StoryEditor

U Mediteranu se nalazi 1455 tona plastike

Piše D  /  30.07.2021., 00:17h

Instalacija Plastični val inspirirana fotografijom surfera nad kojim se diže val s plastičnim otpadom nedavno je izložena i u Španjolskoj, a simbolično predstavlja sve veće onečišćenje naših mora i oceana plastikom. 

Nitko od predstavnika relevantnih ministarstava i saborskih odbora nije se odazvao pozivu da prisustvuje događaju jer Hrvatska trenutno nema ministra zaštite okoliša, koji bi zajedno s drugim ministrima odlučivao o novim europskim propisima. Pozivamo Hrvatsku vladu da se zauzme za što strože mjere smanjenja plastičnog zagađenja, jer to duguje našem Jadranu i našim građanima!", rekao je Zoran Tomić, voditelj Greenpeacea u Hrvatskoj, piše HRT.

Recikliranje nije dovoljno kao rješenje problema

U Hrvatskoj se reciklira tek 16% otpada, dok je europski prosjek 43%. Većina plastike koja završi u oceanima i morima dolazi s kopna, čak 80%, a treba joj stotine godina da se razgradi. Ova najezda plastike ubrzano pretvara naša mora u najveća odlagališta otpada na svijetu, ugrožava morske životinje te dospijeva u hranidbeni lanac.  U Sredozemnom moru plastični ostaci pronađeni su u malim ribama, morskim pticama, kornjačama te želucima ulješura. Znanstvenici procjenjuju da se u Mediteranu već sad nalazi 1455 tona plastike te ga uspoređuju s tzv. "oceanskim vrtlozima” plastike.
"Donošenjem zakona koji će eliminirati plastiku za jednokratnu upotrebu, mijenjanjem navika svih nas i proširenom odgovornošću proizvođača možemo ovome stati na kraj. 

Građani se pozivaju da potpišu peticiju i da koriste vrećice za kupnju za višekratnu upotrebu kako bi na lak način pridonijeli velikoj promjeni!, pozvala je Mihaela Bogeljić, voditeljica kampanje.

Cilj kampanje, koja se osim u Hrvatskoj provodi i u Španjolskoj, Grčkoj, Italiji i Bugarskoj, jest utjecati na raspravu u tijelima Europske unije o izmjenama Direktiva o otpadu i novoj Strategiji o plastici.

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 21:41