StoryEditor

Bura u čaši vode ili uvod u pad Milorada Dodika

Piše Tvrtko Milović  /  29.07.2021., 14:36h

Američke sankcije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, potom i njegova reakcija kojom je cijeli slučaj personalizirao u liku veleposlanice SAD u BiH Maureen Cormack, uzburkale su političke duhove u BiH. Dok Bošnjaci slave, u RS-u jednoglasna podrška uzdrmanom lideru. Nitko, pak, ne zna konačni efekt „famoznih“ sankcija.  Teza Milorada Dodik je kako su sankcije rezultat aktivnosti američkog veleposlanstva u Sarajevu.

Piše: Tvrtko Milović, Dnevnik.ba

Sarajevski politolog i profesor Zlatko Hadžidedić smatra kako iza odluke o uvođenju sankcija predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku, stoji sveukupna američka politika.

„Sankcije su uvedene na osnovi uredbe koju je još 2003. godne potpisao predsjednik George W. Bush. Uredba odobrava sankcije protiv osobe koje aktivno opstruiraju provedbu Daytonskog mirovnog sporazuma ili predstavljaju značajnu opasnost za njegovu provedbu“, rekao je Hadžidedić za Dnevnik.ba

Milorad Dodik izjavio je, komentirajući uvođenje sankcija, kako je to posljednji krik „odlazeće administracije“, međutim Hadžidedić smatra kako to nije odluka veleposlanice Cormack nego odluka koja proizlazi iz obveza SAD kao jamca Daytona.

„Ne radi se ni o kakvoj arbitrarnoj odluci veleposlanice Maureen Cormack ili odlazeće američke administracije, nego o odluci koja proizlazi iz međunarodno-pravnih obaveza koje su Sjedinjene Države preuzele kao jamac međunarodnog mirovnog sporazuma potpisanog u Daytonu. U tom smislu, najveći praktični značaj ima obnovljeni aktivni angažman SAD na zaštiti Daytonskog mirovnog sporazuma, jer ovakav potez stavlja obavezu pred sve države-članice Vijeća za implementaciju mira (PIC), a pored SAD i BiH njih ima još 40, da uspostave sličan režim sankcija. A takva se obaveza prije svega stavlja pred države-supotpisnice Daytonskog mirovnog sporazuma, Srbiju i Hrvatsku“, mišljenja je Hadžidedić.

Iako smatra kako se Srbija neće prikloniti ovom američkom potezu.

„Ne  treba biti naivan i očekivati da će države poput Srbije požuriti da se priklone ovom američkom potezu, ali on ipak sve članice PIC-a dovodi u položaj da se prisjete obveza na djelovanju očuvanja Daytonskog mirovnog sporazuma koje su preuzele samim članstvom u PIC-u“, zaključio je Hadžidedić.

Nasilnička politika prema RS

Komentatori u Republici Srpskoj gotovo jednoglasno osuđuju sankcije uvedene Miloradu Dodiku. Danijel Simić, vlasnik portala Frontal, za Dnevnik.ba ističe kako je ovo nasilnička politika pritisaka na RS- i njene dužnosnike, a potez veleposlanice Cormack korak unatrag.

 „Nasilnička politika jednostranog pritiska na Republiku Srpsku i njene dužnosnike u  čitavoj državnoj zajednici BiH nije donijela ništa dobro. Naprotiv, svo to uvrtanje ruku srpskim političarima, dovelo je do produbljivanja jaza među predstavnicima tri konstitutivna naroda, te stvaranju novih poligona za nestabilnost i sukobe na međunacionalnom, odnosno međuentitetskom nivou“, rekao je Simić.

Vojislav Savić iz pokreta „Pozitivna Srpska“ povlači pitanje legitimiteta ovakve odluke budući da Milorad Dodik ima superironu podršku građana RS-a upravo zahvaljujući aktivnostima zbog kojih su mi sankcije i uvedene.

„Milorada Dodika su izabrali građani Republike Srpske zbog politike koju predstavlja i koju vodi, sviđalo se to nekome ili ne, i to je činjenica. Druga činjenica je da su ga određeni američki birokrati kaznili zbog politike koju vodi i načina na koji vodi Republiku Srpsku. Elementarna logika dovodi nas do zaključka da je ovo neizravna poruka srpskom narodu u BiH da je njihova volja i njihov interes nepoželjan u odlazećoj administraciji SAD. Međutim, to je ujedno poruka i ostalima koji odluče misliti svojom glavom i izići ispod kabanica raznih veleposlanstava, njihovih satelita i šaptača iz Sarajeva, kako će proći i što ih očekuje“, rekao je Savić za Dnevnik.ba.

I sam Milorad Dodik, u svom obraćanju javnostima, između ostalog spomenuo je „muslimanske šaptače“ iz američkog veleposlanstva u Sarajevu. Ipak, diskurs kojim se obraća veleposlanica Cormack, kao i njen prethodnik Moon, podudara se sa svim onim što političko i službeno Sarajevo „zamjera“ predsjedniku RS-a.

Ipak, Simić smatra kako sankcije ni po čemu neće umanjiti Dodikovu političku relevantnost u BiH.

