StoryEditor

DŽIHAD DROGA: Svi putovi vode preko Balkana

Piše D  /  10.12.2017., 04:12h

U prošlotjednoj akciji srpske i makedonske policije u Tetovu zaplijenjeno je 300 kg sintetičke droge poznate kao "kaptagon", a koju najčešće koriste ratnici ISIL-a.

Kemijska hrabrost, džihad droga, "kaptagon" – sve su to žargonski nazivi za sintetičku drogu kojoj tvorci stalno mijenjaju kemijski sastav, javlja RTS.

Doktor Milan Zarubica, koji je nedavno uhićen u Makedoniji, bio je najbolji u tome, zato i najtraženiji u krugovima krijumčara i preprodavaca "kaptagona".

"Ova akcija je svjetskih razmjera zato što smo spriječili da doktor Zarubica proizvede više takvih laboratorija, formira mrežu laboratorija kako ovdje, tako u Turskoj i Bliskom istoku. ‘Kaptagon‘, odnosno sintetička droga je prisutna kako u svetu tako i kod nas. Razmjere i kapacitete shvatite, kako je popularniji svetu, tako će biti popularan i kod nas", kaže Dejan Milenković, načelnik Odjeljenja UKP.

"Kaptagon" zapravo nije nova droga. Još šezdesetih godina se koristio kao lek za narkolepsiju. Danas se dovodi u vezu sa terorizmom. Mediji su prenosili da je pronađen kod odgovornih za napade u Parizu i Tunisu.

"Zovu je još i droga za super-ratnike zato je ona toliko interesantna posebno na Bliskom i Srednjem istoku gdje se misli da podiže borbenost, hrabrost, poboljšava budnost, smanjuje apetit i umor, a zapravo kod akutnih predoziranja nekim manjim ili srednjim dozama dolazi do ekstremne agitiranosti, agresivnog i suicidalnog ponašanja, grčeva mišića, ubrzanog srčanog rada i povišenog pritiska", objašnjava Slavica Vučinić, načelnica Nacionalnog centra za kontrolu trovanja VMA.

"Kaptagon" brzo razvija fizičku i psihičku zavisnost ali i kronične psihijatrijske poremećaje – psihozu, agresiju.

"Sve terorističke organizacije koriste narkotike prije svega za svoje financiranje i svojih protuzakonitih djelatnosti a sa druge strane upotrebljavaju ih za svoje pripadnike naročito prije njihovog angažiranja za izvršenje složenih terorističkih napada, naročito samoubilačkih napada", kaže Milan Mijalkovski, umirovljeni profesor Fakulteta za sigurnost.

"Srbija je sada na toj trasi kretanja, prolaska sintetike, nismo tu da kažem u proizvodnom procesu, za proizvodnju se pronalaze države gdje mogu da se instaliraju takve laboratorije", kaže Dejan Milenković.

Sumnja se da proizvodnja ove droge cvijeta u Bugarskoj, Češkoj, Mađarskoj, Poljskoj i Rumunjskoj i da se Bliski istok snabdjeva "kaptagonom" upravo iz tih laboratorija.

Dnevnik.ba

15. travanj 2024 14:29