StoryEditor

Između bošnjačkog vitalnog nacionalnog interesa i krize Vlade RH

Piše Jurica Gudelj  /  29.07.2021., 22:41h

Iako se i prije stavljanja prijedloga izmjena Izbornoga zakona BiH u parlamentarnu proceduru znalo kako će svaki prijedlog koji Hrvatima jamči izbor svojih političkih predstvnika bošnjačke stranke odbaciti, ipak je bilo neobično važno da stranke HNS-a povuku taj potez.

Upravo zato što smo znali da su Sarajevu neprihvatljive izmjene Izbornoga zakona kojima bi se onemogućilo da se bošnjačkim glasovima biraju hrvatski politički predstavnici, taj je potez Hrvatski narodni sabor trebao davno povući. Sadržaj konkretnog prijedloga u ovom je trenutku manje bitan. Važno da se na čistac izvede jesu li Bošnjaci i njihovo političko vodstvo uopće spremni i pomisliti na odustajanje od uzurpacije hrvatskih političkih pozicija.

Kako smo odmah vidjeli – nisu. Vitalni nacionalni interes je „potpisalo“ svih pet bošnjačkih izaslanika  u državnom Domu naroda. Doduše, prigovorili su hitnosti procedure, iako svi znamo da im se ne sviđa suština prijedloga – nema više biranja „svojih“ Hrvata, „fenomen Komšić“ otišao bi u povijest.

S druge strane, propast koncerna Agrokor duboko je potresla političku scenu u Republici Hrvatskoj, toliko da je danas potpuno nejasno postoji li parlamentarna većina u Saboru. Premijer Andrej Plenković se odlučio „osloboditi“ Mosta i u suštini ponovno izaći na izbore.

Plenković je procijenio kako mu je ovo povoljan politički trenutak za nove izbore: SDP s Bernardićem na čelu izgleda neuvjerljivo i jedini pravi protivnik HDZ-u je Most. Očekivati je da će se vrlo brzo nakon lokalnih izbora u Hrvatskoj održati i oni parlamentarni na kojima Plenković planira ojačati svoju poziciju. HDZ u suštini planira izaći na izbore kako bi nakon njih samostalno mogao formirati novu Vladu.

Što to znači za Hrvate u BiH? Hoće li se izgubiti podrška Zagreba u nastojanjima da se promijeni Izborni zakon BiH i hoće li bh. Hrvati biti na gubitku zbog političke nestabilnosti u Hrvatskoj?

Odgovor je jasan  - neće! Politička nestabilnost u Hrvatskoj ni na kakav način ne bi se trebala odraziti na poziciju Hrvata u BiH. Pa čak ni ako bi na novim izborima pobjedu odnio SDP i lijeva koalicija, bh. Hrvati ne bi izgubili gotovo ništa. Naime, i lijevi i desni u Hrvatskoj danas imaju gotovo jednak stav prema bh. Hrvatima: i jednima i drugima je jasno u čemu se sastoji „fenomen Komšić“, jasno im je kakvu politiku vodi Banja Luka a kakvu Sarajevo i gdje su u svemu tomu bh. Hrvati. U Bruxellesu, kad se govori o BiH, jednak stav imaju i Dubravka Šuica i Tonino Picula. I to se neće mijenjati. Zagreb danas s Hrvatima u BiH napokon želi i gradi partnerske odnose.

Slijedom toga, jako je važno da stranke HNS-a istraju u pokušaju izmjena Izbornoga zakona BiH. Bošnjačka politička elita će odbijati svako rješenje koje predlože Hrvati, no na kraju će, ako nastave tim putem, biti prisiljeni sami ponuditi rješenje koje jamči da jedan narod drugom ne bira političke predstavnike.

BiH neće preživjeti još jedan „fenomen Komšić“ i odgovorni političari u Sarajevu to bi morali i znati i uvažavati.

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 23:30