StoryEditor

Lončar: Nije smiješno, istraživanja o iseljavanju i mladima u BiH zabrinjavajuća

Piše Ivana Cvjetković  /  29.07.2021., 17:57h

Prije nekoliko dana Vijeće mladih Federacije Bosne i Hercegovine je Parlamentu Federacije BiH predstavilo svoja istraživanja o iseljavanju. Iako je ovo jedan od najvažnijih problema države, ovo je prvi put da se u Parlamentu održava sjednica na ovu temu. No, ovdje je barem održana, Vlada Federacije je odbila prijedlog zasjedati na vu temu.

Vijeće Mladih FBiH čini šest županijskih Vijeća mladih, 47 lokalnih Vijeća mladih, od koji svako broji minimalno tri organizacije mladih i tako dolazimo do članstva od preko 2000 mladih iz svih krajeva Federacije, od 15 do 30 godina. Upravo to su godine u kojima se mladi odlučuju i napuštaju Bosnu i Hercegovinu, takozvani "odlijev mozgova".

Govori se da 30 posto stanovništva više ne živi u domovini, istraživanja rade nevladine organizacije, ali službeni državni podaci ne postoje.

Dok su iz organizacija prezentirali istraživanja, većina zastupnika je napustila sjednicu, Predsjedavajući Zastupničkog doma Edin Mušić se smijao, a premijer Federacije Fadil Novalić je u svome uvodu rekao da je trend iseljavanja aktualan od Austrougarske. Predsjednik Vijeća mladih Mate Ločar govori za Dnevnik.ba.

"Ja ne znam koji je razlog za smijeh, jer sat vremena prije nisu uspjeli izglasati podršku vladi Federacije na čijem čelu je njegov stranački kolega. A vezano za odlaske zastupnike, nemam komentara, jer po tom pitanju definitivno treba poduzeti neke mjere, jer dobivati plaću, a ne dolaziti na posao, nema smisla."

Mate kaže da nemamo razloga za smijeh kada govorimo o odlascima mladih ljudi. Rezultati straživanja koja su provodili su crna da crnja ne mogu biti; od ukupnog broja mladih u Bosni i Hercegovini (njih više 700 000) samo 9% mladih se usuđuje na korak stupanja u brak.

Zatim, prema podacima Svjetskog ekonomskog foruma za 2016./2017. godinu, zemlje regije, nalaze se na dnu liste po indikatorima "kapacitet za zadržavanje talenata" i "kapacitet za privlačenje talenata". Prema kapacitetu za zadržavanje talenata Bosna i Hercegovina nalazi se na posljednjem mjestu u regiji

 Na temelju istražiivanja koje Unija za održivi povratak i integracije u BiH provodi od polovice 2013 godine, zabilježena su iseljavanja, prema kojima je oko 90.000 osoba napustilo BiH do kraja 2016. godine. Od toga u 2016. godini Bosnu i Hercegovinu napustilo je preko 16.000 osoba, a skoro 30.000 osoba u ovome treutku čeka vizu za Njemačku.

65% posto mladih ljudi žele napustiti Bosnu i Hercegovinu. Nezaposlenost mladih preko 60%, a 27% mladih smatra da se trenutno stanje neće promijeniti.

Prema podacima Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine sve je manje učenika u školskim klupama, tako je u Federaciji na početku školske 2011./2012. godine u prvo polugodište upisano 208.491 učenik ili učenica, dok je 2015/2016. godinu upisalo 188.786 učenika ili učenica, što je za 19.705 manje. U srednjim školama na početku 2011./2012. godine upisano je 107.249 učenika ili učenica, dok je za 2015./2016. godinu taj broj smanjen na 86.676 učenika ili učenica što je za 20.573 manje.

Odlaze mladi iz cijele Bosne i Hercegovine, ali Hrvati najviše, budući da imaju olakšavajuću okolnost odlaska zbog hrvatskih putovnica, objašnjava Lončar.

S obzirom da je i sam mlad, sve ovo ga osobno pogađa.

