StoryEditor

Arapi mijenjaju sliku bh. društva, daju bogatsvo za livadu, ali ne daju ni marku bakšiša

Piše D  /  21.08.2017., 01:08h

E kakav smo mi narod! Mi njih slobodno puštamo da se šeću našim gradom i državom, a oni nama otvorili vrata na jedan dan. Na šta smo spali. Ovo je samo jedan od komentara na jučerašnji događaj u „Sarajevo Resortu“, arapskom naselju u Oseniku, povodom Dana otvorenih vrata, piše Avaz.   

U kompleksu koji su arapski investitori i njihovi politički pokrovitelji, prije svih Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH i predsjednik SDA, otvorili 2015. godine, drugi put se održao Dan otvorenih vrata. 

Investitor projekta iz Katara Jassem el-Kanderi novinarima je kazao da ovaj događaj predstavlja “festival prijateljstva između bosanskog (bošnjačkog) i arapskog naroda”. 

- Želimo ojačati mostove prijateljstva između naših naroda - kazao je El-Kanderi. 

Javnost je prvo zapitala zar nisu vrata „Sarajevo Resorta“ uvijek otvorena. Jer dio Bosanaca i Hercegovaca odavno sa skepsom gleda na sve masovniji dolazak Arapa i pita se šta hoće od nas. Jesu li, kao i ostali turisti, poput Kineza ili Poljaka, došli u BiH da upoznaju ljepote naše zemlje i odu, ili su ovdje s namjerom da kupuju jeftinu zemlju, nasele se i nametnu svoje običaje.

Posljednjih godina evidentan je ogroman interes investitora iz arapskih zemalja za izgradnju turističkih i stambenih naselja u BiH, a primjetan je i sve veći broj gostiju iz arapskih zemalja. 

- Za njih je bakšiš grad u Turskoj - našalio se jedan recepcioner hotela na Baščaršiji. Osim toga, mnogi se žele udomaćiti u BiH i to je sada jasno. Samo na području Ilidže i Visokog posluje više od 300 agencija za nekretnine čiji su vlasnici iz arapskih zemalja. 

Stotine tih firmi su fiktivno registrirane samo da bi vlasnici ubrzano kupovali brojne nekretnine, kuće i zemljišta, i to ona koja su u blizini vodenih tokova i izvorišta. Da postoji plan naseljavanja, pokazuje i slučaj iz Ilijaša, točnije naselja Popovići. 

Reporteri Avaza bili su u ovom selu kod Ilijaša. Uvjerili su se da je cijelo naselje od 60 kuća sagrađeno i useljivo. Abid Solak, čija kuća graniči s novoizgrađenim arapskim naseljem, kaže da skoro svaki dan dolazi netko od arapskih predstavnika i traži da proda kuću i zemlju. 

- U mirovini sam. Ne pada mi na pamet prodavati, imam ovdje svoj mir. Malo bašte, malo odem u lov, meni ne treba ništa više. Ali uporni su. Traže da kažem cijenu - govori Solak. 

Kada su novinari „Jutarnjeg lista“ iz Hrvatske prošle godine uradili reportažu o Sarajevu, pa opisujući put od Sarajevskog aerodroma do Ilidže naveli da je sve na arapskom jeziku, svi su govorili da pretjeruju. Pretjerali jesu, ali sve izmislili nisu. 

Ukoliko se odlučite nešto pojesti u arapskom restoranu, ima da vas zabole i ruke i noge, što bi rekao popularni Baka Slišković, dok objasnite konobaru što želite jesti. 

- Kebab, kebab - uporno ponavlja konobar i na kraju se i pojede kebab. 

Niti gosti znaju šta još osim kebaba ima na meniju niti konobar umije nešto predložiti. Čak su počeli i oglase objavljivati na arapskom jeziku.  

Dnevnik.ba

28. travanj 2024 10:42