StoryEditor

APSURDISTAN: Neumska sela danima bez vode

Piše Nikolina Lovrić  /  30.07.2021., 03:46h

I dok se druga sela bore sa požarima, malo selo neumske Općine, Oskrušnica, već četiri dana čeka kapljicu vode sa vodovoda. Teško je ovu, od Komunalnog poduzeća seljanima, neobjašnjenu obustavu pitke vode prihvatiti u vrijeme velikih žega i konstantne potrebe zalijevanja tek pristiglih usjeva, no već se mire sa realnošću da bi se već danas ili sutra, ne dođe li do iznenadne promjene, mogli suočiti sa propadanjem svih ljetnih kultura. Vodu za piće će već ionako kupiti, u 25 kilometara udaljenom Neumu.

Zašto je usred ljeta, iako nije došlo do kvara ili pucanja cijevi, došlo do potpune obustave vodom sela Oskrušnica, pitali smo nadležne u Komunalnom poduzeću Neum.

Direktorica Ljuba Goluža kratko odgovara kako se razlozi mogu pronaći u lošem cjevovodu Kozarica-Hutovo, ali i velikom broju požara s kojima se ovih dana suočava kako neumska, tako i susjedne općine. Čak i one iz RH. Komunalno poduzeće je, prema riječima Direktorice i njima odlučilo pomoći. A uslijed takve teške situacije, moraju se, kaže odrediti prioriteti.

„Trudimo se i nastojimo da bude vode, ali prioritete imamo. To su Neum i požarišta“ , govori Goluža te dodaje kako bi voljela da svi imaju vodu, no nažalost, moraju odrediti kome je potrebnija, a kome manje potrebna.

Nije to neka utjeha stanovnicima sela, kako onima koji tamo još uvijek žive, tako i onima koji se na djedovini bave poljoprivredom, no kada je veći cilj u pitanju, kažu, spremni su žrtvovati ovogogodišnju ljetinu.

Ipak, da stvari budu jasnije, odlučili smo pozvati i Civilnu zaštitu Općine Neum gdje smo Marka Tapalovića pitali, koja su požarišta u Općini Neum trenutno aktivna, gdje je to voda najpotrebnija.

Od Tapalovića doznajemo kako nasreću Neuo trenutno nema niti jedan aktivan požar.

„Imali smo Podkulu i Banju jučer, no tamo je požar isti dan ugašen, iako vatrogasci i dalje dežuraju“,  informira nas sugovornik te govori kako su se jučer aktivirala dva manja požara kraj sela Moševići, no i oni su ubrzo ugašeni.

Zaključak - nema požara, a Oskrušnica i dalje vapi za vodom.

Da stvar bude zanimljivija sela Podkula, Banja, Drijen, opožarena područja koja su prethodnih dana najviše gorjela, uopće nemaju vodovodne mreže, tako da razlog kojega nam je iznijela Direktorica Komunalnog poduzeća ne stoji. Voda za gašenje se dovozila u cisteranama. Voda iz vodovoda pomogla je svakako gašenju Hutova, Hrasna i jučer Moševića, no je li to dovoljno opravdan razlog da se drugom, istina manjem selu, uskrati pravo na jednu od temeljnih ljudskih potreba?

Također, navedeno je kako je cjevovod Hutovo-Kozarica u lošem stanju. Taj cjevovod se napaja vodom iz Gabele. Bolji poznavatelji situacije kažu kako nema razloga, ako je voda došla iz Gabele do Hutova , da se ne pusti i dalje.

Uostalom, pitaju se razočarani seljani, zašto jedino njihovo selo mora trpjeti prisilni altruizam? Zašto se voda po dogovoru sa ostalim selima Općine ne može obustavljati svima na dane? Naravno, izuzev onih u kojima se eventualno javi požar. Na ovaj način bi svi sudjelovali podjednako, a nitko ne bi nastradao.

Ovako, samovoljni potez Komunalnog poduzeća čiji su djelatnici, inače, 24 godine odlukom Nadzornog odbora ove javne ustanove, bili oslobođeni plaćanja potrošnje vode, podnose jedino mještani zabačenog sela na granici sa Dalmacijom.

Pitanje je plaćaju li djelatnici i uprava i danas ovu cijenjenu tekućinu, a velika većina izdaje apartmane, te tko je taj koji može na sebe uzeti odluku tko je manje, a tko više prioritetan među ljudskim bićima? Pogotovo u situaciji kada realnog razloga za obustavu vode nema.

I još samo podsjetnik za kraj, još 2008. godine biračima Općine Neum obećana je sanacija regionalnog vodovoda Gabela-Hutova-Neum, jednako kao i proširenje kapaciteta vodocrpilišta Blace te aktiviranje vodocrpilišta Gradac. Sve navedeno i danas stoji na obećanjima.

I Blace i Gradac nalaze se u neumskoj Općini i njihove vodne kapacitete iskorištavala je još po mnogo čemu sposobnija, stara Austro-Ugarska. 2017., nalazimo se u Mengelevom dobu kada neki odlučuju o više i manje važnim životima, a bogatstva koja nam zjape pred nosom ne iskorištavamo.

Zato i imamo situaciju da dok se jedni guše u dimu požara, drugi skapavaju od žeđi, treći u 21. stoljeću i ne znaju što znači riječ česma, a četvrti ležerno „pljuskaju“ ljetne terase svojih apartmana, vrtove, travnjake i uživaju, a sve u jednoj te istoj Općini. 

Ironije radi , onoj koja leži na podzemnim vodama, a čije obale zapljuskuje plavi Jadran.

Dnevnik.ba 

25. travanj 2024 07:59