StoryEditor

HSS natjerao Crnogorce da sklone spomenik svog "heroja" i ispričaju se

Piše D  /  30.07.2021., 03:43h

Ministarstvo je najoštrije osudilo podizanje ovog spomenika ocijenivši da je riječ o retrogradnom individualnom činu kojim se veliča lik i djelo atentatora na kralja Nikolu i ubojice hrvatskih zastupnika u tadašnjoj Narodnoj skupštini Kraljevine Jugoslavije. Navodi se i da je podizanje obilježja realizirano bez znanja vlade i državnih organa Crne Gore.

Ističu da će državni organi poduzeti sve potrebne, zakonom utvrđene aktivnosti kako bi uklonili spomenik, javio je Tanjug. "Nadležni državni organi će poduzeti sve potrebne, zakonom utvrđene aktivnosti za uklanjanje spomenutog spomen obilježja, kojim se vrijeđaju ne samo najdublji osjećaji hrvatskog naroda i države, već se nastoje produbiti političke podjele u Crnoj Gori", zaključuje se u priopćenju. 

Nakon što je u mjestu Slatina, u crnogorskoj općini Andrijevica, na pravoslavni praznik Petrovdan postavljena spomen ploča Puniši Račiću, koji je 20. lipnja 1928. u beogradskoj Narodnoj skupštini iz pištolja pucao u zastupnike iz redova Hrvatske seljačke stranke (HSS) - Stjepana Radića, Pavla Radića, Đuru Basaričeka, Ivana Grandžu i Ivu Pernara, aktualno rukovodstvo te stranke danas traži od službenog Zagreba da Crnoj Gori uputi prosvjednu notu.

Račić je u Narodnoj skupštini bio zastupnik Radikalne stranke i zagovornik velikosrpske politike, a na licu mjesta ubio je Radića, Basaričeka, dok je Radić preminuo od posljedica ranjavanja. Podsjeća se da je Hrvatski sabor 20. lipnja proglasio Danom sjećanja na Stjepana Radića i lipanjske žrtve atentata u, kako kažu beogradskoj skupštini 1928. godine.

"Ovaj bogohulni i primitivni čin duboko vrijeđa ne samo članove Hrvatske seljačke stranke, već i hrvatski narod u cjelini", priopćio je HSS koji traži od vlade i Ministarstva vanjskih i europskih poslova da poduzmu sve u cilju trenutnog uklanja spomenika Račiću, kojeg nazivaju "krvnikom i atentatorom". Inače, inicijativu da se u Račićevom rodnom mjestu postavi spomen-obilježje pokrenulo je "Bratstvo Račića", a podržali su ga mještani Slatine, prenijela je ranije RTCG.
 

Dnevnik.ba

25. travanj 2024 00:32