„Milorad Dodik je, bez sumnje, najznačajnija politička ličnost u Srpskoj, te nezaobilazan faktor u dijalogu oko pitanja državne zajednice. Ovim potezom Maureen Cormack ne samo da neće biti izbrisan sa političke scene, nego će ga ovakva identifikacija abolirati od svih mogućih zamjerki na estradni nacionalizam i populističke priče o očuvanju i unaprjeđenju autonomije RS, a bez stvarnog državničkog djelovanja u tom pravcu. Osnažit će ga u vlasti u razdoblju pred iduće opće izbore, a opoziciju baciti u očaj“, navodi Simić.

Homogenizacija srpskog naroda u BiH

Simić navodi i kako će „islamistički agresivci poput Bakira Izetbegovića“ doživjeti ovo kao podršku za nastavak vlastite politike.

„Da se slično dogodilo političaru iz Zapadnog Sarajeva ili Zapadnog Mostara to bi sigurno dovelo do uzdrmavanja ili čak kraja njegove karijere ako uzmemo u obzir neiskren mentorski odnos kojeg veleposlanstvo SAD u ratnom i poslijeratnom razdoblju primijenjuje u slučajevima sukoba sa Srbima. Međutim, Srbi imaju tradiciju odupiranja Zapadu zbog očuvanja tekovina Daytona, tako da je ovo samo dolijevanje ulja na vatru. Islamistički agresivci poput Bakira Izetbegovića doživjet će ovo, ponovo, kao podršku za nastavak svoje politike dok će se srpski narod homogenizirati u podršci predsjedniku RS“, smatra Simić.

Milorad Dodik je na tiskovnoj konferenciju, koju su srpski i dijelom hrvatski mediji u BiH doživjeli državnički a bošnjački dočekali s podsmijehom, nekoliko puta naglasio kako je riječ o „odlazećoj administraciji“ i da pravu reakciju očekuju nakon dolaska nove administracije Donalda Trumpa.

Simić smatra kako je veleposlanica SAD u BiH Maureen Cormack „dio gubitiničkog establišmenta odlazeće državne tajnice i gubitnice na predsjedničkim izborima tek dio mreže i psina kojom Clintonicina administracija pokušava otežati preuzimanje ureda i zagorčati vladavinu novog predsjednika“.

Međutim, Hadžidedić smatra kako je Dodik, ipak, precijenio važnost i opseg nove Trumpove politike.

 „Dodikovi vanjskopolitički savjetnici su ga naveli na tanak led služeći se samozavaravajućim tezama da bi  se Trump, u ime nekog eventualnog globalnog partnerstva s Rusijom, odrekao američkih međunarodnih obveza kao što je zaštita Daytona“, rekao je Hadžidedić.

Naveo je i kako je „strateški cilj Rusije zaustaviti širenje NATO-a u toj utakmici bi mali igrači poput Dodika, mogli biti korisni za destabilizaciju prostora koji je pod kontrolom i utjecajem NATO-a“.

Hadžidedić je mišljenja kako se „SAD neće odreći ispunjavanja međunarodnih obveza niti će Rusija to tražiti od SAD kako bi održala Dodika na vlasti“.  

Milorad Dodik pokušao je, tako,  umiriti građane ocjenom kako je sankcija uvedena isključivo njemu i to je jedino što su, isto, rekli i Dodik i Cormack.

Položaj RS ostaje isti

„Položaj RS neće se bitno promijeniti budući da je jamac tog Dayton. Iako ova blokada, ukoliko je prihvate i druge države članice PIC-a, može dovesti do preispitivanja unutarnjih odnosa u RS-u“, navodi Hažidedić.

Hadžidedić smatra kako je "ovaj američki potez signal spremnosti da se spriječi eventualno otcjepljenje RS-a", dok Vojislav Simić smatra kako je "konačno jasno da jedan dio međunarodne zajednice radi na daljnjoj razgradnji BiH skrivajući se iza općih mjesta i zaštite BiH". 

Milorad Dodik danas je uputio poziv ministru vanjskih poslova BiH Igoru Crnatku da Maureen Cormack proglasi „personom non grata“ u BiH. Ipak, što se tiče RS-a, Dodik ju je već sam proglasio a ukoliko Crnadak ne posluša Dodikov savjet onda predlaže da pokretanje kazenog postupka zbog „masovnog kršenja Ustava“, lažnog informiranja State Departmenta i ono najzanimljivije – pretvaranje Valentina Inzka u vlastitog poltrona.

Simić smatra kako bi svaki ozbiljan ministar vanjskih poslova SAD ovakvu situaciju riješio prekomandom Maureen Cormack.

„Svaki ozbiljan ministar vanjskih poslova SAD, ovu suvišnu brljotinu odlazeće administracije najlakše bi riješio prekomandom Maureen Cormack. Ukoliko do tog neće u skorije vrijeme, svi trebaju biti svjesni da ni Dodik neće nestati a najgluplji potez bi im mogao biti komični pajac na čelu OHR i pokušaj nekog scenarija sa smjenom Nikole Poplašena“, rekao je Simić.

Simić navodi i kako je racionalniji potez „prekomanda veleposlanice Cormack nego stvaranje još jednog kriznog žarišta“.

Ipak, masovna podrška koju bošnjačka javnost pruža sankcijama Miloradu Dodiku, otvorila je pitanje – što se, uopće, trebalo postići ovim potezom? Milorad Dodik jasno je otklonio mogućnost ostavke.

Po svemu sudeći, Dodik će ostati tu gdje jest, i kako sam kaže, još će jače razarati (ovakvu) Bosnu i Hercegovinu.

( Ovaj tekst napisan je 18.01.2017. godine )

Dnevnik.ba  

26. travanj 2024 08:47