StoryEditor

Austrija se usmjerava prema novoj, konzervativno-nacionalističkoj vladi

Piše Ana Krezo  /  17.10.2017., 12:10h

Prije šest godina napustio je fakultet. Austrijski ministar vanjskih poslova postao je  prije četiri godine. Sebastian Kurz sada  je na rubu da postane kancelar zemlje, a sa 31 godinom najmlađi čelnik vlade na svijetu. Nakon općih izbora u Alpskoj republici, njegova  Austrijska narodna stranka (ÖVP) nalazi se na 31,7 posto u najnovijim projekcijama, što je 7,7 bodova. Austrijska Socijaldemokratska stranka (SPÖ), koja trenutno vodi "veliku koaliciju" dviju stranaka, pala je na 26,9 posto, a desničarska Austrijska stranka slobode (FPÖ) ima 5,5 bodova sa 26 posto, piše Economist.

Kao čelnik najveće stranke, Kurz (poznat kao i "Wunderwuzzi" ili "dječak") imat će pravo na prvi pokušaj formiranja vlade. Nastajanje još jedne velike koalicije nije baš vjerojatno. Odnosi između ÖVP i SPÖ bili su užasni. Tada je došla izborna kampanja, u kojoj se stanje još više pogoršalo jer su jedni druge optuživali za prljavu igru (guru SPÖ-a kampanje navodno je osnovao rasističke Facebook stranice koje su napadale Kurza). Vlada ÖVP-FPÖ  sada je najvjerojatniji ishod. Od 2000. do 2007. godine Austriju je vodila takva koalicija, kada je Wolfgang Schüssel iz ÖVP-a sklopio ugovor s FPÖ-ovim Jörg Haiderom. Nije to bio velik uspjeh: počevši od međunarodnog sramoćenja i završavajući s korupcijskim skandalima i baroknim borbama. Ipak, danas postoji prirodno usklađivanje dviju stranaka.

Heinz-Christian Strache, koji je preuzeo FPÖ nakon što je stranka napustila vladu, nestrpljiv je da iskoristi snagu i svjestan da mu ponestaje  vremena. Želi biti vice-kancelar. Omekšao je i  profesionalizirao je sliku stranke. U međuvremenu, Kurz je nedvosmisleno desničar kad je u pitanju imigracija. Kao ministar vanjskih poslova postao je najpopularniji političar u Austriji tražeći da se "Balkanski put" (kojim imigranti putuju iz Grčke u Austriju i šire) zatvori , a kao ministar integracije (posao koji je obavljao  istovremeno) nametnuo je popularnu zabranu burke. U predizbornoj kampanji ponudio je beskompromisnu poruku pridošlicama: prava na socijalnu skrb će se srezati kako bi ih potaknuli na posao; oni koji se ne žele integrirati bit će kažnjeni,  navodi Economist.

Pa ipak,  Kurz je uspio povezati ovu ozbiljnu poruku sa sunčanim obećanjima društvene i gospodarske obnove. Otkako je ljetos preuzeo svoju stranku „otvorio“ ju je, dovevši nepolitičke figure, preimenovavši zagušljivu staru ÖVP kao "Sebastian Kurz List" i promijenivši crnu boju u tirkiznu. On obećava gospodarsku obnovu, veću transparentnost i (što je možda jako potrebno u najkorumpiranijem gospodarstvu zapadne Europe) lakšu i manje gostoljubu državu. Njegovi politički pretorijski čuvari relativno su socijalno liberalni bečkih katedri JVP-a, mlađeg krila ÖVP-a, koje je nekada vodio.

Sada počinje stvarno težak posao. Kurz se suočava s tri glavne prepreke. Prva je Christian Kern, kancelar. Njegov SPÖ bio je bolji od očekivanog, zahvaljujući dijelom kolapsu u Greenu (stranka je nedavno podijeljena, a bivši čelnik Peter Pilz doveo je novu, suparničku snagu do boljeg rezultata). Iako su slabi na nacionalnoj razini - bez obzira na činjenicu da su vodili Austriju od 2007. - socijaldemokrati su ostvarili dobitke u gradovima poput Beča i Graza. Čini se da je to ojačalo Kernov živac nakon uznemirujuće kampanje. Sinoć je govorio o spremnosti da preuzme novu "odgovornost". Neki u Beču smatraju da bi mogao pokušati nadmašiti Kurza i formirati vlada SPÖ-FPÖ. To je malo vjerojatno, ali to je prepreka koju "Wunderwuzzi" rješiti,  piše Economist.

Druga prepreka  sam je FPÖ. Posljednji put kad je bila dio vlade, ta stranka ekstremne desnice , dopustila si je manipuliranje lukavog Schüssel. Strache - najiskusniji lik u fronti austrijske politike, koji je vodio glatku i profesionalnu predizbornu kampanju – bit će još strašniji partner nego Haider. Vjerojatno će dobiti  ministarstva unutarnjih poslova i pravosuđa u koalicijskim razgovorima. Velika bitka bit će opseg FPÖ-vog utjecaja na austrijsku vanjsku politiku. Kurz, koji već gleda prema austrijskom predsjedanja Europskom unijom sljedeće godine, namjerava se usprotiviti tome. No Norbert Hofer, tajkun FPÖ-a koji je prošle godine gotovo postao austrijski predsjednik, odlučan je postati ministar vanjskih poslova. Rezultat ove borbe će odlučiti koliko nova desničarska vlada naginje Austriju istočno u Europu; daleko od Njemačke i prema reakcionarnim Višegradskim vladama poput Poljske i Mađarske. Angela Merkel može dobiti novu glavobolju.

Pregovaranje, a zatim vođenje, koalicija s FPÖ-om bit će teška za relativno neiskusnu kancelarku. Gledajući unaprijed na ÖVP-FPÖ vladu Josef Lentsch, liberalni ekspert, uspoređuje Kurza s Davidom Cameronom i FPÖ-om euroskeptičnim Toryovim zagovornicima. Drugim riječima, on će biti pod neprekidnim pritiskom da ide dalje u desno.

Treća, konačna i možda najvažnija prepreka bit će vlastita stranka  Kurza i beskompromisna austrijska uprava. Od 1945. godine državni  je mir držao sustav koji je razdvajao javni život -državne tvrtke, javne službe, subvencije, regulatorne odgovornosti - među političkim strankama (sustav se zove Proporz). Kurz smatra da je to neodrživo i s razlogom: austrijska nezaposlenost, nekada polovica Njemačke, sada je oko 50 posto veća. Ali on vodi stranku čvrsto utkanu u udruženja koja želi odvojiti. Ako zaista želi unaprijediti školske standarde ili smanjiti subvencije koje se isplaćuju za povlaštene tvrtke ili otvoriti tržište rada, morat će se boriti s Bündeom, moćnim interesnim skupinama unutar ÖVP-a i moćnim državnim guvernerima.

Kako će Kurz upravljati? Svojim obožavateljima on je nova vrsta vođe - prividno prihvaćajući popularno raspoloženje o "teškim" subjektima, ali koristeći  moć kako bi transformirao zemlju. Kurz je za svoje protivnike oportunist koji je progutao desničarsku politiku FPÖ-a i političar kojem nedostaje snage da zauzme vlastiti stav.

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 19:05