovali da više mogu do preokreta te se na odmor odlazi s 2:0.

U 52. minuti velika prilika za Ajax u kojoj se našao Ziyech. Marokanac je dobro pucao, školski visoko, ali Szczesny nevjerojatnom intervencijom spašava Juventus. Fantastično je Ajax igrao u tim trenucima. Kratkim dodavanjima su izluđivali Juventusove nogometaše, a u  58. minuti još je jednom Szczesny vrhunskom reakcijom spasio svoju momčad nakon šuta van de Beeka.

Par minuta kasnije zaprijetio je i Juve kada je Ronaldo u šansu izbacio mladog Keana, ali 19-godišnji napadač puca pored gola. Na drugoj strani Pjanić je spasio svoju momčad sigurnog pogotka. Dušan Tadić je vidio u na drugoj strani usamljenog de Lighta, ali bh. reprezentativac sjajnim uklizavanjem u posljednjem trenutku otklanja opasnost. Ajax je imao sve u svojim nogama, dok su Juventusovi nogometaši izgledali pomalo uplašeno.

To im se osvetilo u 67. minuti kada de Light nakon kornera Schonea nadskače Ruganija i Alexa Sandra i pogađa za 1:2 i veliku prednost Nizozemaca.

Na Camp Nou je Barca mirno držala konce igre, a u 61. minuti sve nade Crvenih vragova ugasio je Coutinho pogodivši za velikih i konačnih 3:0. Ivan Rakitić je ponovno odigrao svih 90 minuta za Katalonce.

U Torinu je Juventus sve karte bacio u napad i trebala su mu dva pogotka za prolazak, a da ne prime ni jedan. A, upravo je Neres prvi propustio veliku priliku da zapečati sudbinu Talijana. U 79. minuti je poništen pogodak Zyecha zbog zaleđa, ali ni to nije dalo krila Juventusu koji je zasluženo ispao iz Lige prvaka.

Talijanski prvak se većim dijelom susreta branio, a Ajax je još jedno oduševio nogometnu javnost. Fantastična je ovo generacija kod nizozemske momčadi i šteta je što će se vjerojatno ova mlada družina već iduće sezone raspasti jer su bogati klubovi već počeli grabiti Ajaxove talente.

17. travanj 2024 22:20