StoryEditor

O načelima legitimnog predstavljanja i konstitutivnosti naroda nema pregovora

Piše D  /  07.05.2018., 03:05h

Hrvatski narodno sabor  spreman je pregovarati o novim modalitetima provedbe presude Ustavnoga suda BiH u predmetu „Ljubić“, ali nije spreman na kompromis o osnovnim načelima konstitutivnosti i legitimnog političkog predstavljanja konstitutivnih naroda, rekao je danas predsjednik Glavnog vijeća HNS-a BiH Božo Ljubić.

Nakon sjednice Glavnog vijeća HNS-a, Ljubić je istaknuo kako je stav HNS-a da su apsolutno opredijeljeni za provedbu odluka Ustavnoga suda BiH vezano za izmjenu izbornog zakonodavstva i u njenom slovu i u njenom duhu. To, pak, znači da traže da se kroz promjene Izbornoga zakona omogući legitimno predstavljanje svakog od tri konstitutivna naroda u domovima naroda. Također, traže da se legitimitet  narodnog predstavljanja osigura na svim administrativno-političkim razinama u BiH, što uključuje i Predsjedništvo BiH.

„Uzimajući u obzir da je prijedlog HNS-a osporen u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, spremni smo razgovarati i o novim modalitetima provedbe spomenute  odluke. Nismo spremni ni na kakav kompromis s principima konstitutivnosti i legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda u institucijama koje su za to ustavom predviđene, a to su domovi naroda i Predsjedništvo BiH“, precizirao je Ljubić.

Što se  tiče prijedloga četiri bošnjačke stranke, koje su tražile da se uspostavi neka simetrija između RS i FBiH i to na način da se ukida Dom naroda FBiH i da se formira nešto poput Vijeća naroda RS, Ljubić je ocijenio kako je to apsolutno neustavno, besmisleno i neprihvatljivo.

„Taj prijedlog bi tražio promjenu Ustava suprotno principima na kojima je BiH uspostavljena kao država u Daytonskom sporazumu“, istaknuo je.

Nositelje takvog prijedloga (SDA, SBB, SDP i DF) je upitao zašto im nije smetao Dom naroda FBiH kad se punio na neustavan način, a sada im smeta kada se treba puniti sukladno Ustavu?

„Jedino objašnjenje je da netko želi zadržati dominaciju i mogućnost izbora hrvatskih političkih predstavnika bez legitimiteta hrvatskih birača. Ustavni sud je jasno potvrdio i mi ostajemo tomu privrženi, da odluka Ustavnoga suda ne predviđa promjenu bilo kojeg Ustava. Ustavni sud jasno kaže, i to u dvije svoje odluke, da se toj odluci trebaju povinovati svi ustavi i zakoni u BiH, pa i Ustav FBiH, koji su neki stavljali u prvi plan kada su govori o provedbi ove odluke“, izjavio je Ljubić

Također, Ljubić je najavio i da će se na saborskom Odboru za Hrvate izvan RH u četvrtak održati tematska sjednice o Hrvatima  u BiH.

„Mi smo  posljednjih tjedana mogli čuti vrlo zabrinjavajuće ocjene međunarodnih dužnosnika i institucija o BiH i opasnostima u koje BiH ulazi ako se ne provede odluka Ustavnoga suda o izmjenama Izbornoga zakona. Hrvatska, kao potpisnica Daytonskoga i Washingtonskog sporazuma te kao članica EU ima i obvezu i interes brinuti o vlastitoj i regionalnoj stabilnosti“, rekao je Ljubić te dodao kako je BiH danas osnovni strateški interes Hrvatske.

„Riječ je o  dvije države koje su zemljopisno kompatibilne a prometno i resursno međuovisne. Hrvatska ima i obvezu i pravo baviti se pitanjem stabilnosti BiH. Na toj sjednici namjeravam ponuditi jedan nacrt rezolucije o BiH, položaju Hrvata u BiH i europskom putu BiH. Namjera je da se ta rezolucija usvoji na Odboru i ponudi Saboru na razmatranje. Hrvatska je zainteresirana da BiH ide ka EU i NATO-u. Zbog toga Sabor ima i obvezu i pravo da raspravlja o ovim pitanjima“, rekao je Ljubić.

Voditelj odjela za ustavno-pravna pitanja Glavnog vijeća HNS-a BiH Bariša Čolak je, pak, izjavio kako ne može biti optimist da će se do raspisivanja izbora napraviti bilo kakav rezultat u smislu dogovora o izmjena Izbornoga zakona.

„SIP će kroz dan-dva raspisati izbore i u tom roku se gotovo ništa ne može učiniti. Ostaje nam dalje razgovarati o ovom problemu, mada je to sada već izvan europskih standarda. Računali smo da ćemo pronaći rješenje provedbe presude Ustavnoga suda prije raspisivanja izbora jer se moraju znati pravila po kojima se ulazi u izbore. No, sad smo tu gdje jesmo i moramo dalje razgovarati“, rekao je Čolak.

Dodao je i kako ne vidi što bi sad Venecijanska komisija mogla kazati a da ranije nije kazala o izbornom zakonodavstvu naše zemlje.

„Mislim da je ovo jedna kupovina vremena, iako mišljenje te komisije ne može škoditi. Ustavni sud je već uzeo njihovo mišljenje u obzir“, rekao je Čolak.

Ljubić je, pak, dodao kako je sada već svima jasno da zbog činjenice da se izborni zakon nije izmijenio, neće biti moguće do kraja formirati parlamente FBiH i BiH, a sukladno tomu ni izvršnu vlast na tim razinama.

„Zbog toga je danas svima jasno da ćemo mi morati doći do izmjena izbornoga zakonodavstva. Razgovori će se nastaviti. Venecijanska komisija je već sudjelovala u donošenju same odluke Ustavnoga suda BiH. Oni su se već očitovali da je Dom naroda dom konstitutivnih naroda i slično. No, svi koji mogu dati koristan savjet dobro su nam došli“, istaknuo je Ljubić.

J. Gudelj / Dnevnik.ba

25. travanj 2024 21:31