StoryEditor

SMANJITI UTJECAJ ARAPSKIH ZEMALJA Macronova reforma islama u Francuskoj

Piše Ana Krezo  /  20.02.2018., 09:02h

Opći cilj plana predsjednika Macrona je osigurati da francuski zakon ima prednost nad islamskim zakonom za muslimane koji žive u toj zemlji, piše Gatestone Institute.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron, u deklariranom nastojanju da se "bori s fundamentalizmom" i "očuva nacionalnu koheziju", obećao je "postaviti temelj za cjelokupnu reorganizaciju islama u Francuskoj".

Prema Macronu, plan, sličan ambiciji austrijskog Zakona o islamu, ima za cilj traženje "bolje integriranja"  islama u Francusku kako bi ga "smjestio u mirniji odnos s državom".

Ključni je prioritet smanjiti vanjske smetnje ograničavanjem inozemnih sredstava za džamije, imame i muslimanske organizacije u Francuskoj. Opći cilj plana je osigurati da francuski zakon ima prednost nad islamskim zakonom za muslimane koji žive u toj zemlji, piše Gatestone Institute.

Macron je u intervjuu za časopis Journal du Dimanche 11. veljače izjavio kako će plan koji će koordinirati Ministarstvo unutarnjih poslova biti objavljen u idućih šest mjeseci.

"Radimo na strukturiranju islama u Francuskoj, kao na tome kako ga objasniti ", rekao je Macron.

"Moj je cilj ponovno otkriti ono što leži u srcu sekularizma - mogućnost vjerovanja i ne vjerovanja - kako bi se očuvala nacionalna kohezija i mogućnost slobodne vjerske savjesti", izjavio je Macron.

Francuski je predsjednik  također rekao kako  se savjetuje sa širokim krugom stručnjaka i vjerskih vođa za njihovu ulogu u planu reforme.

 "Vidim intelektualce i akademike, poput [francuskog islamskog stručnjaka] Gillesa Kepela i predstavnike svih religija, jer mislim da se moramo snažno oslanjati na našu povijest, povijest katolika i protestanata“, izjavio je Macron.

"Nikada neću tražiti da bilo koji francuski državljanin bude umjeren u svojoj religiji ili da bi umjereno vjerovao u njegovog Boga. To ne bi imalo puno smisla, ali svakoga ću pitati, stalno, da apsolutno poštuju  ​​sva pravila Republike“, tvrdi francuski predsjednik.

Macronov plan, kako je trenutačno zamišljen, nejasan je i škrt na pojedinostima, ali čini se da uključuje tri  jasna stupa: određivanje tko će predstavljati muslimane u Francuskoj; precizirati kako će se financirati islam u Francuskoj; i definirati kako će imami u Francuskoj biti obučeni.

Zastupljenost muslimana u Francuskoj

Ključni aspekt Macronovog plana jest reformirati francusko vijeće muslimanske vjere (Conseil français du culte musulman, CFCM), službenog sugovornika između muslimana i države u reguliranju islama u Francuskoj. Organizacija, koja predstavlja oko 2.500 džamija u Francuskoj, osnovao je 2003. godine tadašnji ministar unutarnjih poslova Nicolas Sarkozy.

CFCM se dugo suočavao s kritikama zbog nedjelotvornosti i spornosti, uglavnom zbog toga što je rotirajuće predsjedništvo dopustilo miješanje stranih država - uglavnom Alžira, Maroka i Turske - naizgled spriječilo integraciju muslimana u francusko društvo. Macron je rekao kako je cilj bio okončati ono što je nazvao "konzularnim islamom" i otvoriti CFCM "najintegiranijim" muslimanima.

"Vrijeme je da se uvede nova generacija", rekao je Hakim el-Karoui, francusko-tunijanski stručnjak za islam koji savjetuje Makrona o reformama. "Vidjeli smo petnaest godina rasprave kako bismo zaštitili interese stranih država", izjavio je el Karoui.

Ministarstvo unutarnjih poslova namjerava provesti svoje reforme do 2019. godine, kada će CFCM održati izbore kako bi obnovio svoje vodstvo.

"Trenutak je prikladan za napredovanje potrebnih reformi", rekao je Anouar Kbibech, bivši predsjednik CFCM-a.

Macronov plan također navodno uključuje uspostavu "Velikog Imama Francuske", po uzoru na položaj glavnog rabina. Pojedinac bi imao "moralnu vlast" da predstavlja islam ispred države. Ostaje nejasno kako bi takva osoba pomirila natjecateljske sojeve islama kako bi ih sve mogla predstavljati.

Financiranje islama u Francuskoj

Drugi prioritet Macrona je "smanjiti utjecaj arapskih zemalja", koje, tvrdi, "spriječavaju francuski islam da se vrati u modernost".

Njegov će plan ograničiti strane vlade ili subjekte iz financiranja muslimanskih mjesta štovanja i obučavanja imama u Francuskoj. Stotine francuskih džamija financiraju zemlje sjevernoafričkog Magreba i Perzijskog zaljeva.

Novi plan bi također pokušao osvijetliti financijske poslove džamija tako što će ih podnijeti u nadležnost francuskog zakona koji uređuje kulturne udruge. Francuske džamije trenutno se pridržavaju zakona koji reguliraju neprofitne udruge, što omogućava nejasno knjigovodstvo.

