StoryEditor

Koliko smo konkurentni danas, kako ćemo živjeti u budućnosti?

Piše D  /  29.07.2021., 14:41h

Dok se naši političari godinu dana nakon izbora bave rekonstrukcijama vlade (iste one koja je sastavljena prije nekoliko mjeseci) dokumenti kao što je Izvješće Svjetskog ekonomskog foruma (World Economic Forum skraćeno WEF) o globalnoj konkurentnosti 2015.-2016. za 140 zemalja svijeta prošlo je u našim medijima nezapaženo.

Mediji u Bosni i Hercegovini „polomiše“ se da prikupe što je procurilo iz razgovora Izetbegović-Radončić, kao da je od životne važnosti svakom pojedincu u ovoj zemlji kako će to njih dvojica podijeliti kvotu bošnjačkih ministarstva,  dok  se  istovremeno hrvatski  kadrovi bave nagađanjima hoće li i koje će direktorske pozicije preuzeti Fahrudinovi ljudi, strahujući da se nebi koja fotelja izmakla ispod stražnjice.

Kao što rekosmo, istovremeno u svijetu izašao je Global Competitive Report 2015-2016. Ovdje je link na ovu međunarodnu organizaciju osnovanu 1971. sa sjedištem u Genevi, Švicarska.

Koja je pozicija Bosne i Hercegovine u svijetu globalne ekonomije 21. stoljeća, u vremenu kada svijet (bez obzira na medijsku i političku depresiju koja prevladava na mikrorazini gdje se nalazimo) čvrsto ide naprijed?

Pogledajmo podatke za Bosnui Hercegovinu: ukupno smo rangirani smo kao 111. zemlja od 140. Tužno i razočaravajuće, ali istinito.

Na 118. stranici izvještaja su podaci za Bosnu i Hercegovinu, pa pogledajmo. U  usporedbi  za Europskim zemljama  u  razvoju (u tu skupinu  prema  WEF spadaju:  Albanija,  Bosna  i Hercegovina,  Bugarska,  Mađarska,  Hrvatska,  Makedonija,  Crna  Gora,  Turska,  Srbija,  Poljska  i Rumunjska) lošiji smo  od  prosjeka u institucijama, infrastrukturi, makroekonomskom okruženju, visokom obrazovanju, efikasnosti tržišta rada,razvijenosti financijskih tržišta, sofisticiranostibiznisa, inovacijama itd.Ukratko za prosjekom ovih zemalja zaostajemo u svemu osim u zdravlju i primarnom obrazovanju.

Nadalje slijede podaci kojih bi se svi naši političari trebali postidjeti (želim vjerovati da imaju ljudskog srama, budući da je politička odgovornostsvima ovdje nepoznat pojam).

Šest prvih faktora koji sprečavaju razvoj biznisa, novih radnih  mjesta  a  time  i boljeg života  za  sve  u Bosni i Hercegovini su redom: neefikasnost državne birokracije, korupcija, porezne stope, politička nestabilnost, nestabilnost vlada i kompliciranost porezne regulative.

A sad samo neka od područja gdje nismo ni 111. od 140, već stojimo i puno lošije:

  • Prava vlasništva 127. zemlja od 140
  • Transparentnost vlada u kreiranju politika 133. zemlja od 140
  • Rasipništvo državne potrošnje 137. zemlja od 140
  • Teret državne regulacije 130. zemlja od 140-Etičko ponašanje u firmama 134. zemlja od 140
  • Efikasnost pravnog sustava u rješavanju sporova 128. zemlja od 140.

Sve odreda poslovi u domeni institucija koje plaćaju porezni obveznici i građani Bosne i Hercegovine, sve odreda poslovi u opisu rada političara i pod izravnim rukovođenjem i kontrolom svih vlada od samostalnosti  do  danas.

Sve  popravljivo  i  upravljivo  onima  koji  su  dobivali,  dobivaju ili će dobivati mandate da vode ovu zemlju.

