StoryEditor

Sud EU presudio u korist korisnika kredita u švicarcima: Presuda obvezna za sve sudove EU

Piše D  /  20.09.2017., 07:09h

Sud Europske unije u srijedu je donio povijesnu presudu za sve korisnike kredita u švicarskim francima i to u predmetu C-186/16 Ruxandra Paula Andriciuc i drugi.

Zašto povijesna presuda jasno je iz obrazloženja Suda koji navodi kako je financijska institucija, odnosno banka, pri odobravanju kredita zajmoprimcu dužna pružiti sve relevantne informacije kako bi mu omogućila donošenje razborite i informirane odluke. HYPO banka je to u spomenutom, kao i u 9802 slučaja u BiH drugim slučajevima propustila učiniti.

Naime, Ruxandra Paula Andriciuc i drugi korisnici na koje se ova konkretna presuda odnosi, obratili su se rumunjskim sudovima kako bi se utvrdilo da je ugovorna obveza vraćanja kredita u švicarskim francima bez uzimanja u obzir potencijalni tečajni rizik, nepoštena ugovorna obveza koja ih ne obvezuje u skladu s onim što propisuje Direktiva Vijeća EU o nepoštenim uvjetima u potrošačkim ugovorima iz 1993. Korisnici kredita smatraju kako je banka prilikom sklapanja kredita isticala samo povoljne strane i koristi bez spominjanja mogućih rizika i vjerojatnoće njihova ostvarenja.

Rumunjski Žalbeni sud se po ovom pitanju obratio Europskom Sudu koji na današnji dan utvrđuje kako se nepoštenost ugovorne kreditne odredbe u odnosu na europsku Direktivu može ispitivati jedino ako odredba nije sastavljena jasno i razumljivo.

S obzirom da je financijska institucija propustila jasno i razumljivo informirati korisnike o svim karakteristikama kredita, Europski sud nalaže da ugovor mora transparentno i konkretno izložiti funkcioniranje svih odredbi kredita kako bi potrošač mogao sagledati sve ekonomske posljedice takvog kredita i naposljetku donijeti razboritu odluku.

Naposljetku, Sud ističe kako u navedenom slučaju banka nije ispunila ovu obvezu te se posljedično nepoštenost sporne ugovorne odredbe može ispitivati, a na nacionalnom je sudu da provjeri, s jedne strane moguće bankino nepoštovanje zahtjeva postupanja u dobroj vjeri i s druge strane postojanje moguće znatne neravnoteže između ugovornih stranaka.

Ova presuda je obvezujuća za sve sudove država članica EU, a s obzirom da je BiH potpisnica Sporazuma o pridruživanju Europskoj uniji, ova bi presuda trebala imati jednaku pravnu snagu i za sve sudove naše države.

N.Lovrić/Dnevnik.ba

23. travanj 2024 13:14