Macron je povisio mogućnost revidiranja 1905. "Zakona o razdvajanju crkava i države", koji je uspostavio državni sekularizam u Francuskoj. Zakon iz 1905., među ostalim odredbama, zabranio je financiranje vjerskih skupina u Francuskoj. Obraćajući se pretpostavci da će od francuskih poreznih obveznika uskoro biti  zatraženo da plaćaju muslimanima da štuju u Francuskoj, Macron je rekao: "Zakon iz 1905. dio je našeg blaga, ali nije uključio vjersku činjenicu islama zato što nije bio prisutan u našem društvu, kao što je to danas. "

Macronov plan, navodno, također predviđa uspostavljanje tzv. Halal Tax, poreza na promet halal proizvoda za financiranje islama u Francuskoj. Prijedlog se suočava sa žestokim otporom francuskih muslimana, od kojih se 70 posto suprotstavlja utvrđivanju poreza, navodi se u anketi Ifop za JDD.

Osposobljavanje imama u Francuskoj

Nekoliko stotina imama u Francuskoj su državni službenici čije plaće isplaćuju strane vlade. Ministar unutarnjih poslova Gérard Collomb izjavio je kako bi francuska vlada "trebala intervenirati" u obuku imama tako da su oni "imami Francuske Republike", a ne "imami stranih zemalja".

U intervjuu za Radio France Inter, Collomb je rekao: "Vidimo da danas imamo mnogo poteškoća jer se danas svi mogu proglasiti imamom."

Macronov plan prihvaćen je sa mješavinom optimizma, skepticizma i ismijavanja.

Ghaleb Bencheikh, francusko-alžirski islamski reformator i bivši predsjednik Velike džamije u Parizu, rekao je da je Macronov pristup bio "legitiman" i "zanimljiv". U intervjuu za Radio France, Bencheikh je rekao:

"Postoji strašan paradoks koji morate znati razbiti. Mi smo u svjetovnoj državi i ovo sveto načelo sekularizma propisuje da se politička vlast ne bi trebala miješati u strukturu kultnog, bez obzira na njegovu prirodu. U isto vrijeme moraju postojati struktura i povlašteni sugovornici političke moći. Muslimanski čelnici su oprezni, kukavni, nisu upravljali tom strukturom. Kao rezultat, legitimno je za i predsjednika Republike i ministara unutarnjih poslova Gérard Collomb da inzistiraju na zdrave strukture ".

Le Figaro je zapazio sa skepticizmom da su prethodni francuski predsjednici napravili slična obećanja koja su završila neuspjehom:

"Hoće li Emmanuel Macron uspjeti, gdje su njegovi prethodnici propali?" "Hitnost je, u svakom slučaju, vrlo stvarna.

Prošlog prosinca, muslimanski vođa iz Bouches-du-Rhône izjavio je: "Salafisti su preuzeli kontrolu nad zemljom u Francuskoj. Postoji praznina, osobito s problemom imama koji ne govore francuski. "

U intervjuu sa Les Echos, voditelj Nacionalnog fronta Marine Le Pen  je izjavila kako je zabrinuta zbog mogućeg izazivanja zakona koji razdvaja crkve i države: "Postoji cijeli niz tragova, od kojih su neki nepodnošljivi i neprihvatljivi: na primjer, ideja Concordata, ideje da se dotakne zakon iz 1905. "

Ona je pozvala Francusku da se strogo zauzme za strano financiranje islama: "Predlažem zaustavljanje inozemnog financiranja džamija i zatvaranje selefijskih džamija, a svaki strani imam koji govori protivno vrijednostima Republike mora biti protjeran".

Florian Philippot, bivši potpredsjednik Nacionalne fronte i član Europskog parlamenta, izjavio je kako Macronov plan ne znači vratiti se u "svjetovnu Republiku" nego "zaštititi muslimane".

Početkom siječnja, tijekom sastanka u palači Elysée s predstavnicima šest glavnih religija u Francuskoj (katoličke, protestantske, pravoslavne, muslimanske, židovske i budističke), Macron je najavio da će održati "glavni", ali "nepristrani" govor o sekularizmu tijekom svojeg predsjedavanja: "Želja mi je za 2018. da Francuska s vama postane model sekularizma, znajući kako slušati glasove zemlje u njihovoj raznolikosti, sposobna graditi na ovoj raznolikosti usklađenu veliku naciju .“

Međutim, manje od tjedan dana kasnije, Macron je naglo odustao.

Govor je navodno "uklonjen sa dnevnog reda" jer bi govor o sekularizmu "u kontekstu samo islama" bio "kobna pogreška".

Kolumnistica Hélène Jouan optužila je Macrona da pokušava izigrati obje strane protiv sredine:

"Emmanuel Macronu pripisuje se održavanje suptilne ravnoteže između neprestane privrženosti republikanskim načelima i apsolutnoj čvrstoći prema radikalnom islamu.

"Predsjednik preferira izbjegvanje. Nisam sigurna da će to trajati. Tragični događaj u Francuskoj će ga, naravno, gurati da se otkrije, uz rizik od otuđivanja onih koji će suditi s desne ili lijeve strane, da on radi previše ili nedovoljno, da izgubi položaj "centralnosti" za kojeg misli da ga drži po pitanju toga. Međutim u međuvremenu kupuje vrijeme. "

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 03:54