A kako bi ukazali na trend, recimo samo da je po istom Izvješću globalne konkurentosti za 2011-2012 Bosna i Hercegovina bila 100. zemlja od 142. Dogodio se pad od 11 mjesta za četiri godine.

Zašto se o ovom u našem javnom prostoru vrlo malo govori? A trebalo bi, jer u 21. stoljeću i globaliziranom svijetu, najnaprednijem u povijesti civilizacije, mora se reći istina.

Istina je, pak, da ekonomija i svjetska trgovina rade na razini cijelog svijeta, te da ako budemo gledali smo unutar sebe, proizvodili samo za sebe, neminovno ćemo biti tužna i neuspješna zemljicau srcu Europe. Istina je da ćemo živjeti dobro onoliko koliko budemo konkurenti da u međunarodnoj trgovini prodamo naše proizvode, usluge i znanje onima koji ih budu trebali.

Ako mislite da i drugima ide loše (pa se ni mi ne moramo baš truditi) pogledajte sljedeće.

Čak ni „troma“ i stara Europa ne propada, upravo suprotno.  EU28 zabilježila je suficit od 12.9 milijardi eura u lipnju 2015. u trgovinskoj razmjeni sa ostatkom svijeta.

Istovremeno, rast  u odnosu na lipanj 2014  je 1.2 milijardu eura. Link na službene dokumente EUROSTAT imate ovdje

Zamislimo se i zapitajmo što možemo učiniti?  Možda za početak:

  • Tražimo od svih koji upravljaju ovom zemljom (upravljati je prava riječ, kod  nas u  praksi korištena riječ vladati ipak samo govori o našem mentalitetu) da nam kažu istinu, priznajmo sebi da smo kao zemlja neuspješni, da većina drugih rade bolje od nas, imaju bolje ustave od našeg, bolje zakone i jednostavnije propise, da djeluju efektivnije  i  da  su  konkurentniji. Naprosto, brojke to pokazuju, a priznati istinu prvi je korak ka mogućem napretku.
  • Tražimo od onih koji upravljaju da detektiraju uzroke naše neuspješnosti te da iznesu planove i  putanje  kojim treba  krenuti    kako  bismo  uhvatili  posljednji  vlak,  dostigli  barem  usporedive zemlje i u konačnici našli svojemjesto u globalnoj ekonomiji.
  • Istovremeno, pojedinačno radimo najbolje što možemo u svakom trenutku, u svojim školama, na fakultetima, u firmama, u svojim obiteljima.
  • Napustimo misao da će nam država pomoći i da će nas zaposliti. Time postajemo ovisni i ne kontroliramo svoj život.
  • Nemojmo davati mito, jer time sudjelujemo u propadanjunaše zemlje.
  • Usvajajmo čitav život nova znanja i vještine, jer samo  tako ćemo bit slobodniji ljudi.
  • Budimo spremni na reforme i bolne  rezove, dapače tražimo ih od političara, ako vidimo da će isti osigurati manje dugove i bolji život budućim generacijama u Bosni i Hercegovini.
  • Napustimo ostatke komunističkih iluzija i priključimo se modernom i uspješnom svijetu.
  • Nemojmo one  koji  pobjede  na  izborima zvati vlast, već uprava.
  • Tražimo da se državom i proračunima javnog novca upravlja, a ne vlada.
  • Tražimo  od političara mjerljive rezultate, a ne demagogije i blokade.

Ukoliko se nećemo ili ne želimo mijenjati,   postat ćemo i ostati  jedna neuspješna i depresivna  mala  zemlja  u  srcu  Europe.

Hoće li Bosna i Hercegovina u nekom sljedećem Izvještaju globalne konkurentnosti biti 125. od 140 ili 65. od 140 ostaje da vidimo, a jedno je sigurno - bit će to posljedica djelovanja ili nedjelovanja svih nas zajedno. Bit će to rezultat odgovorne uprave i političara ili pak neodgovornih. Budućnost ovisi o nama.

( Ovaj tekst napisan je 13.10.2015. godine )

D.K. / Dnevnik.ba

15. travanj 2024 08:02