StoryEditor

ERDOGAN PROTIV TRUMPA Turska se inati i ne popušta u diplomatskoj borbi sa SAD-om

Piše Ana Krezo  /  10.10.2017., 03:10h

Turska je prošlog tjedna uhitila lokalnog zaposlenika američkog konzulata u Istanbulu, što je izazvalo snažan diplomatski potres između dviju zemalja koji je dosegao vrhunac  tijekom vikenda kada je svaka zemlja suspendirala konzularne službe u drugoj, piše Foreign Policy.

No, prepiranje nije gotovo, Turska se sada  inati i ne popušta.

U ponedjeljak, turske vlasti pozvale su drugog zaposlenika američkog konzulata kako bi svjedočio kao osumnjičenik u slučaju terorizma, izvijestili su turski državni mediji.

"Zaposlenik u američkom konzulatu Istanbul ... koji nema diplomatski imunitet, pozvan je u glavni ured državnog tužitelja (u Istanbulu) zbog njegovog svjedočenja", izjavio je u ponedjeljak glavni tužitelj istanbulske vlasti. U priopćenju Agencije Anadolu se također navodi kako su supruga i dijete zaposlenika pritvoreni zbog terorističkih optužbi.

To je najnoviji primjer sve većeg raskola između Washingtona i Ankare, koji su (barem na papiru) bliski saveznici. Kritičari strahuju kako bi lokalni zaposlenici u veleposlanstvu, koji nemaju državljanstvo SAD-a, niti diplomatski imunitet, mogli postati pijuni u većoj geopolitičkoj igri Turske i bilateralnom obračunu s zapadnim zemljama, zbog njenog naginjanja prema autoritarnoj vladavini.

4. listopada turske vlasti uhitile su Metin Topuza, lokalnog zaposlenika u američkom konzulatu u Istanbulu, uslijed optužbi za špijunažu i terorizam zbog navodnih veza s klerikom Fethullahom Gulenom iz SAD-a. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan okrivljuje Gulena, jednom političkog saveznika, zbog neuspjelog pokušaja puča u srpnju 2016. Američko veleposlanstvo u Ankari objavilo je izjavu kako je američka vlada "uznemirena" zbog uhićenja i da su optužbe počivale na "neosnovanim, anonimnim optužbama. "

Državni je odbor uzvratio, učinkovito zabranivši Turcima da putuju u Sjedinjene Države suspendiranjem neograničenih viznih službi na neodređeno vrijeme. Turska je poduzela iste akcije kao odgovor.

Cijeli niz akcija čini se da je osobno povrijedio Erdogana, kako je rekao na konferenciji za novinare u ponedjeljak. "Ova odluka je vrlo, vrlo žalosna. Da američko veleposlanstvo donese takvu odluku,i da je praksi provede, tužno je ", rekao je Erdogan govoreći iz Kijeva, Ukrajine. U međuvremenu, tursko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je kako je pozvalo zamjenika šefa Sjedinjenih Država u Turskoj Philip Kosnetta s ciljem da ga potaknu na ukidanje obustava viznog režima.

Dok ratuju riječima i konzularnim razmiricama, Sjedinjene Države i Turska ostaju ključni partneri u borbi protiv terorističke skupine Islamske države. Oni su također NATO saveznici - što znači da su ugovorom dužni obraniti jedni druge u slučaju vanjskog napada.

Ali suradnja može početi i završiti tamo. Od neuspjelog državnog udara u 2016. godini, Erdogan je konsolidirao vlastitu moć i smanjio državne demokratske institucije. U zatvor je bacio desetke tisuća vojnih osoba, državnih službenika, disidenata i novinara. To je potaknulo nove napetosti s Washingtonom i drugim europskim saveznicima koji promatraju Erdoganovo grabljenje moć i oprezno usmjeravanje prema autoritarnosti.

Glavni europski čelnici priopćili su kako je u  posljednjih nekoliko mjeseci Erdogan ubio mogućnost šanse da se Turska ikad priključi Europskoj Uniji,  odgurujući Ankaru od svojih povijesnih zapadnih saveznika.

Dnevnik.ba

18. travanj 2024 07:51