StoryEditor

Mehanizam koordinacije "pati" od nedostatka komunikacije

Piše D  /  30.07.2021., 00:19h

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Mladen Ivanić izjavio je danas, nakon sastanka s predstavnicima institucija BiH, Republike Srpske i Federacije BiH, na kojem su razmatrani načini ubrzavanja priprema odgovora na Upitnik Europske komisije, da iako je svaki dio vlasti pripremio svoj dio odgovora, na nivou države u tom pogledu još nije ništa riješeno.

Naglasio je da još ne postoje zajednički odgovori te kako je jedini način da se ovakva situacija riješi - mehanizam koordinacije i dodao da je nepotrebno izgubljeno mnogo vremena te da nije bilo dovoljno komunikacije, prenosi Fena.

Ivanić je današnji sastanak ocijenio korisnim, bar, kako je rekao za Predsjedništvo BiH zbog njihovog područja aktivnosti te kako bi shvatili u čemu je bio problem.

- Realnost našeg političkog ambijenta je takva da će nas tek čekati priprema odgovora - rekao je Ivanić, izrazivši uvjerenje kako će nadležne institucije u BiH kroz mehanizam koordinacije riješiti sva pitanja o kojima su danas razgovarali i kako će početi pripremati zajedničke odgovore.

Također je kazao kako su potrebni češća komunikacija i sastanci te da je, po njegovom mišljenju to ključni problem zbog kojeg dosada nije bilo zajedničkih odgovora.

Konkretnih zaključaka nije bilo, danas se radilo samo o međusobnom informiranju jer, kako je rekao Ivanić, svako nosi svoji dio odgovornosti kada se govori o približavanju BiH Europskoj uniji.

Za razloge zbog kojih se nije došlo do zajedničkih odgovora, kazao je da treba pitati nadležne institucije, a da je Predsjedništvo sa svoje strane uradilo koliko je moglo i da su nastojali "uozbiljiti" taj proces.

- Postoje mehanizmi i treba početi raditi u skladu s mehanizmom koordinacije. To je moj stav - istakao je predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Osvrnuo se i na pitanje prijevoda odgovora, rekavši da je prevođenje otprilike 24.000 stranica trebalo biti dodijeljeno jednoj instituciji koja bi imala oko 60-90 kvalificiranih prevodilaca.

- Takva institucija ne postoji, a zakonom je predviđeno da se mora raspisati tender. Nevjerojatno je da se nitko ranije nije sjetio da treba tražiti izuzeće - kazao je predsjedavajući Predsjedništva BiH, dodavši da su danas i o tome razgovarali.

Sudionici sastanka u Sarajevu, osim predsjedavajućeg Ivanića i članova Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića i Dragana Čovića, bili su entitetski premijeri Fadil Novalić i Željka Cvijanović, ministar vanjske trgovine i gospodarskih odnosa Mirko Šarović i predsjednik FBiH Marinko Čavara.

Premijer FBiH Fadil Novalić kazao je kako je FBiH predala gotovo sve materijale u pogledu odgovora iz Upitnika Europske komisije te da su ostale još tri oblasti na kojima trebaju raditi i da bi to mogli završiti do 26. svibnja.

Premijerka RS-a Željka Cvijanović istakla je da RS nije dostavio svoje materijale i da ih neće dostaviti sve dok ne budu uspostavljene jasne procedure.

- Moramo napraviti ključni korak, a to znači otpočeti proces, odnosno ući u proceduru objedinjavanja svih odgovora koje imamo - kazala je Cvijanović.

Kako je rekla, sastanak Zajedničke komisije za europske integracije 29. svibnja bit će prilika da se definiraju dodatni koraci i procedure, kako bi se materijal mogao tretirati i konačno poslati.

Osvrnula se i na pitanje zahtjeva za smjenu Vlade RS-a, ustvrdivši kako ovakvi zahtjevi ne utječu na europski put BiH, koji je inače spor.

- Možda bismo se trebali zapitati da li nepostojanje parlamentarne većine u parlamentu BiH utječe na europski put BiH - kazala je predsjednica Vlade RS-a.

Na pitanje novinara u vezi sa setom Zakona o trošarinama, odgovorila je kako to nije bilo na dnevnom redu Vlade RS-a i da ih nitko nije ni pitao u vezi s tim. Dodala je da je potrebno prvo osigurati parlamentarnu većinu i tek onda uputiti u proceduru zakon.

Također je istakla kako se radi o političkoj igri i da ona ne podržava eksperimentiranje s ovakvim stvarima te da je neprihvatljivo ono u čemu se odstupa od dogovora s MMF-om i kako se treba paziti u kojem smislu se ide s izmjenama.

Premijer FBiH je, komentirajući pitanje trošarina, kazao da ni Federalna vlada nije dala nikakvu instrukciju svojim predstavnicima u Upravnom odboru UIO. Kako je rekao, potrebno je prvo informirati javnost u BiH o čemu se radi, jer je "sve skupa otišlo na krivu stranu" zbog instaliranja informacija kako će se novcem od trošarina "krpiti budžetske rupe".

Također je napomenuo kako se ciljalo na to da će povećanje trošarina utjecati na poskupljenje cijena životnih namirnica. Međutim, Novalić je ustvrdio da nema govora o tom poskupljenju, jer se ono što hrani građane BiH već odavno proizvodi na drugim tržištima.

S tim u vezi, istakao je da BiH 23,7 posto životnih namirnica proizvodi za sebe te da se ostatak životnih namirnica proizvodi u Srbiji, Mađarskoj, Hrvatskoj i Americi.

Dnevnik.ba

20. travanj 2024 09:07