StoryEditor

Amerika se napokon počinje interesirati za BiH, možda ipak ima nade

Piše Jurica Gudelj  /  19.04.2018., 02:04h

Amerika se ponovno zainteresirala za BiH i to je jedna od najpozitivnijih političkih  vijesti koju smo čuli u posljednjih nekoliko godina. Pismo trojice američkih kongresnika - Scotta Perrya iz Pennsylvanije, Joea Burtona iz Texasa i Thomasa Garretta iz Virginije upućeno zamjeniku tajnika Odjela za europske i euroazijske poslove Wessu Mitchellu - najbolji je indikator novog američkoga interesa za BiH.

SAD je zemlja koja je najzaslužnija za prekid krvavoga rata iz devedesetih kao i za kakvu-takvu demokratizaciju bh. društva te je dokazani prijatelj naše zemlje. No, isto tako, pojedini američki potezi u BiH u zadnjih 20-ak godina bili su potpuno promašeni, poput instaliranja vlada Alijanse i Platforme na razini FBiH kao i toleriranja fenomena Komšića u dva navrata. Amerikanci su tim potezima zapravo ugrozili sve ono dobro što su za našu zemlju učinili koncem 20. stoljeća.

No, danas, čini se, Amerika je spremna ponovno uložiti energiju i vrijeme na rješavanje izazova s kojima se BiH suočava.

Najbolje je to vidljivo iz pisma trojice spomenutih kongresnika, odnosno iz pitanja koja su postavili zamjeniku Mitchellu. Ključno pitanje koje su postavili i koje pokazuje kako Amerikanci ipak razumiju Bosnu i Hercegovinu glasi:

„Na koji način State Department radi sa svim stranama da se dogovore oko izborne formule koja je ustavna, koja štiti prava konstitutivnih naroda, i koja će dati rezultate koji predstavljaju volju naroda kako u Domu naroda Federacije BiH, tako i u izboru članova Predsjedništva BiH?“

Iz tog je pitanja potpuno jasno da postoje glasovi u Kongresu koji jasno prepoznaju što je to najvažnije za očuvanje i napredak države BiH.

Također, trojica kongresnika izravno pitaju: „Koje specifične korake je State Departement poduzeo da se razriješe problemi u vezi s općim izborima u listopadu 2018. godine?“

Postavljanje ovakvih pitanja je jako dobro za BiH, posebno jer takvi glasovi u Washingtonu olakšavaju dužnosnicima Veleposlanstva SAD-a u Sarajevu posao vođenja pregovora s domaćim političkim akterima, jer se stvara jasan okvir unutar kojeg trebaju djelovati. 

Saslušanje u Kongresu na temu “Naslijeđe Daytona i budućnost Bosne i Hercegovine i zapadnog Balkana” koje je jučer održano također je jasan znak novog interesa Amerike za BiH.

Poanta cijele priče je da će u vremenu pred nama Amerika tražiti poštivanje Ustava BiH i presuda Ustavnoga suda BiH koje su rekle da se mora osigurati legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda. Ustav BiH je skrojen u Daytonu i zapravo je američko čedo, a Ustavni sud BiH je zapravo vrhovni tumač državnog Ustava.

Ako se ne poštivaju presude Ustavnoga suda BiH to znači da se ne poštiva ni Daytonski mirovni sporazum, i to je opasnost koju Amerikanci počinju uviđati i to je činjenica koja šteti koliko našim toliko i njihovim interesima.

Americi danas ne odgovara nestabilnost BiH, jer se time otvaraju vrata utjecaju Rusije i Turske, ali i radikalnim ideologijama u čijoj je srži terorizam.

Za sada, ovo je samo mali, ali važan prvi korak koji je Amerika napravila ka stavljanju Bosne i Hercegovine na listu svojih vanjskopolitičkih prioriteta. Isto tako, to je i jasan znak domaćim političkim liderima da netko ipak prati što to oni rade u BIH.

Dnevnik.ba

20. travanj 2024 02:08