StoryEditor

Makedonska kriza (i moguće nasilje) kao lekcija za Bosnu i Hercegovinu

Piše Tvrtko Milović  /  29.07.2021., 16:06h

Less je u svojoj analizi u uglednom magazinu Foreign Affairs ocijenio da su Makedonija i Bosna i Hercegovina propale države te da bi ih bilo najpametnije podijeliti kako bi se izbjegao rat. Da su ove teze ozbiljne, potvrdio je u svom intervjuu za Dnevnik.ba politolog i profesor Zlatko Hadžidedić. 

Bilo je i onih koji su napomenuli da su nekada tekstovi u Foreign Affairsu znali biti svojevrsna uputstva za ponašanje diplomatama. 

Koliko ima istine u tome teško je procijeniti, ipak, događaji u Makedoniji defitivno potvrđuju navode Timothy Less-a.

Tamo je stranka VMRO-DPMNE odnijela relativnu pobjedu na izborima, ali ne mogu sami formirati vlast. Treća stranka po snazi je albanska stranka DUI, koja, prirodno, želi iskoristiti svoju odlučujuću poziciju te uvjetuje stranku Zorana Zaeva da će pristati na koaliciju s njim, i podržati ga za premijera, ako pristane na neke bolne (nacionalne) ustupke. Jedan od tih ustupaka je i Federalizacija Makedonije!

Slično kao bošnjački nacionalisti u BiH, i još uvijek aktualni premijer i predsjednik VMRO-DPMNE Nikola Gruevski federalizaciju Makedonije izjednačava sa – podjelom zemlje!

Situacija postaje prilično napeta jer Gruevski uživa podršku većine Makedonaca (i Srba, bitno je napomenuti) dok predsjednik SDSM-a Zoran Zaev ima integrirajući utjecaj na makedonsku i albansku zajednicu. 

Kada bismo na Makedoniju prenijeli bosanskohercegovački model formiranja vlasti, onda bi vlast morali formirati VMRO-DPMNE i DUI. 

No, Gruevski, kao nekad Lagumdžija, odbija DUI, smatrajući da će mu njihovo prisustvo u Vladi ometati vladanje. 

Cijelu priču dodatno komplicira predsjednik Makedonije Đorđe Ivanov (s ovlastima otprilike kao naši predsjednici entiteta) koji ne želi povjeriti mandat Zaevu iako je ovaj prikupio potrebnu parlamentarnu podršku od 67 zastupnika. 

Napetost pojačavaju i sve češći prosvjedi na ulicama, a znatno agresivniji su prosvjedi podrške Gruevskom. Uzevši u obzir započeti i nikad završeni rat između Albanaca i Makedonaca s početka 2000-tih godina, kao i niz zločina nad Makedoncima učinjenih u međuvremenu, jasno je zašto Less-u Makedonija izgleda kao prvi kandidat za raspad. 

Neke od ovih problema Bosna i Hercegovina je prolazila u prošlosti, no na žalost, kao pokvarena ploča, isti problemi se vraćaju bez jasne želje i spremnosti da se otklone suštinski uzroci problema - međunacionalni problemi. 

Mnogi u BiH se ponašaju kao Nikola Gruevski – smatraju da se potiskivanjem problema može nešto riješiti. 

Dnevnik.ba


 

19. travanj 2024 12:30