StoryEditor

MUP RH: U svibnju odluka o privremenoj prekategorizaciji pograničnih prijelaza

Piše Nikolina Lovrić  /  29.07.2021., 21:27h

Iz Ureda glavnog ravnatelja MUP-a spomenuti navodi nisu direktno potvrđeni ni opovrgnuti, no dobili smo kratko pojašnjenje kako je ova odluka, odnosno odluka o prekategorizaciji graničnih prijelaza, sukladno Ugovoru između Republike Hrvatske i BiH, u nadležnosti Mješovitog povjerenstva za praćenje provedbe Ugovora između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o graničnim prijelazima.

„Na idućoj sjednici ovog povjerenstva koja će se održati početkom svibnja u BiH, jedna od točaka dnevnog reda biti će i privremena prekategorizacija pograničnih graničnih prijelaza Imotica – Duži i Vukov Klanac – Radež u međunarodne, za vrijeme trajanja turističke sezone.“ – navedeno je u prioćenju MUP-a RH.

Ukoliko Mješovito povjerenstvo izglasa privremenu prekategorizaciju za prelazak preko navedenih pograničnih prijelaza, putnici će moći, pored pogranične propusnice, moći putovati i sa važećom putnom ispravom za sve državljane EU/EGP/SCH i BiH.

Ova bi privremena mjera, uvelike olakšala svakodnevicu tisućama stanovnika pograničnih područja kako bosanskohercegovačkog, tako i hrvatskog juga čija bi temeljna prava na slobodno kretanje, ali i zdravlje prije svega, učestalim prometnim čepovima i zaglušenjima bila ozbiljno ugrožena.

Ipak, ukoliko se na sastanku Mješovitog povjerenstva u svibnju ne postigne suglasnost o privremenom otvaranju pograničnih prijelaza Duži-Imotica i Radež-Vukov Klanac, te, budući da među Neumljanima još uvijek postoje nejasnoće i nedoumice oko postupka dobivanja pogranične propusnice, nadležne iz Ministarstva unutarnjih poslova RH, pitali smo što točno treba da bi stanovnici Neuma ishodili ovaj dokument koji im omogućuje nesmetano putovanje preko navedenih pograničnih prijelaza.

 

Pojašnjenje iz Ureda glavnog ravnatelja MUP-a RH prenosimo u cijelosti:

Sukladno čl. 8. Sporazuma između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o pograničnom prometu stanovnici pograničnog područja BIH zahtjev za izdavanje pogranične propusnice mogu predati nadležnoj policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji u Republici Hrvatskoj ili diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske u BIH. 

Pravo na pograničnu propusnicu imaju stanovnici pograničnog područja koji imaju ekonomsku, socijalnu, obiteljsku ili drugu opravdanu poveznicu s pograničnim područjem druge strane. 

Uz zahtjev za izdavanje pogranične propusnice obvezno je priložiti i slijedeću dokumentaciju koja je propisana čl. 7. Sporazuma: 

- valjanu putnu ispravu, 

- dvije fotografije, dokument kojim dokazuju opravdanu potrebu za redoviti prelazak zajedničke državne granice pod uvjetima pograničnog režima, 

- dokument kojim se može dokazati boravak u pograničnom području u trajanju od najkraće 1 godine i koji nije stariji više od 6 mjeseci . Popis pograničnih područja nalazi se u dodatku A i B Sporazuma. 

Dnevnik.ba

16. travanj 2024 19:43