StoryEditor

Trump i Merkel u Bijeloj kući – Odbijanje rukovanja i očite razlike u stavovima

Piše D  /  29.07.2021., 17:17h

Utjecajni američki list Politico piše kako se jučer u Washingtonu “čelnica slobodnog svijeta” Angela Merkel sastala s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji se, bez obzira na pozive novinara i same kancelarke, pred kamerama u Ovalnom uredu odbio rukovati s čelnicom Njemačke.

Predsjednik Trump, koji se u sličnoj situaciji u veljači s japanskog premijerom pred novinarima rukovao punih 19 sekundi, kao da je ignorirao njemačku kancelarku Angelu Merkel.


Grimase

Na upite novinara za uobičajeni stisak ruke za fotografije za medije, Angela Merkel, koju je bivši predsjednik Barack Obama smatrao najvećom američkom saveznicom, okrenula se prema Trumpu i upitala: “Želite li se rukovati?“.

“Trump, koji je pravio grimase dok je sjedio uz Merkel, nije odgovorio”, nastavlja Politico.

Neki mediji tvrde da je moguće da zbog buke nije čuo, iako se na snimci vrlo dobro čuju uputu novinara i kako njemačka kancelarka jednom od novinara odgovara da su razgovori protekli “vrlo dobro”. Drugi pišu kako je se Trump “nije htio” rukovati s njemačkom kancelarkom, piše Logično.com.

“Trump je bilo toliko neugodan da sam skoro umrla dok sam ga gledala”, napisala je poznata novinarka Rosie Gray na Twitteru.

Istina, dvoje lidera su se kratko rukovali nakon polusatne konferencije za novinare u Bijeloj kući, koju je Trump odmah započeo paljbom oko izdvajanja za obranu u NATO paktu.

Rekao je kako zemlje članice NATO pakta najvećim dijelom ne izdvajaju dogovorenih 2% BDP-a za obranu, što nije fer prema SAD-u. Potom je naglasio nemoguću situaciju o izgubljenim radnim mjestima za Amerikance, jer kompanije prebacuju proizvodnju izvan granica Sjedinjenih Država, te drugim problemima.


"Nisam izolacionist"

Ovaj je susret bio posebno značajan, jer je njemačka kancelarka zapravo predstavljala veći dio zemalja Europske unije. No, rezultat sastanka vjerojatno neće zadovoljiti ni Angelu Merkel, niti Bruxelles, ne samo zbog Trumpovog ignoriranja da se rukuje s kancelarkom, iako u diplomaciji čak i male geste odaju velike tajne.

Ovo je bilo prvi službeni susret američkog predsjednika Trumpa i njemačke kancelarke Angele Merkel, a tiskovna konferencija nakon susreta je trajala oko pola sata.

Američki predsjednik u društvu Angele Merkel rekao “kako je imigracija privilegija, a ne pravo”, čime se referirao na njezinu politiku otvorenih vrata iz 2015. Trump smatra da se pitanje imigracijske ne može odvojiti od pitanja vezanih za nacionalnu sigurnost, što je samo jedna od tema u kojoj dvoje lidera imaju izrazito različita mišljenja.

“Imigracija je privilegija, a ne pravo i sigurnost naših građana treba uvijek biti na prvom mjestu”, rekao je Trump i dodao “kako je pravo slobodnih ljudi da sami odlučuju o vlastitoj sudbini”.

Kancelarki Merkel je potvrdio kako SAD snažno podupiru NATO, ali da američki saveznici trebaju biti fer i platiti svoj dio troškova zajedničke obrane.

“Ja sam ponovio kancelarki Merkel moju snažnu potporu NATO-u i potrebu da naši NATO saveznici plaćaju svoj dio za troškove obrane. Mnogi narodi duguju velike količine novca iz prošlih godina, a to je vrlo nepošteno prema Sjedinjenim Državama”, rekao je Trump.
Trump se zahvalio Merkel zbog dogovora oko povećanja troškova zajedničke obrane, te zbog njemačke podrške NATO paktu u Afganistanu, gdje je do sada život izgubilo više od 50 njemačkih vojnika. Američki je predsjednik također istaknuo sudjelovanje Berlina u koaliciji za borbu protiv takozvane “Islamske države”.


Ukrajina

“Zahvalio sam se njemačkoj kancelarki koja s francuskim predsjednikom sudjeluje u rješavanju sukoba u Ukrajini, gdje smo u potrazi za mirnim rješenjem”, naglasio je Trump, čime je neizravno dao do znanja kako bi sukob u Ukrajini više trebao biti stvar Europe, a manje SAD-a, kao što je bilo u vrijeme bivšeg predsjednika Obame.

Angela Merkel je odgovorila kako “odnos s Rusijom treba poboljšati, ali na prvom mjestu treba riješiti situaciju u Ukrajini”.


“Moramo imati poštenu trgovinu”

“Moramo raditi zajedno i prema pravilima poštene trgovine”, rekao je Trump, misleći na veliki trgovinski suficit EU u trgovini s Amerikom.

Merkel se složila s američkim liderom da “trgovina mora biti fer“, ali je naglasila “kako ne vjeruje u politike izolacionizma politike, nego u slobodno tržište”.

Tada joj je Trump odgovorio uobičajenim stilom.

“Nisam izolacionist. Ja sam slobodan trgovac. Koje to novine čitate? Ovo je još jedan primjer lažnih vijesti”, odgovorio joj je Trump.


Merkel poziva na povratak u TTIP

Merkel je također pozvala SAD “da se vrate za pregovarački stol i nastave pregovore o Transatlantskom sporazumu o trgovini i ulaganjima” (TTIP), čime je poručila da ne podržava Trumpovu odluku da odustane od sveobuhvatnog sporazuma na razini EU i da poradi na bilateralnih sporazumima sa svakom zemljom zasebno.

Merkel je ustvrdila kako je i TTIP zapravo “bilateralni sporazum“, jer su u njemu samo SAD i EU.

No, priznala je kako ni u Njemačkoj “sporazum o slobodnoj trgovini sa Sjedinjenim Državama nije uvijek bio popularan”.


“Obama nas je oboje špijunirao, barem imamo nešto zajedničko”

Kad su novinari pitali predsjednika žali li zbog nekih njegovih poruka na Twitteru, Trump je odgovorio kako se to događa “vrlo rijetko” i naglasio kako on društvene mreže koristi zbog medija koji ne govore istinu o njemu.

Isto tako se našalio s Merkel oko špijunskog skandala agencije NSA pod upravom Baracka Obame.

“Što se tiče prisluškivanja u vrijeme protekle uprave, barem imamo nešto zajedničko,” rekao je sa smiješkom američki predsjednik, govoreći o prisluškivanju europskih čelnika, uključujući Angelu Merkel, od strane američkih obavještajnih službi.

Za Trumpa i Merkel je ovo bio izuzetno važan sastanak, jer su se prvi put sreli licem u lice, a prema nekim analitičarima je bilateralni sastanak imao pozitivan rezultat. Oko kojih pitanja, sudeći prema izrečenom na konferenciji za novinare, zaista bi jedino zajedničko moglo biti da su i Merkel i Trump prisluškivani od Obaminih tajnih službi, iako za novog predsjednika još treba predočiti dokaze.

Dnevnik.ba

18. travanj 2024 03:52