Š. Brijeg: Nezapamćeno nevrijeme odgodilo i pokope
Objavljeno: 05.02.2012 - 22:46
Pročitano: 829 puta
Zadnja promjena prije 14 weeks 4 days
Printer-friendly version
Send to friend
Š. Brijeg: Nezapamćeno nevrijeme odgodilo i pokope
I Široki potpuno zameten FOTO: T. Milićević/Večernji list

Danas se stanje u općini Široki Brijeg, koja je jučer (subota) proglasila elementarnu nepogodu, donekle stabiliziralo. Prema informacijama koje je Večernji list BiH dobio od Predraga Naletilića, pomoćnika općinskog načelnika, na području općine Široki Brijeg palo je između 60 do 110 cm snijega (u prosjeku je u gradu palo oko 80 cm) ovisno o kojem se dijelu općine radi, što je dovelo do potpunog prometnog kolapsa. U subotu u jutarnjim satim grtalica je prošla glavnom prometnicom, tako da su automobili, koji imaju zimsku opremu, mogli proći gradom.

Hitni slučajevi

- Iako smo bili pripremljeni zbog najava nevremena, mogućnost za zimsko održavanje cesta u ovakvom mediteranskom okruženju su skučene. Prioritet su nam hitni slučajevi, ali sva mehanizacija radi i danas kao da je radni dan, kazao nam je Naletilić dodavši kako se i dalje radi na rasčišćavanju snježnih nanosa. Pod hitnim slučajevima misli se na rodilje, teške bolesnike i umrle. Tako su imali četiri rodilje, a u vrijeme pisanja teksta mehanizacija se probijala prema selu Smokinje gdje su dobili poziv od žene koja treba roditi. Zbog snježnog nevremena koje je pogodilo ovu općinu morali su se odgoditi i pogrebi koji su bili zakazani jučer.

Također, imali su i 7, 8 slučajeva teških bolesti do kojih su se uspjeli probiti, kao i do bolesnika koji moraju ići na dijalizu. Upravo su se teži slučajevi tek predvečer u subotu uspjeli probiti do Mostara, a najkritičnije je bilo na području Međina, na prometnici između Širokog Brijega i Mostar, gdje je bio veliki zastoj kao i veliki nanosi snijega. Teška mehanizacija tvrte Mrvelj iz Posušja probijala je put do Mostara. Prema dostupnim informacijama, put kroz Žovnicu je djelomično oslobođen, odnosno jedan trak, ali su ga nanosi vjetra s vremena na vrijeme činili neprohodnim. Na području grada, kao i općine, u pomoć pri rasčišćavanju snijega priključili su se mnogi privatnici koji imaju tešku mehanizaciju.

Bez elektične energije

Zbog snijega su dijelovi općine bili bez električne energije. Izbično, Buhovo, te Gonja i Donja Britvica bez struje su i danas jer djelatnici EP HZ HB zbog otežanih uvjeta i velikih smetova, koji ponegdje dosežu i dva metra, u nemogućnosti otkloniti kvarove.

Naletilić je apelirao na građane da poštuju komunalni red, te da počiste snijeg ispred svojih kuća, zgrada i poslovnih prostora. Apelirali su i na to da se prometnica ne koristi osim hitnih slučajeva, pošto je većinom očišćen jedan prometni trak, piše Večernjak. (Dnevnik.ba)

Samo registrirani korisnici mogu komentirati sadržaj! Zabranjeno je vrijeđanje na rasnoj, spolnoj, vjerskoj i nacionalnoj osnovi. Nepridržavanjem ovog pravila riskirate ZABRANU PRISTUPA portalu Dnevnik.ba! Komentari su djelo i mišljenje posjetitelja portala. Dnevnik.ba ne odgovara za njih, kao ni za nastale reakcije!