" Znam da je srednja Bosna pogođena dosta odlaskom mladih, kao i moja zapadna Hercegovina. Veliki broj mojih prijatelja iz Livna, Tomislavgrada, Busovače, Mostara, Gruda, Ljubuškog, Čapljine, Novog Travnika, a posebno mog Posušja, je negdje na zapadu. Iskreno, nedostaju mi mnogi od njih, posebno oni sa kojima sam odrastao, a sada ih vidim jednom godišnje. I da, kad već govorim o Posušju, ovih dana sam imao priliku čitati neke komentare Emira Suljagića o mom Posušju. Žalosno, tužno, da jedna osoba koja se smatra političarom u Bosni i Hercegovini izjednači stanovnike Posušja sa pripadnicima Ku Klux Klana. Da li je to tolerancija o kojoj svakodnevno priča? Pitam se koliko on 

osobno poznaje osoba iz Posušja? Da li je ikada bio u Posušju? Inače, ja nisam konfliktna osoba i osoba koja komentira ovakve stvari, ali kada netko ovako vrijeđa moje Posušje, Posušje koje volim, mjesto gdje ja živim, gdje žive moji roditelji, veliki broj mojih dragi prijatelja i prijateljica, onda moram reagirati."

Jasno je da je problem nezaposlenosti glavni uzrok iseljavanja, a nezaposlenost opet ponajviše uzrokuje nedostatak komunikacije između vlasti i gospodarstva, te sustava obrazovanja. Lončar kaže da žele sudjelovati u rješavanju samih uzroka.

 "U budućnosti je potrebno intenzivnije raditi na usklađivanju obrazovnog sustava sa potrebama tržišta, a vlasti tu trebaju odigrati glavnu ulogu. Ako govorimo o srednjoškolskom obrazovanju, onda bi ovaj proces trebalo odrađivati na lokalnim razinama, srednje škole da provedu istraživanje među onima koji završavaju osnovnu školu, o njihovim željama, a vlasti u suradnji sa gospodarstvenicima istraže potrebe tržišta. Izradom analiza pokušati maksimalno uskladiti želje sa potrebama tržišta, te na temelju toga, ravnatelji predlažu nadležnom ministarstvu koji smjerovi da se pokrenu unutar srednje škole. Ako govorimo o fakultetima, postupak može biti sličan, u kojem se više trebaju angažirati ministarstva obrazovanja, razovoja i poduzetništva, gospodrstva, poljoprivrede i druga koja bi mogla dati svoj doprinos."

Kao Vijeće mladih Federacije Bosne i Hercegovine otvoreni su za suradnju sa svima, spremni smo podržati svaku pozitivnu inicijativu usmjerenu ka riješavanju problema maldih, tako:

"Svi programi koji Vlada Federacije Bosne i Hercegovine u suradnji sa Zavodima za zapošljavanje nudi za zapošljavanje mladih, počevši od poticaja za prvo radon iskustvo u nama imaju veliku podršku i suradnike, te sa takvim mjerama još aktivinije treba nastaviti i u budućnosti. Poticaji kroz fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom stvari su koje treba promovirati i još aktivinije provoditi kako bi pružili priliku za rad prvenstveno mladim osobama koje imaju poteškoće u 

azvoju, jer i oni su dio nas, naše mlade kolege i dragi prijatelji na koje nećemo i nesmijemo nikada zaboraviti. Grantovi za strat-up biznise mladih trebaju biti u proračunu ili proračunu, svake općine, grada, županije, enititeta i države kako bi pomogli onim mladim ljudima koji se odluče na jedan ovakav korak."

Potrebno je da svi rade zajedno, da se implementira Zakon o mladima, usvojime i provode strategije prema mladima, uskladi sustav obrazovanja sa potrebama tržišta, poboljša sustav obrazovanja, prepozna važnost volontiranja, potiču start-up biznisi, osiguraju veća poticajna sredstava za zapošljavanje mladih, time potiču mladi poljoprivrednici i  na koncu osiguraju kvalitetniji uvjeti obrazovanja u područnim školama, u ruralnim sredinama kako bi mladi ostali na selu, i tako redom, poručuje Ločar, u nadi da će ga, odnosno da će ih, končno shvatiti ozbiljno.

Dnevnik.ba

 

23. travanj 2024 10:55